Verdin La Traviata Tampereen Oopperaan keväällä 2024 – Samuel Harjanne ohjaa, pääroolissa Marjukka Tepponen

Tampereen Oopperan ensi kevään suurtuotanto on Giuseppe Verdin (1813–1901) La Traviata. Teoksen ohjaa oopperadebyyttinsä tekevä Samuel Harjanne, joka tunnetaan etenkin katsoja- ja arvostelumenestystä saaneista musikaaliohjauksistaan. Harjanteen viime vuosien meriitteihin lukeutuvat mm. Tampereen Teatterin Anastasia (2022), Tampereen Työväen Teatterin Come From Away (2022), Matilda (2021) ja Billy Elliot (2018) sekä Helsingin kaupunginteatterin Priscilla (2022), Pieni merenneito (2019) ja Kinky Boots (2018).
”Olen jo vuosia haaveillut oopperan ohjaamisesta. Taiteenlajina ooppera ei ole minulle se tutuin, ainakaan vielä, mutta minua on aina kiehtonut oopperalavojen suuret tunteet ja isot ilmaisumuodot. Saan kunnian ohjata ensimmäisenä oopperanani Verdin La Traviatan, oopperamaailman kruununjalokiven, jonka musiikki on sykähdyttävän rikasta ja puoleensavetävää. Tuleva ohjaus tuntuu kaikin puolin kiinnostavalta ja motivoivalta”, Harjanne kertoo.
Tampere Filharmoniaa johtaa italialainen kapellimestari Giancarlo Andretta, joka on johtanut Tampereen Oopperassa Verdiä aiemminkin: vuoden 2022 Naamiohuveissa (Un ballo in maschera) ja vuoden 2007 Aidassa. Teoksen lavastuksen suunnittelee Peter Ahlqvist, puvut Tinja Salmi, valot Ville Syrjä ja koreografian Jack Johansson. Tampereen Oopperan kuoron valmennuksesta vastaa kuorokapellimestari Heikki Liimola.
Traaginen suosikkiooppera
La Traviata kantaesitettiin Venetsiassa vuonna 1853, ja se on tähän päivään mennessä yksi maailman kaikkien aikojen esitetyimmistä oopperoista. Tampereen Oopperassa teos on esitetty kaksi kertaa aiemmin, vuosina 1949 ja 1969.
Oopperan päähenkilö on kurtisaani Violetta, johon romanttinen Alfredo rakastuu. Violettan roolin tulkitsee sopraano Marjukka Tepponen, jolle traaginen hahmo on tuttu jo uran alkuvuosilta; Tepponen teki debyyttinsä vuonna 2008 Violettan roolissa Jyväskylän Oopperassa. Sittemmin Tepposen näyttävä ura on kantanut hänet keskeisille kansainvälisille ja kotimaisille esiintymislavoille.
Laulajan tuoreimpia rooleja ovat viime vuosilta mm. Cio-Cio-San (Puccini: Madama Butterfly, Oper Graz 2022–2023), Tatjana (Tšaikovski: Jevgeni Onegin, Metropolitan-ooppera 2022), Micaëla (Bizet: Carmen, Savonlinnan Oopperajuhlat 2022), Kreivitär (Mozart: Figaron häät, Seattlen ooppera 2022) ja Mona (J. Kuusisto: Jää, Suomen kansallisooppera 2019). Tulevista tehtävistä mainittakoon Julian rooli Gounodin Romeo ja Julia -oopperassa Savonlinnan Oopperajuhlilla kesällä 2023.
La Traviata -oopperan koko roolitus julkaistaan myöhemmin. Liput tulevat myyntiin perjantaina 17.2.2023 Tampere-talon lipunmyyntikanavissa. Ryhmävarauksia otetaan vastaan maanantaista 13.2.2023 alkaen. Yli 10 hengen ryhmät voivat laittaa sähköpostia osoitteeseen ryhmamyynti@tampere-talo.fi tai soittaa puh. +358 3 243 4501 (ma–pe klo 10–16).
Verdi: La Traviata
Musiikinjohto Giancarlo Andretta
Ohjaus Samuel Harjanne
Tampere Filharmonia
Tampereen Oopperan kuoro
Kuorokapellimestari Heikki Liimola
Lavastus Peter Ahlqvist
Pukusuunnittelu Tinja Salmi
Valosuunnittelu Ville Syrjä
Koreografia Jack Johansson
Tuotanto Tampere-talo Oy
Yhteistyössä Tampere Filharmonia, Harjanne Company Ltd Oy
Esitykset ja liput
La 2.3.2024 klo 19, ensi-ilta
Ke 6.3.2024 klo 19
La 9.3.2024 klo 15
Ti 12.3.2024 klo 19
To 14.3.2024 klo 19
La 16.3.2024 klo 15
Liput 106/94/74 €
Eläkeläiset 98/86/66 €
Lapset ja nuoret (alle 16-v.) ja opiskelijat 40 €
Lisätiedot
Suvi Leinonen
Ohjelma- ja liiketoimintajohtaja
Tampere-talo Oy
Puh. +358 3 243 4031
suvi.leinonen@tampere-talo.fi
Median haastattelupyynnöt
Elsa Vähänen
Viestintäasiantuntija
Tampere-talo Oy
Puh. +358 40 5512 739
elsa.vahanen@tampere-talo.fi
Avainsanat
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Tampere-talo on ohjelmistoltaan, tapahtumiltaan ja kävijämäärältään Suomen suurin ja monipuolisin kulttuuri- ja kongressikeskus ja tapahtumayhtiö. Toimimme myös promoottorina tuottamalla tapahtumia ja konsertteja talon ulkopuolella, ja Events Tampere -tapahtumatoimistomme tuottaa yritystapahtumia ja kongressi- ja kokouspalveluita.
Tapahtumamme sisältävät mm. balettivierailuita, oopperaa, lastenkulttuuria, rock- ja pop-konsertteja, messuja, kokouksia, konferensseja, yritystapahtumia, seminaareja ja kansainvälisiä kongresseja.
Vuonna 2019 Tampere-talon liikevaihto oli 14,6 miljoonaa euroa. Vuodessa järjestämme yli tuhat tapahtumaa, kävijöitä on vuosittain 675 000 ja tuotamme Tampereen talousalueelle 50 miljoonaa euroa.
Tampere-talo Oy on perustettu 1987 ja ovet avattiin yleisölle 1990. Se on Tampereen kaupungin omistama osakeyhtiö. Talossa on vieraillut jo lähes 10 miljoonaa kävijää. Yhtiön toimitusjohtaja on Paulina Ahokas ja työntekijöitä on 49. Hallituksen puheenjohtaja on Martti Silvennoinen.
Talossa toimivat lisäksi täysimittainen sinfoniaorkesteri Tampere Filharmonia, à la carte -ravintola Tuhto ja maailman ainoa Muumimuseo. Talon yhteydessä palvelee Suomen ensimmäinen Courtyard by Marriott -hotelli.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tampere-talo Oy
Dinosaurukset valtaavat Tampere-talon – koko perheen kesänäyttely avautuu heinäkuussa15.3.2023 13:50:00 EET | Tiedote
Koko perheen interaktiivinen Dinosaurukset-kesänäyttely on esillä Tampere-talossa 1.7.–13.8.2023. Sorsapuistosaliin rakentuva näyttely sisältää liikkuvia ja äänteleviä dinosaurushahmoja, toiminnallisia puuhapaikkoja ja uusinta VR-teknologiaa. Italiassa valmistetun näyttelyn on nähnyt jo yli miljoona vierailijaa. Näyttelyn liput ovat nyt myynnissä.
Mediakutsu: Tampereen Oopperan Lentävä hollantilainen6.2.2023 19:20:00 EET | Kutsu
Tampereen Oopperan uutena oopperatuotantona nähdään Richard Wagnerin Lentävä hollantilainen. Oopperaa esitetään Tampere-talossa kuuden esityksen verran 10.–25.2.2023. Teoksen ohjaa Marika Vapaavuori, ja Tampere Filharmoniaa johtaa kapellimestari Anja Bihlmaier. Kutsumme median edustajia ennakkonäytökseen keskiviikkona 8.2. klo 18.30 ja ensi-iltaan perjantaina 10.2. klo 18.30.
Mediakutsu: TAMKin musiikkiteatteriesitys Rikkinäinen puhelin tarjoaa some- ja liikennekasvatusta tuhansille alakoululaisille30.1.2023 07:39:23 EET | Tiedote
TAMKin musiikkiteatterilinjan 1. vuosikurssi esittää Rikkinäinen puhelin -musiikkiteatterituotannon Pirkanmaan alueen 1.–3.-luokkalaisille 31. tammikuuta–2. helmikuuta Tampere-talon Pienessä salissa. Rikkinäinen puhelin on lapsille suunnattu ilmainen musiikkiteatteriesitys, joka tarjoaa tuhansille Pirkanmaan alueen alakoululaisille hyväntuulisen ja ajatuksia herättävän musiikkiteatteriesityksen.
Sopraano Johanni van Oostrum liittyy Lentävän hollantilaisen solistikaartiin25.1.2023 09:11:00 EET | Tiedote
Tampereen Oopperan vuoden 2023 oopperatuotantona nähdään Richard Wagnerin Lentävä hollantilainen. Oopperan ensi-ilta on perjantaina 10.2.2023 Tampere-talossa. Teoksen ohjaa Marika Vapaavuori ja Tampere Filharmoniaa johtaa kapellimestari Anja Bihlmaier. Oopperan nimiroolin tulkitsee baritoni Tommi Hakala, ja uusimpana kiinnityksenä teoksessa nähdään Sentan roolin laulava sopraano Johanni van Oostrum.
Tampere Chamber Music -festivaalilla kansainvälisiä ja kotimaisia taiteilijoita17.1.2023 08:00:00 EET | Tiedote
Tampere Chamber Music -festivaali levittäytyy Tampereelle keskiviikosta sunnuntaihin 25.–29. tammikuuta. Uutena sisältönä festivaali tarjoaa anniskeluoikeudellisen myöhäisillan konsertin argentiinalaisen huippubandoneonisti Marcelo Nisinmanin johdolla sekä tanssitaidetta Tampereen Tuomiokirkossa. Lisäksi festivaalin esityksiä viedään konserttisalien ulkopuolelle Pohjolan palvelutalon asukkaille.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme