Vastaa kyselyyn eteläisen Pirkanmaan vesien kunnosta

Kysely on osa eteläisen Pirkanmaan vesienhoitoverkosto -hanketta. Hankealue ulottuu Lempäälän, Vesilahden, Akaan, Valkeakosken, Urjalan, Pirkkalan ja Nokian kuntien alueelle.
Kyselyn tarkoituksena on paikantaa vesistöt, joissa vastaajat ovat havainneet esimerkiksi rehevöitymisestä johtuvia ongelmia. Se on suunnattu alueen asukkaille, mökkeilijöille, vesien virkistyskäyttäjille ja muille alueen vesienhoidosta kiinnostuneille.
Kyselyllä halutaan myös löytää uusia vesistökunnostuskohteita sekä selvittää vastaajien halukkuutta osallistua vesienhoitotoimenpiteisiin. Tarkoituksena on myös tavoittaa erilaisia vesienhoidosta kiinnostuneita yhdistyksiä ja järjestöjä.
Eteläisen Pirkanmaan vesienhoitoverkosto -hankkeen tarkoituksena on tehostaa vesienhoidon toimenpiteiden toteutumista alueella. Hanke tuo yhteen alueen vesienhoidon toimijoita ja vesiensuojelusta kiinnostuneita tahoja. Kyselystä saatuja vastauksia hyödynnetään hankkeen toiminnan suunnittelussa.
Pääset vastamaan kyselyyn tästä linkistä.
Kyselyyn voi vastata lokakuun 2021 loppuun asti.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Vesienhoidon suunnittelija Kati Ojala, Pirkanmaan ELY-keskus, p. 029 503 6334
Vesienhoidon asiantuntija Salla Taskinen, Pirkanmaan ELY-keskus, p. 029 503 6150
Sähköpostit ovat muotoa etunimi.sukunimi@ely-keskus.fi
Kuvat


Tietoja julkaisijasta
Huolehdimme sujuvasta arjesta; teiden rakentamisesta ja niiden kunnosta, ympäristön tilasta ja suojelusta sekä yritysten tukemisesta. Maakunnan kehittäjänä ja rahoituksen myöntäjänä teemme ELY-keskuksessa päivittäin työtä kestävän tulevaisuuden ja Pirkanmaan parhaaksi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pirkanmaan ELY-keskus
Pirkanmaan päällystyskohteet viikolle 3815.9.2025 07:15:00 EEST | Tiedote
Viikolla 38 päällystetään Lempäälässä, Mänttä-Vilppulassa, Nokialla, Tampereella, Valkeakoskella ja Ylöjärvellä.
Poikkeuksellisen leuto syyskuu näkyy levähavainnoissa11.9.2025 10:43:48 EEST | Tiedote
Sinilevien määrä on kasvanut. Viikolla 37 Pirkanmaalla havaittiin sinilevää Ikaalisissa, Kangasalla, Lempäälässä, Pirkkalassa, Nokialla, Valkeakoskella, Pälkäneellä, Pirkkalassa, Akaalla sekä Ylöjärvellä.
Pirkanmaan päällystyskohteet viikolle 378.9.2025 09:35:09 EEST | Tiedote
Viikolla 37 päällystetään Orivedellä, Juupajoella, Mänttä-Vilppulassa, Sastamalassa, Pirkkalassa, Ylöjärvellä ja Lempäälässä.
Lähiruokapäivää vietetään viikonloppuna 6.–7.9. – Pirkanmaalla yli 40 kohdetta5.9.2025 09:00:23 EEST | Tiedote
Yli 40 pirkanmaalaista maatilaa, maaseudun yritystä ja kyläyhteisöä avaa ovensa tulevana viikonloppuna kutsuen tutustumaan kotimaisiin ruoantuottajiin ja maaseudun elämyksellisiin kohteisiin.
Pirkanmaan päällystyskohteet viikolle 361.9.2025 07:49:27 EEST | Tiedote
Viikolla 36 päällystetään Orivedellä, Juupajoella, Sastamalassa ja Virroilla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme