Världens lyckligaste studerande – studentföreningar i Vasa främjar studerandes välmående

I grunden ligger en oro för det försämrade välbefinnandet för studerande. I synnerhet i och med att studerandes ork och gemenskap har påverkats negativt av pandemin.
Kampanjens syfte är att främja studerandes välbefinnande genom tre olika teman: hälsa, motion och lycka. Utifrån dessa teman kommer olika händelser, utmaningar och arrangemang att ordnas under resten av året för alla högskolestuderande i Vasa.
Kampanjen börjar med evenemanget Tillsammans jorden runt som ska uppmuntra studerande att promenera eller springa. Motionsevenemanget pågår från 3.-30.5.
− Målet med motionsutmaningen är att nå 40 000 km, vilket motsvarar jordens omkrets. Idén om att ta sig runt världen kom i och med att Finland är det lyckligaste landet i världen. Varje studerande meddelar hur många kilometer de sprungit eller gått under en månad, och det gemensamma målet är att ta oss runt jorden under en månads tid, säger Niklas Grönholm från ÅAS.
− Vi strävar efter att för varje uppnådd kilometer donera 1 € till Nyyti rf. som arbetar nationellt för att främja studerandes mentala hälsa och inlärningsförmåga. Samtidigt utmanar vi företagen i Vasa-regionen att delta för ett gott ändamål, uppmuntrar Henri Miettinen från VYY.
− Att stödja studerandes studieförmåga och mentala hälsa är mer aktuellt än någonsin. Nyyti rf. förebygger detta genom att förse studerande med information och medel för att ta hand om sin egen ork, kamratstöd i chatter och grupper samt volontärarbete. Med de donationer vi får kan vi genomföra olika stödaktiviteter med låg tröskel för studerande, säger Nyyti rf. verkställande direktör, Minna Savolainen glatt.
− Våra mål är höga och vi letar för närvarande efter företag och olika partners för att stödja studerandes välbefinnande och göra studerande i Vasa till de lyckligaste i världen. Vi hoppas att så många företag som möjligt vill vara med, för varje insats gör skillnad, uppmanar Roosa Kesonen från VYY.
Lycka som ett gemensamt mål
− Vi är ivriga när vi får vara med och göra studerande i Vasa till världens lyckligaste studerande. Studerande har tagit temat till sitt eget och utvecklat konceptet till sin egen välmåendekampanj. En del av stödet till studerande riktas direkt till Nyyti rf. säger Leena Forsén, kommunikationschef för Vasa stad.
I kampanjen medverkar alla Vasas student- och studerandekårer samt föreningar. Initiativtagarna är Vaasan yliopiston ylioppilaskunta VYY och Åbo Akademis Studentkår ÅAS. I kampanjen medverkar även Vaasan ammattikorkeakoulun opiskelijakunta (VAMOK), Studentföreningen vid Svenska Handelshögskolan i Vasa r.f. (SSHV), Studerandekåren Novium, Opiskelijan Vaasa - Vasa Studerande (OVVS) och ämnesföreningen för studerande vid Helsingfors universitets juristutbildning i Vasa Justus ry/rf.
Kampanjens och evenemangets facebookevenemang publiceras måndagen den 26.4. kl. 9.00 på VYY, ÅAS och Vasa Stads Facebook.
Nyyti rf främjar studerandes mentala hälsa och inlärningsförmåga. De förser studerande och lärande samhällen med information, stöd och aktiviteter för mentalt välbefinnande och hantering. De gör också förespråkande arbete för en mentalt vänlig studiemiljö och för att normalisera psykiska problem. Nyyti rf vill se till att det finns tillräckligt med välbefinnande i morgondagens arbetsliv och samhälle.
Nyckelord
Kontakter
Niklas Grönholmsocialpolitisk och högskolepolitisk ansvarigÅAS
Tel:040 595 6626niklas@studentkaren.fiRoosa Kesonencampus- och stadspolitisk ansvarigVYY
Tel:044 324 8977roosa.kesonen@vyy.fiLeena ForsénViestintäpäällikkö – Kommunikationschef
Tel:+358 40 635 0762leena.forsen@vaasa.fiBilder

Länkar
Om
Vasa stad
Alltid soliga Vasa är Nordens energihuvudstad som förenar innovativitet, teknologi, högklassiga tjänster, mångsidigt utbildnings- och kulturutbud och positiv energi.
Följ Vaasan kaupunki - Vasa stad
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Vaasan kaupunki - Vasa stad
Korsningsbron på Högbacken stängs av tillfälligt 22.10 – avvikelser i bussrutterna17.10.2025 15:09:06 EEST | Pressmeddelande
Korsningsbron vid Älgvägen på Högbacken stängs av tillfälligt för en konditionsgranskning onsdag 22.10.2025 kl. 8–16.
Korkeamäen risteyssilta suljetaan tilapäisesti 22.10. – bussireiteillä poikkeuksia17.10.2025 15:08:13 EEST | Tiedote
Korkeamäen risteyssilta Hirventiellä suljetaan tilapäisesti keskiviikkona 22.10.2025 klo 8–16 risteyssillan kuntotarkastuksen vuoksi.
Spöklikt program för barnfamiljerna i Vasa!17.10.2025 12:01:00 EEST | Pressmeddelande
I slutet av oktober ordnas spöklikt program för barnfamiljer till exempel på biblioteket, och TaiKon.
Aavemaista ohjelmaa lapsiperheille Vaasassa!17.10.2025 12:00:00 EEST | Tiedote
Lokakuun lopussa järjestetään lapsiperheille aavemaista ohjelmaa esimerkiksi kirjastossa ja Taikonilla.
Ungdomsfullmäktige och äldrerådet ordnar en gemensam Kulturmässa17.10.2025 09:01:00 EEST | Pressmeddelande
Vasa ungdomsfullmäktige och äldreråd ordnar 30.10 evenemanget Kulturmässa, som riktas till alla åldrar och är avgiftsfritt. Syftet med evenemanget är att föra samman ungdomar och seniorer som kan ha det roligt tillsammans.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum