Varsinais-Suomen ELY-keskus etsii toimijoita perinnebiotooppien ja lintuvesien kunnostuksiin (Satakunta, Varsinais-Suomi)
Viime vuonna ELY-keskuksessa keskityttiin Helmi-kohteiden maastokartoituksiin ja esimerkiksi perinnebiotooppeja kartoitettiin ELY-keskuksen toiminta-alueella yhteensä 1200 hehtaaria. Osalla lintuvesikohteista kartoitusten lisäksi päästiin aloittamaan myös kunnostustoimenpiteitä vuoden 2020 aikana. Tänä vuonna on kuitenkin tarkoitus kääriä hihat ja alkaa toden teolla käytännön kunnostushommiin, vaikka inventointejakin toki vielä jatketaan.
Varsinais-Suomen ELY-keskuksen alueella perinnebiotooppeja on hoidon piirissä varsin laajasti, mutta on myös kohteita, jotka on jätetty viime vuosina hoitamatta. Nyt onkin tarkoituksena seuloa näiden hoitamattomien kohteiden joukosta ne, joiden laidunnus- tai niittohoitoon palauttaminen on vielä mielekästä ja saada ne jälleen hoidon piiriin.
Rannikon perinnebiotoopeista ja arvokkaista lintuvesikohteista puhuttaessa, puhutaan usein samoista kohteista, sillä ruovikoitumisen seurauksena on menetetty monia ennen avoimena olleita linnustollisesti tärkeitä merenrantaniittyjä.
– Helmi-ohjelman puitteissa onkin tarkoitus kunnostaa kohteita, joilla on merkittäviä perinnebiotooppi- ja linnustoarvoja. Nämä elinympäristöt ovat tärkeitä monille uhanalaisille lajeille ja myös niiden luontotyypit ovat uhanalaistuneet. Kunnostus tehdään aina maanomistajan luvalla, kertoo Varsinais-Suomen ELY-keskuksen perinnebiotooppikoordinaattori Liina Salonen.
Helmi-ohjelmassa ELY-keskuksen on tarkoitus hankkia ostopalveluna kunnostuskohteiden kunnostuksia kuten niittomurskauksia, kunnostusraivauksia ja laidunten aitaamisia.
Pääasiassa kunnostuskohteet pyritään saamaan maatalouden ympäristökorvauksen piiriin uuden Manner-Suomen maatalouden kehittämisohjelmakauden alkaessa. Tällä tavoin varmistetaan kunnostuskohteiden jatkohoito, kun maanomistaja tai alueen vuokralainen vastaa alueen asianmukaisesta hoidosta korvausta vastaan.
Varsinais-Suomen ELY-keskus etsii toimijoita
- Toteuttamaan perinnebiotooppien kunnostus- tai hoitotoimia, kuten puuston tai pensaikon raivausta, aitojen pystyttämistä, niittoa tai laidunnusta. Kohteet vaihtelevat pienistä kalliokedoista kosteisiin rantaniittyihin.
- Kunnostamaan lintuvesiä. Toimet ovat osaltaan samoja kuin perinnebiotoopeilla, mutta lisäksi lintuvesien hoitotoimia ovat mm. ruoppaus ja hoitokalastus ja vesikasvillisuuden niitto.
- Vuokraamaan ja ylläpitämään arvokkaita perinnebiotooppeja laiduntamalla ympäristösopimuksen mukaisin ehdoin.
Varsinais-Suomen ELY-keskus ottaa mielellään vastaan alustavia ilmoittautumisia toimijoilta, jotka toimivat Varsinais-Suomen ja Satakunnan alueilla. Kerro siis meille yrityksestäsi, yritystoiminnastasi, yhdistyksestäsi tai talkooporukasta, joka voisi toteuttaa elinympäristökunnostuksia alueella. Voitte ottaa yhteyttä suoraan Varsinais-Suomen ELY-keskukseen puhelimitse tai sähköpostilla.
Yhteystiedot
Perinnebiotoopit:
Perinnebiotoooppikoordinaattori
Liina Salonen, liina.salonen@ely-keskus.fi, puh. 0295 022 174
Lintuvedet:
Lintuvesikoordinaattori
Maria Yli-Renko, maria.yli-renko@ely-keskus.fi, puh 0295 023 020
Avainsanat
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
ELY-keskukset ovat valtion viranomaisia, jotka edistävät alueellista kehittämistä hoitamalla valtionhallinnon toimeenpano- ja kehittämistehtäviä alueilla. ELY-keskukset hoitavat elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. ELY-keskukset kehittävät ja tukevat taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta ELY-keskukset
Vuoden 2025 Viisikanta-rakennussuojelupalkinnot jaetaan Pohjois-Pohjanmaan ja Kainuun kohteille18.9.2025 13:00:00 EEST | Tiedote
Viisikanta-rakennussuojelupalkinnot jaetaan Pohjois-Pohjanmaan ja Kainuun vuoden 2025 kohteille torstaina 18.9.2025 Oulussa ELY-keskuksen tiloissa järjestettävässä tilaisuudessa.
Valkoposkihanhien syysmuutto alkamassa17.9.2025 13:29:07 EEST | Tiedote
Valkoposkihanhien syysmuutto on alkanut Suomessa parinkymmenen viime vuoden aikana 8.-27. syyskuuta, keskimäärin 18. syyskuuta. Lämpimästä ja vastatuulisesta säästä johtuen tänä syksynä ei olla vielä havaittu yhtään kaukomuuttajaa. ELY-keskus ja BirdLife Suomi seuraavat jälleen valkoposkihanhien syysmuuton etenemistä Suomessa.
Maanteiden kunnossapito vaatii valintoja – liikennöitävyys varmistetaan kaikilla teillä (Kainuu ja Pohjois-Pohjanmaa)15.9.2025 12:05:23 EEST | Tiedote
Maanteiden hoito ja niiden kunto kiinnostaa jokaista suomalaista, asui hän sitten taajamassa tai haja-asutusalueella. Maantieverkon korjausvelka on kasvanut 2,5 miljardiin, vaikka parina viime vuonna tilanteeseen on saatukin lisärahoituksella hieman helpotusta.
INFRA-hankkeiden haku syksyllä 2025 (Lappi)15.9.2025 11:11:07 EEST | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskus avaa elinkeinolähtöisten infrahankkeiden haun Lapissa. Hankkeiden hakuaika on 15.9.–31.10.2025. Sähköinen haku tapahtuu EURA 2021 -järjestelmän kautta.
Petoaita vastaa tavallista aitaa, jos sähkövirta pääsee karkuteille5.9.2025 09:57:29 EEST | Tiedote
Tärkeä osa petovahinkojen torjuntaa on petoaitojen oikea-aikainen huolto laidunkauden aikana. Suurin uhka petoaidan toimivuudelle on sen alla kasvava kasvillisuus. Esimerkiksi Varsinais-Suomen ja Satakunnan alueelta on havainnoitu jonkin verran kiireellistä niittämistä kaipaavia petoaitojen alusia. Aitalankoihin osuessaan kasvillisuus johtaa sähkövirtaa maahan ja jännite langassa laskee, eikä enää riitä karkottamaan saalista etsivää petoa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme