Jyväskylän yliopistoJyväskylän yliopisto

Varhaiskasvatuksen opettajien koulutus on tullut jäädäkseen Kokkolaan

10.3.2022 12:04:03 EET | Jyväskylän yliopisto | Tiedote

Jaa
Opiskele varhaiskasvatuksen opettajan pätevyys Kokkolan yliopistokeskus Chydeniuksessa. Hae ensi syksynä alkaviin kandidaattiohjelmiin kevään 2. yhteishaussa. Ohjelmista yksi on suunnattu varhaiskasvatuksessa työskenteleville, toinen puolestaan avoimen väylän kautta hakeville.
Yliopistokeskuksen varhaiskasvatuksen koulutuksiin voi hakea mm. työkokemuksen ja avoimessa yliopistossa suoritettujen opintojen pohjalta
Yliopistokeskuksen varhaiskasvatuksen koulutuksiin voi hakea mm. työkokemuksen ja avoimessa yliopistossa suoritettujen opintojen pohjalta

Kokkolan yliopistokeskus Chydeniuksessa alkaa syksyllä 2022 kaksi uutta varhaiskasvatuksen opettajan kelpoisuuden tuottavaa kandidaattiohjelmaa. Toinen ohjelmista on suunnattu varhaiskasvatuksessa työskenteleville, ja toiseen puolestaan haetaan avoimen väylän kautta. Molemmat ohjelmat toteutetaan monimuotokoulutuksena.

Koulutuksiin valitut opiskelijat suorittavat kasvatustieteen kandidaatin tutkinnon, ja saavat pätevyyden toimia varhaiskasvatuksen opettajina varhaiskasvatuksessa ja esiopetuksessa. Tutkinnot myöntää Jyväskylän yliopisto.

Avoimen väylä varhaiskasvatuksen opettajan opintoihin

Lisäksi Jyväskylän yliopisto on tehnyt päätöksen kandidaattikoulutuksen perustamisesta Kokkolan yliopistokeskus Chydeniukseen. Tämä tarkoittaa, että avoimen väylän kautta haettavasta kandidaatinohjelmasta tulee vakituinen tutkintokoulutus yliopistokeskukseen.

– Olen ylpeä ja erittäin iloinen siitä, että olemme saaneet pitkään tavoitellun varhaiskasvatuksen koulutuksen Kokkolaan. Se tarkoittaa alueelle hyvää varhaiskasvatuksen laatua myös tulevaisuudessa, millä on tärkeä yhteiskunnallinen merkitys. Varhaiskasvatuksen uusi vakinaistettu koulutus vahvistaa opiskelumahdollisuuksia alueella ja tarjoaa aikuisopiskelijoille asuinpaikasta riippumattoman korkealaatuisen yliopistokoulutuksen, toteaa yliopistokeskuksen varajohtaja ja kasvatustieteen yksikönjohtaja professori Heidi Harju-Luukkainen.

Pätevöitymiskoulutus työelämässä toimiville varhaiskasvattajille saa jatkoa

Varhaiskasvatuksen osaamiselle on Kokkolassa tarvetta: syksyllä 2021 yliopistokeskuksessa aloitti ensimmäinen varhaiskasvatuksen opettajan kelpoisuuden tuottava koulutus. Tämäkin koulutus on osa valtakunnallista 1000+ -hanketta, jossa on mukana kuusi yliopistoa.

– 1000+ -koulutus sai opetus- ja kulttuuriministeriöltä rahoituksen sisäänottoihin myös syksyllä 2022 ja 2023, iloitsee koulutuksesta vastaava yliopistonopettaja Essi Korkeaniemi.

– Laadukkaat monimuotokoulutuksemme, 1000+ ja avoimen väylä, mahdollistavat opiskelun joustavasti, sillä osittainen työssäkäynti opintojen aikana on mahdollista, ja opintoihin voi hakea kauempaakin. Lähiopetusta Kokkolassa on keskimäärin ainoastaan 3 päivänä kuukaudessa, Korkeaniemi ja avoimen väylästä vastaava yliopistonopettaja Katja Sirvio kertovat.

Koulutuksiin haetaan korkeakoulujen yhteishaussa 16.–30.3.2022. Haku tapahtuu Opintopolku.fi-palvelun kautta, josta löytyvät myös valintaperusteet ja koulutusten kuvaukset.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

professori Heidi Harju-Luukkainen heidi.k.harju-luukkainen@jyu.fi +358 40 8477 225
yliopistonopettaja Essi Korkeaniemi essi.e.korkeaniemi@jyu.fi +358 50 4330 067

Kuvat

Yliopistokeskuksen varhaiskasvatuksen koulutuksiin voi hakea mm. työkokemuksen ja avoimessa yliopistossa suoritettujen opintojen pohjalta
Yliopistokeskuksen varhaiskasvatuksen koulutuksiin voi hakea mm. työkokemuksen ja avoimessa yliopistossa suoritettujen opintojen pohjalta
Lataa

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Jyväskylän yliopisto
Jyväskylän yliopisto
PL 35
40014 Jyväskylä

http://www.jyu.fi

Kokkolan yliopistokeskus Chydenius on monitieteinen, Jyväskylän, Oulun ja Vaasan yliopistojen muodostama yliopistokeskus, jonka toimintaa koordinoi Jyväskylän yliopisto. Kokkolan yliopistokeskus Chydenius on aikuisille suunnatun yliopistollisen opetuksen ja oppimisen edelläkävijä sekä kansainvälisesti ja alueellisesti verkottunut tutkimuskumppani.
www.chydenius.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto

Merkittävä rahoitus Business Finlandilta hauskuuden ja sitoutumisen tutkimukselle10.2.2026 10:12:35 EET | Tiedote

Business Finland on myöntänyt rahoituksen Turun ja Jyväskylän yliopistojen tutkimusprojektille FUNMERSIVE – Transformative and scalable customer engagement through immersive fun. Rahoitus myönnettiin Co-Innovation -yhteishankkeelle, josta Jyväskylän yliopiston projektin osuus on 885 920 euroa. Projektin kokonaisbudjetti on 1 107 400 euroa, josta yliopiston omarahoitusosuus on 221 480 euroa.

Väitös: Taiteellinen koulutus muokkaa aivoja – tutkimus osoittaa valon ja lämpimien värien herkkyyden vahvistuvan6.2.2026 11:00:00 EET | Tiedote

Jyväskylän yliopistossa tehty väitöstutkimus osoittaa, että kuvataidealan tausta muokkaa aivojen tapaa käsitellä värejä. Kuvataidetaustan omaavilla ihmisillä mitattiin tutkimuksessa voimakkaampia hermostollisia reaktioita kirkkaisiin väreihin ja myös muita ihmisiä myönteisemmät reaktiot lämpimiin värisävyihin. Väitöstutkija Liting Songin mukaan taiteilijoiden aivot tulkitsevat ja kokevat värejä eri lailla kuin muiden ihmisten.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye