Vattenvisionen för Lappfjärds å-Storå samlar lokalinvånarna för att planera vattendragets framtid (Österbotten)

Arbetet under sommaren
Inom vattenvisionen ordnas många olika programpunkter i anslutning till vattendraget under sommaren. Just nu pågår en fototävling med temat ”Vattnets olika former” som alla intresserade kan delta i genom att skicka in fotografier som tagits i området av Lappfjärds å-Storå eller näromgivningen. Fototävlingen pågår till 22.8. Av fotografierna som deltar i tävlingen görs en fotoutställning som läggs fram i områdets bibliotek och på vattenvisionens webbplats under vecka 36–43. Den som vinner tävlingen utlovas också ett avkopplande pris till inkvarteringen på Lauhansarvi. Under sommaren kommer geocaches med vattentema att placeras ut längs stränderna av Lappfjärds å-Storå. Då kan hela familjen tillsammans söka skatterna och samtidigt stifta bekantskap med områdets natur. Bland dem som hittat caches utdelas priser med vattentema. Vattenvisionen ordnar också en vattennaturdag för hela familjen. Under dagen finns saker att göra för alla åldrar. Detaljerade anvisningar om hur man deltar i fototävlingen och tittar vilka evenemang som ordnas finns på vattenvisionens webbplats www.svvesivattenvisio.org och NTM-centralen i Södra Österbottens sociala medier.
Planering av vattendragets gemensamma framtid
Syftet med visionsarbetet är att förbättra områdets dragningskraft och näringar samt att få lokalinvånarna och olika branschaktörer att delta i vården och utvecklingen av det gemensamma vattendraget. I vattenvisionsarbetet är alla deltagare lika viktiga och allas åsikter beaktas i planeringen av vattendragets framtid. Vattenvisionen för Lappfjärds å-Storå hör nära ihop med Freshabit LIFE IP-projektet, i samband med vilket det redan har gjorts otaliga restaureringsåtgärder i Lappfjärds å-Storå. Syftet med vattenvisionen är att fortsätta det goda samarbetet för vattendragens bästa.
Grunden för vattenvisionen är avrinningsområdesplanen för Lappfjärds å-Storå som publiceras i juli, i vilken natur- och vattenskydd samt hållbar användning av naturresurser i sötvattensmiljöer och områdena runt dem förenas. Avrinningsområdesplanen består av flera dokument som är: skötsel- och användningsplanen för fiskerihushållningen (pilot), skötsel- och användningsplanen för Natura 2000-området Lappfjärds ådal, planen för hantering av översvämningsrisker samt åtgärdsprogrammet för vattenvården. Avrinningsområdesplanen läggs fram på vattenvisionens webbplats. Arbetet med vattenvisionen styrs av arbetsgruppen för avrinningsområdesplaneringen, som inledde sin verksamhet år 2018.
I samband med vattenvisionen hölls två workshopar, av vilka den första hölls i mars 2020. Senare i oktober hölls en skild workshop för kommunerna på distans. Workshoparna samlade många deltagare och flera olika aktörer från vattendragsområdet. Samarbetet resulterade i framtida riktlinjer för vattenvisionen och följande preliminära visionsfras: Lappfjärds å-Storå strömmar levande, mångsidigt, stabilt och livskraftigt.
Hösten 2021 fortsätter workshoparbetet när vi ordnar den tredje workshopen kring vattenvisionen. Då finslipar vi visionens mål i sin slutgiltiga form. Målet är att vi återigen ska kunna träffas öga mot öga för att planera vattendragets framtid.Parterna som deltar i intressegruppsarbetet får skild inbjudan till workshopen, i vilken det finns mer information om arrangemangen.
Vattenvisionen har en egen berättelsekarta där var och en kan stifta bekantskap med vattendraget och vilka olika och fina särdrag vattendraget Lappfjärds å-Storå har. Berättelsekartan finns på vattenvisionens webbplats på adress www.svvesivattenvisio.org.
Nyckelord
Kontakter
Planerare Suvi Hämäläinen, NTM-centralen i Södra Österbotten, tfn 0295 027 037
Vattenhushållningsexpert Erika Saarenpää, NTM-centralen i Södra Österbotten, tfn 0295 028 027
Bilder

Länkar
Om

Päätoimipaikka Seinäjoki: Alvar Aallon katu 8, PL 156
Vaasa: Wolffintie 35 | Kokkola: Pitkänsillankatu 15
0295 027 500http://www.ely-keskus.fi/etela-pohjanmaa
Etelä-Pohjanmaan ELY-keskus on monialainen, alueellinen toimija. Haluamme edistää alueemme elinvoimaa, kestävää kasvua ja hyvää tulevaisuutta sekä hyvinvointia ja sisäistä turvallisuutta. Hoidamme elinkeinoihin, ympäristöön ja liikenteeseen liittyviä tehtäviä asiakkaidemme eli ihmisten, yritysten ja yhteisöjen hyväksi. Teemme työtämme Etelä-Pohjanmaan lisäksi Pohjanmaan ja Keski-Pohjanmaan alueilla ympäristö- ja liikenneasioissa.
ELY-keskusten valtakunnallisia tiedotteita voit lukea täältä: ELY-keskukset
NTM-centralen i Södra Österbotten är en branschövergripande, regional aktör. Vi vill främja livskraft, hållbar tillväxt, en god framtid samt välstånd och intern säkerhet i regionen. Vi sköter uppgifter i anslutning till näringslivet, miljön och trafiken för våra kunders, dvs. människors, företags och sammanslutningars bästa. Vi är verksamma utöver i Södra Österbotten även i Österbotten och Mellersta Österbotten i fråga om miljö- och trafikfrågor.
NTM-centralernas riksomfattande pressmeddelanden kan du läsa här: NTM-centralerna
Följ Etelä-Pohjanmaan ELY-keskus | NTM-centralen i Södra Österbotten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Etelä-Pohjanmaan ELY-keskus | NTM-centralen i Södra Österbotten
NTM-centralen i Södra Österbotten har gett MKB-kontaktmyndighetens utlåtande om MKB-programmet för Arctial MidstreamCo Oy:s aluminiumfabrik (landskapen i Österbotten)12.9.2025 10:00:00 EEST | Pressmeddelande
Arctial MidstreamCo Oy planerar en aluminiumfabrik med en årlig produktionskapacitet på 550 000 ton aluminium. Utöver aluminiumproduktionen omfattar produktionsprocessen tillverkning av anoder, mottagning av aluminiumskrot, ett gjuteri och ett valsverk. Det planerade fabriksområdet ligger på gränsen mellan Karleby stad och Kronoby kommun.
Etelä-Pohjanmaan ELY-keskus on antanut YVA-yhteysviranomaisen lausunnon Arctial MidstreamCo Oy:n alumiinitehtaan YVA-ohjelmasta (Pohjalaismaakunnat)12.9.2025 10:00:00 EEST | Tiedote
Arctial MidstreamCo Oy suunnittelee alumiinitehdasta, jonka vuotuinen tuotantokapasiteetti on 550 000 tonnia alumiinia. Alumiinituotannon lisäksi tuotantoprosessiin kuuluu anodien valmistus, alumiiniromun vastaanotto, valimo ja valssaamo. Suunniteltu tehdasalue sijoittuu Kokkolan ja Kruunupyyn kuntien rajalle.
Vattenöversikt för augusti 2025: Varmt vatten, höga halter av näringsämnen i åarna (landskapen i Österbotten)10.9.2025 07:45:00 EEST | Pressmeddelande
Under augusti månad regnade det tämligen lite i de österbottniska landskapen, med undantag av kusten. Vattenföringen och vattenståndet i vattendragen sjönk till en något lägre nivå än normalt.
Elokuun 2025 vesitilannekatsaus: Lämpimät vedet, jokien ravinnepitoisuudet korkeita (Pohjalaismaakunnat10.9.2025 07:45:00 EEST | Tiedote
Elokuu oli pohjalaismaakunnissa rannikkoa lukuun ottamatta melko vähäsateinen ja vesistöjen virtaamat ja vedenkorkeudet laskivat jonkin verran tavanomaista alemmalle tasolle.
Grumligheten i vattnet i Perho å minskar (Mellersta Österbotten)5.9.2025 15:01:45 EEST | Pressmeddelande
Det pågående arbetet med restaureringen av sjön Haapajärvi i byn Röringe (Räyrinki) i Vetil har gjort att vattnet tillfälligt har grumlats i Perho å. Grumligheten beror på anläggandet av en grunddamm. Vattenkvaliteten förväntas bli bättre under de närmaste dagarna.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum