Vaasan kaupunki - Vasa stad

Vaskiluoto mukana Europan 17 -arkkitehtuurikilpailussa

Jaa
Nuorille arkkitehtuurin, maisema-arkkitehtuurin ja kaupunkisuunnittelun ammattilaisille suunnattu Europan 17 -kilpailu käynnistyi 27.3. Suomesta on mukana kaksi merellistä kilpailukohdetta: viisi saarta Helsingin itäisessä saaristossa ja Vaasan keskustan tuntumassa sijaitseva Vaskiluoto.
Kuva: Sami Peltoniemi
Kuva: Sami Peltoniemi

–  17. kertaa järjestettävässä Europan-kilpailussa jatketaan edellisen kauden Living Cities -teemaa. Painopisteenä on rakennetun ympäristön uudistaminen ja ylläpito kestävästi ja resurssiviisaasti. Sen lisäksi tavoitteena on löytää ratkaisuja luonnon ja rakennetun ympäristön tasapainoiseen suhteeseen, luonnon monimuotoisuutta vaalien, Europan Suomi Finlandin pääsihteeri Kirsti Rantanen kertoo.

Joka toinen vuosi järjestettävään Europan-arkkitehtuurikilpailuun osallistuu tuhansia nuoria suunnittelijoita, ja suunnittelukohteita on yli 50 ympäri Eurooppaa. Kilpailijat voivat jättää ehdotuksen yhteen tai useampaan kohteeseen. Kilpailijoiden tulee olla alle 40-vuotiaita. Kussakin maassa kansallinen tuomaristo arvostelee kyseisen maan kohteisiin tehdyt ehdotukset. Suomessa kilpailua koordinoi Europan Suomi Finland.

Asumista Vaasan Vaskiluotoon

Vaasasta kilpailuun valittiin Vaskiluoto, johon kaavaillaan tulevaisuudessa asuntoja jopa 2200 asukkaalle. Alueen aloituskorttelit sijaitsevat puretun Fenno-hotellin alueella, ja loppuosa kilpailualueesta sijaitsee myöhemmin mahdollisesti vapautuvalla leirintäalueella. Vaskiluotoon haetaan ratkaisuja asumismuodoiltaan monipuoliseen, kestävää elämäntyyliä tukevaan asumiseen.

– On hienoa päästä näkemään miten kilpailijat ratkovat tämän ainutlaatuisen paikan suunnittelukriteerit. Voittajatyön visio viitoittaa tulevan asemakaavamuutoksen suuntaa, Vaasan kaavoitusjohtaja Päivi Korkealaakso sanoo.

Europan on kansallisten eurooppalaisten järjestöjen yhteenliittymä, joka vastaa kilpailun järjestelyistä. Avoimen dialogin ja eurooppalaisen yhteistyön hengessä Europan pyrkii tuottamaan syvällistä tietoa ja lisäämään keskustelua arkkitehtuurista ja kaupunkisuunnittelusta Euroopan maiden välillä. Europanin tavoitteena on auttaa nuoria suunnittelijoita tuomaan esiin ja toteuttamaan ideoitaan kansainvälisesti. Lisätietoa: www.europan-europe.eu

 

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kirsti Rantanen, pääsihteeri, Europan Suomi Finland, p. 040 163 6025, info@europan.fi
Päivi Korkealaakso, kaavoitusjohtaja, Vaasan kaupunki, p. 040 550 0757


Media on tervetullut kilpailun aloitustilaisuuteen tiistaina 4.4. klo 9:00-10:00


Paikka: Sonck-sali, Sofiankatu 4, Helsinki. Kevyttä aamiaista tarjolla 8:30 alkaen. Tilaisuudessa ovat kohteiden edustajat paikalla.

Kuvat

Kuva: Sami Peltoniemi
Kuva: Sami Peltoniemi
Lataa

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Vaasan kaupunki - Vasa stad
Vaasan kaupunki - Vasa stad
PL / PB 3
65101 Vaasa

+358 6 325 1111http://www.vaasa.fi

Vaasa on Pohjolan energiapääkaupunki, jossa on helppo olla onnellinen.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Vaasan kaupunki - Vasa stad

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye