Veneiden koeajotapahtumasta menestys

”Liikkeellä oli monenlaisia ihmisiä: sekä veneen hankkijoita että sekä mahdollisia uusia veneilijöitä, jotka hakivat varmuutta siihen onko veneily heidän harrastuksensa.”, kuopiolaisen Bella-Veneet Oy:n myynti- ja kehityspäällikkö Janne Mäkelä kertoo.
Mäkelän mukaan tilaisuudella oli myös selvä kaupallinen vaikutus: venemyyjät eri puolilta Suomea saivat uusia, koeajolla käyneitä asiakkaita jo seuraavina päivinä.
Koeajotapahtumalle on kysyntää
”Koeajotapahtumalle on potentiaalia. Vaikka yleisötapahtumien suosio tuntuu vähenevän jatkuvasti, niin veneilystä kiinnostuneita riitti koko kahden päivän koeajotapahtuman ajan”, vahvistaa AMT-veneiden toimitusjohtaja Mikael Winqvist.
Winqvistin mukaan noin puolet koeajolla käyneistä haki hyvin täsmällisesti tietoa ja ajokokemusta koeajamastaan venemallista. Toinen puoli halusi tutustua veneilyyn ja päästä nauttimaan saaristoluonnosta Helsingin edustalla.
”Se oli tapahtuman tarkoituskin: edistää veneilyä ja saada uudet ihmiset syttymään harrastukselle”, Winqvist toteaa.
Beneteau Oceanis 38.1 -purjevenettä tilaisuudessa kipparoinut Ajola Yachtsin Antti Saarisalo kertoo, että myös urheilullinen suuri matkapurjevene oli kahden päivän ajan jatkuvasti miehitettynä.
”Keli oli lähes täydellinen ja kaikki purjehtimassa käyneet olivat tyytyväisiä. Purjehtijan mielestä tuulta olisi saanut tietysti olla enemmän, mutta vain yksi legi oli sellainen että tuulta ei ollut lainkaan ja jouduimme ajamaan moottorilla. Purjehtimassa kävi useampi miehistö, jotka suunnittelivat purjeveneen hankkimista”, Saaarisalo kertoo.
Kolme veneilyn suurtapahtumaa
Veneilyn harrastajien ja ammattilaisten suurimmat tapahtumat ovat Helsingin Uiva venenäyttely elokuussa ja Vene Båt -messut helmikuussa. Koeajotilaisuus, jossa pääsee kerralla kokeilemaan 23 eri valmistajan veneitä oli Suomessa aivan uudenlainen mahdollisuus.
”Koeajotilaisuus osoittautui oikeanlaiseksi tapahtumaksi oikeaan aikaan. Paikalle tuli sekä veneilystä kiinnostuneita ja haaveilevia että aktiivisia veneilijöitä, sillä missään muualla ei pysty koeajamaan lyhyen ajan kuluessa tällaista venevalikoimaa”, Venealan keskusliitto Finnboatin toimitusjohtaja Jarkko Pajusalo toteaa.
Toimialajärjestö Finnboatin ja Venealan Kauppiaat ry:n lisäksi 16.–17.5.2019 järjestettyä tapahtumaa olivat mahdollistamassa veneilyn harrastajien keskusjärjestö Suomen Purjehdus ja Veneily ry, Vene Båt -messut, Mercury Marine, Pidä Saaristo Siistinä ry, veneilytarvikeliikkeet Maritim ja Vetus sekä yli 20 suomalaista venevalmistajaa, -kauppiasta ja -maahantuojaa.
Tärkeässä roolissa olivat myös Lauttasaaren Veneentekijäntien yritykset, jotka järjestävät samaan aikaan perinteisen yhteisen veneilykauden avajaistilaisuutensa. Lauttasaaren Veneentekijäntie on Suomen suurin venealan keskittymä, josta löytyy laaja valikoima alan palveluita korjaustelakasta venetarvikemyymälöihin.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jarkko Pajusalotoimitusjohtaja, Finnboat
Puh:040 673 4032jarkko.pajusalo@finnboat.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Finnboat on maamme venealan teollisuuden ja kaupan toimialajärjestö. Finnboatin jäsenkunta vastaa lähes sataprosenttisesti alan kotimaan liikevaihdosta ja Suomen veneviennistä. Sivulta www.suomiveneilee.fi löydät nopeasti ajan tasalla olevat tiedot jäsenyritysten uusista ja käytetyistä veneistä ja moottoreista sekä tarvikkeista ja muista palveluista.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Finnboat
Finnboat tog den internationella båtpressen till Skärgårdshavet19.6.2025 15:29:16 EEST | Pressmeddelande
I juni fick internationella båtjournalister möjlighet att bekanta sig med den finländska skärgården och de senaste nyheterna från inhemska båttillverkare. Pressevenemanget, som Båtbranschens Centralförbund Finnboat ordnade för 27:e gången, samlade 30 journalister från 11 länder. Nästan 20 finländska båtar fanns tillgängliga för provkörning. Framöver planeras exportfrämjandet inom båtbranschen i allt högre grad att kombineras med ett tydligare turismfokus.
Finnboat toi kansainväliset veneilytoimittajat Saaristomerelle19.6.2025 15:29:16 EEST | Tiedote
Kansainvälisten venelehtien toimittajat tutustuivat Suomen saaristoon ja suomalaisvalmistajien uutuusveneisiin kesäkuussa jo 27. kerran. Venealan Keskusliitto Finnboatin järjestämässä lehdistötapahtumassa oli 30 toimittajaa 11 maasta ja heillä koeajettavana liki 20 suomalaisvenettä. Jatkossa venealan vienninedistämistapahtumaan nivotaan yhteen myös matkailunäkökulmaa.
Efter en regnig inledning fick båtmässan i Nådendal njuta av soliga dagar28.5.2025 14:44:50 EEST | Pressmeddelande
Den traditionella båtmässan i Nådendal ordnades i helgen för första gången under ledning av Båtbranschens Centralförbund Finnboat. Bryggplatserna var fullbokade och över hundra nya samt ett tjugotal begagnade båtar ställdes ut. Fredagen bjöd på kyligt väder, men redan följande dag lättade molnen och solen spred sin värme över gästhamnen i Nådendal.
Venemessuilla päästiin sateisen perjantain jälkeen nauttimaan Naantalin auringosta28.5.2025 14:44:50 EEST | Tiedote
Perinteikkäät Naantalin Venemessut järjestettiin viime viikonloppuna ensimmäistä kertaa Venealan Keskusliitto Finnboatin luotsaamana. Messuille varatut laiturit olivat täynnä ja esillä oli yli sata uutta venettä sekä parikymmentä käytettyä. Aloituspäivä perjantai oli kolea, mutta sää koheni jo lauantaina ja vierasvenesatamassa päästiin nauttimaan Naantalin auringosta.
Pauli Aalto-Setälä får Skärgårdshavspriset 202523.5.2025 16:35:36 EEST | Pressmeddelande
Skärgårdshavspriset 2025 har tilldelats riksdagsledamoten Pauli Aalto-Setälä. Priset delades ut på fredagen under invigningen av Nådendals Båtmässa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme