Vauhdilla kasvavasta kännykkätunnistuksesta entistä monipuolisempaa: DNA, Elisa ja Telia sopivat uudistetun Mobiilivarmenteen kehittämisestä
4.11.2019 12:03:27 EET | DNA Oyj | Tiedote

Suomalaisoperaattoreiden asiakkailleen tarjoama Mobiilivarmenne on turvallinen ja helppokäyttöinen tunnistusväline, jolla voi jo nyt kirjautua tuhansiin verkkopalveluihin. Mobiiilivarmenne täyttää lain vahvalta tunnistautumiselta edellyttämät vaatimukset, ja se on laajasti käytössä kirjautumiseen pankkitunnusten rinnalla.
Salasanaviidakko siirtyy historiaan
Uusi Mobiilivarmenne vastaa digitaalisen maailman vaativiin tunnistustarpeisiin. Se toimii jatkossakin vahvana sähköisenä tunnisteena, mutta myös yleiskäyttöisenä tunnistusvälineenä esimerkiksi palveluissa, joissa riittää henkilön todentaminen käyttäjätilin haltijaksi ilman henkilötunnusta.
Mobiilivarmenteen uudistaminen käynnistää viimeisen taiston vanhanaikaiseksi käyneiden käyttäjätunnus-salasana -yhdistelmien siirtämiseksi historiaan. Turvallinen ja helppo kännykkätunnistus on ylivoimainen vaihtoehto, kun digitalisoituvat palvelut edellyttävät käyttäjiltä yhä uusien käyttäjätilien perustamista.
Uusia ominaisuuksia, helppo käyttöönotto
Uudistuva Mobiilivarmenne tukee älypuhelinten biometrisiä tunnisteita eli sormenjälki- ja kasvotunnistusta. Varmenteen käyttöönotosta tehdään entistä helpompaa: sen voi ottaa käyttöön itsepalveluna myös passin ja henkilökortin avulla. Helpoiten uuden palvelun käyttöön ottaminen sujuu, kun ottaa nykyisen Mobiilivarmenteen käyttöön jo nyt.
Uuden mobiilivarmenteen avulla omia tietoja voi antaa ja täydentää aiempaa laajemmin esimerkiksi uuden käyttäjätilin perustamisessa. Ominaisuus on tärkeä käyttäjän omien tietojen hallintaa korostavan MyData-ympäristön kehittyessä.
Uusi palvelu käyttöön vuonna 2020
Operaattorit vastaavat yhdessä Mobiilivarmenteen tuotannosta ja kehityksestä, millä varmistetaan että eri operaattoreiden palvelussa ei ole merkittäviä eroja. Palvelu perustuu jatkossakin oman puhelinnumeron käyttöön.
Uudistetun Mobiiilivarmenteen testaaminen alkaa ensi kesänä, ja tavoitteena on ottaa palvelu käyttöön loppuvuodesta. Uudet ominaisuudet tulevat käyttöön vaiheittain käyttöönoton jälkeen.
Lisätietoja medialle:
DNA
Liiketoimintajohtaja Cedric Kamtsan, puh. 044 9062377
Elisa
Liiketoimintajohtaja Antti Ihanainen, puh. 050 370 7900
Telia
Johtaja Ari Hakala, puh. 040 539 3434
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
DNA on yksi Suomen johtavista tietoliikenneyhtiöistä. Haluamme tehdä asiakkaidemme arjesta mutkattomampaa. Tarjoamme yhteydet, palvelut ja laitteet koteihin sekä töihin ja pidämme näin huolta yhteiskunnan digitalisaatiosta. DNA:n matkaviestinverkon asiakkaat käyttävät eniten mobiilidataa maailmassa liittymää kohden. Olemme Suomen suurin kaapelioperaattori ja johtava maksu-tv-toimija. DNA:lla on yli 4 miljoonaa matkaviestin- ja kiinteän verkon liittymäasiakkuutta. Yhtiö valittiin Suomen parhaaksi työpaikaksi vuonna 2019 Great Place To Work -tutkimuksessa suurten yritysten sarjassa. Vuonna 2018 liikevaihtomme oli 912 miljoonaa euroa ja yhtiössä työskentelee noin 1600 henkilöä ympäri Suomea. DNA:n osakkeet on listattu Nasdaq Helsingissä. Lisätietoa osoitteessa www.dna.fi, Twitterissä @DNA_fi ja Facebookissa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta DNA Oyj
Uusi DNA Viihdemix kokoaa suositut suoratoisto-, podcast- ja äänikirjapalvelut samalle tilaukselle27.10.2026 10:00:00 EET | Tiedote
Suomalaisten käyttämät viihdesisällöt ovat hajautuneet yhä useampiin palveluihin. DNA vastaa kehitykseen tuomalla markkinoille uuden DNA Viihdemixin, joka kokoaa suosituimpia suoratoisto-, podcast- ja äänikirjapalveluja yhdelle tilaukselle ja laskulle. Asiakas voi vaihtaa käyttämiään palveluja joustavasti kuukausittain omien kiinnostuksen kohteidensa mukaan. DNA Viihdemix on saatavilla 27.10.2026 alkaen.
New DNA Viihdemix brings popular streaming, podcast and audiobook services under one subscription27.10.2026 10:00:00 EET | Press release
Entertainment content used by Finns has become increasingly fragmented across different services. DNA is responding to this development by launching DNA Viihdemix, a new service that brings popular streaming, podcast and audiobook services under one subscription and one bill. Customers can switch between services monthly according to their interests. DNA Viihdemix will be available from 27 October 2026.
DNA mukaan rakentamaan ennakoivaa 6G-verkkoa yhdessä Oulun yliopiston, Nokian, NVIDIAn, Keysightin ja MediaTekin kanssa26.10.2026 09:28:11 EET | Tiedote
DNA osallistuu Oulun yliopiston käynnistämään kansainväliseen 6G-ROCKET-hankkeeseen, jossa kehitetään tekoälyä hyödyntävää mobiiliverkkoa tunnistamaan häiriöitä ennakolta ja mukauttamaan toimintaansa ennen yhteyden heikkenemistä. DNA tuo kaksivuotiseen hankkeeseen operaattorin näkökulman ja kokemuksen todellisista mobiiliverkoista. Mukana ovat myös Nokia, NVIDIA, Keysight ja MediaTek sekä kansainvälisinä tutkimuskumppaneina Northeastern University ja Tokion yliopisto. Hanke on osa Business Finlandin 6G Bridge -ohjelmaa.
DNA joins the University of Oulu, Nokia, NVIDIA, Keysight and MediaTek to build AI-native 6G radio networks26.10.2026 09:28:11 EET | Press release
DNA is participating in the international 6G-ROCKET project launched by the University of Oulu. The project is developing an AI-powered mobile network that can anticipate disruptions and adapt its operation before connectivity deteriorates. DNA brings an operator perspective and experience of real-world mobile networks to the two-year project. The other industry partners are Nokia, NVIDIA, Keysight and MediaTek, with Northeastern University and the University of Tokyo participating as international research partners. Project is part of 6G Bridge programme supported by Business Finland.
DNA:n data paljastaa skrollaamisen ääripäät – vähiten skrollataan Taivassalossa, eniten Rovaniemellä22.10.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
DNA:n mobiiliverkon dataan perustuva tarkastelu paljastaa huomattavia eroja Suomen kuntien välillä. Mobiilidataa käytetään älypuhelimilla vähiten Taivassalossa ja eniten Rovaniemellä. Vertailussa tarkasteltiin DNA:n kuluttaja-asiakkaiden mobiilidatan käyttöä älypuhelimilla vuoden 2026 alusta elokuun loppuun. Skrollailun vastapainoksi on hyvä myös muistaa irrottautua älylaitteilta esimerkiksi marraskuussa vietettävänä Älyvapaapäivänä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

