Varman omistamaan Katajanokan Laituriin avautuu ilmastovastuullinen hotelli
12.10.2022 07:30:09 EEST | Varma | Tiedote

Työeläkeyhtiö Varman rakenteilla olevaan Katajanokan rannassa sijaitsevaan Katajanokan Laituri -kiinteistöön tulee vuokralaiseksi S-ryhmän hotelliyhtiö Sokotel. Kiinteistöön avautuu kesällä 2024 S-ryhmän hotelli, johon tulee 164 huonetta. Vastuullisuus ohjaa hotellin suunnittelua ja toimintaa esimerkiksi materiaali- ja raaka-ainevalinnoissa.
Kiinteistöön tulee hotellin lisäksi Stora Enson pääkonttori, konferenssitiloja ja kaupunkilaisille avoimia kahvila- ja ravintolatiloja.
Anttinen Oiva Arkkitehdit Oy:n suunnittelemasta rakennuksesta tulee suomalaisen puuarkkitehtuurin lippulaiva. Uniikki puurakennus tavoittelee hiilineutraaliutta ja sille haetaan korkeinta LEED Platinum -ympäristösertifikaattia. Rakennuksen tarvitsema energia tuotetaan täysin uusiutuvilla energianlähteillä.
Tavoitteena Suomen ilmastovastuullisin hotelli
Sokotelin tavoitteena on tehdä Katajanokalle Suomen ilmastovastuullisin hotelli. Ilmastovastuullisuus näkyy mm. siinä, että hotellin käyttämä sähkö on pääosin S-ryhmän itse tuottamaa.
– Olemme iloisia saadessamme Sokotelin kiinteistöön vuokralaiseksi ja saamme jatkaa hyvää yhteistyötä heidän kanssaan. Sokotel on vuokralaisemme myös mm. Helsingin Torni-hotellin kiinteistössä. Vastuullisena kiinteistösijoittajana, jonka yksi keskeisimmistä vastuullisuustavoitteista on ilmastonmuutoksen hillintä, meitä ilahduttaa erityisesti hotellin kunnianhimoinen tavoite ilmastovastuullisuudessa, Varman kiinteistökehitysjohtaja Sari Raunio sanoo.
– Kaupungin näyttävimmällä paikalla sijaitsevassa uudessa Solo Sokos Hotel Pier 4:ssä vastuullisuus ja kestävyys ohjaavat hotellin toimintaa aina raaka-ainevalinnoista palveluun. On hienoa, että saamme tuoda kotimaisen, arvostetun hotellibrändin juuri tähän ainutlaatuiseen kohteeseen, Sokotel Oy:n toimitusjohtaja Jari Annala sanoo.
Katajanokan Laiturin rakennustyöt etenevät - vastuullisuus näkyy myös rakennustöissä
Katajanokan Laituriksi nimetyn kiinteistön on määrä valmistua kesällä 2024.
– Kiinteistön rakennustyöt ovat edenneet pohjarakennus- ja kellarin runkotöihin. Seuraavaksi vuorossa on puurungon asennustöitä arviolta ensi vuoden helmi-maaliskuussa, Sari Raunio kertoo.
Vastuullisuus näkyy kiinteistön rakennustöissä muun muassa tontilla aiemmin olleen kaupungin vanhan toimitila- ja varastorakennuksen purkamisessa.
– Pystyimme kierrättämään purkujätteen työmaalla 99,5 prosenttisesti, mikä tarkoittaa, että suurin osa purkujätteestä on mennyt hyötykäyttöön kierrätysmateriaalina. Esimerkiksi irtokalusteita ja pintamateriaaleja kierrätettiin kaupungin järjestämän huutokaupan kautta ennen rakennuksen purkua ja rakennuksen purkamisesta syntynyttä betonimurskaa käytetään täyttöaineena väylärakentamisessa sekä teollisuus- ja varastorakennusten pohjarakenteissa, hän sanoo.
Katajanokan Laituri:
Katajanokanlaituri 4, Helsinki
Kiinteistöön tulee: Stora Enson pääkonttori, Solo Sokos Hotel Pier 4, konferenssitiloja ja kaupunkilaisille avoimia kahvila- ja ravintolatiloja
Kiinteistön omistaja: Työeläkeyhtiö Varma
Arkkitehtitoimisto: Anttinen Oiva Arkkitehdit
Hotellin sisustussuunnittelu: Franz Design
Rakentaja: Haahtela
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Sari RaunioKiinteistökehitysjohtaja
Puh:050 526 6886sari.raunio@varma.fiSuvi VesterinenViestintäpäällikkö
Varman tulos, sijoitukset ja kiinteistöt
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Varma on suomalaisen työn eläkevakuuttaja ja työkykyjohtamisen edelläkävijä. Tehtävämme on turvata eläkkeet nyt ja tulevaisuudessa. Varma on myös vastuullinen ja vakavarainen sijoittaja.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Varma
Työn muokkausta tulisi käyttää enemmän työkyvyttömyyden ehkäisyssä10.6.2026 09:32:49 EEST | Tiedote
Työn muokkaus auttaa ehkäisemään pitkiä sairauspoissaoloja ja pysyvää työkyvyttömyyttä, kun työtehtäviä, työaikaa tai työolosuhteita sovitetaan työntekijän työkykyyn riittävän varhain. Työpaikoilla on vielä paljon hyödyntämättömiä mahdollisuuksia työn muokkauksen käytössä.
Muistutuskutsu toimittajille: Pyramidihuijaus vai kestävä järjestelmä? Eläkeuudistus nostaa sijoittamisen riskiä, riittävätkö eläkkeet nuorille sukupolville?4.6.2026 11:07:55 EEST | Kutsu
Tervetuloa Varman taustoittavaan mediatilaisuuteen, jossa keskustelemme eläkeuudistuksesta. Tilaisuus järjestetään 11.6. klo 10.30-13.
Varma aktivoi asiakkaitaan ammatillisen kuntoutuksen aloittamiseen – tavoitteena kuntoutuksen vaikuttavuuden parantaminen3.6.2026 10:03:24 EEST | Tiedote
Käynnistimme Varmassa kesäkuun alussa pilotin, jolla aktivoimme asiakkaitamme ammatillisen kuntoutuksen aloittamiseen. Pilotin tavoitteena on parantaa kuntouksen vaikuttavuutta.
Kutsu toimittajille: Pyramidihuijaus vai kestävä järjestelmä? Eläkeuudistus nostaa sijoittamisen riskiä, riittävätkö eläkkeet nuorille sukupolville?27.5.2026 07:40:04 EEST | Kutsu
Tervetuloa Varman järjestämään taustoittavaan mediatilaisuuteen, jossa keskustelemme eläkeuudistuksesta. Tilaisuus pidetään 11.6. klo 10.30-13.
Värdet på Varmas placeringar förblev stabilt i en orolig marknadsmiljö24.4.2026 09:03:40 EEST | Pressmeddelande
Värdet på Varmas placeringar fortsatte att vara stabilt i januari–mars i en instabil marknadsmiljö. Spridningen över världsdelar och enligt tillgångsslag gav skydd mot konsekvenserna från kriget i Iran, trots att energipristopparna återspeglades i många olika tillgångsklasser.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


