Vesienhallinnan edistämiseen Hämeessä myönnettiin 300 000 euroa
Opitaan ojista-hankkeessa pureudutaan peruskuivatuksen edistämiseen Hämeessä. Pilottikohteeksi valitaan kartoituksen jälkeen yksi Kanta- tai Päijät-Hämeen kiireellisimmistä suunnittelua vaativista valuma-alueista. Valittavalle pilottialueelle laaditaan vesienhallinnan yleissuunnitelma. Kokemukset dokumentoidaan toimintamalliksi muiden toimijoiden käyttöön. Hanke kannustaa maanomistajia vesienhallinnan ja hiilensidonnan kannalta edullisiin viljelytapoihin ja metsänhoitomenetelmiin neuvonnalla ja koulutuksella.
Monivaikutteinen JUUREVA-hanke keskittyy Teuronjoen ja Puujoen valuma-alueen vesienhallinnan parantamiseen. Vesienhallinnan keinoja tuodaan osaksi viljelijöiden sekä maan- ja metsänomistajien toimintaa. Tarkoituksena on toteuttaa helppokäyttöinen verkkosivusto vesienhallinnan keinoista valtakunnalliseen käyttöön. Mukaan valitaan muutama monihyötyinen esimerkkikohde, joiden vaikuttavuutta ja sivu-uomien veden laatua seurataan.
Hankkeita rahoittavat maa- ja metsätalousministeriö ja ympäristöministeriö osana Maa- ja metsätalouden vesienhallinnan edistämisen hankeavustuksia. Avustusta hallinnoi Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskus. Hämeen ELY-keskuksen asiantuntijoita on mukana hankkeen ohjausryhmässä.
Maa- ja metsätalouden vesienhallinnan hankkeet ovat osa Vesiensuojelun tehostamisohjelmaa ja tukevat Maankäyttösektorin ilmasto-ohjelman (Hiilestä kiinni) tavoitteita edistämällä vesiensuojelua, ilmastonmuutokseen sopeutumista ja hiilipäästöjen vähentämistä, ilmastokestävää vesitaloutta sekä luonnon monimuotoisuutta.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätietoja:
Elina Laine, ympäristösuunnittelija, Hämeen ELY-keskus, puh. 0295 025 107
Minna Kolari, ympäristösuunnittelija, Hämeen ELY-keskus, puh. 0295 025 062
JUUREVA: Sanni Manninen Johansen, Vanajavesikeskuksen pääsihteeri, puh. 050 344 1715
Opitaan ojista: Minna Palos, projektiasiantuntija, HAMK Bio, puh. 040 5677627
Tiedotus:
Miira Pakkala, Hämeen ELY-keskus, puh. 0295 025 176
Linkit
Tietoja julkaisijasta
ELY-keskukset ovat valtion viranomaisia, jotka edistävät alueellista kehittämistä hoitamalla valtionhallinnon toimeenpano- ja kehittämistehtäviä alueilla. ELY-keskukset hoitavat elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. ELY-keskukset kehittävät ja tukevat taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Hämeen ELY-keskus
Terrin silta Lopella uusitaan, liikenne kiertotielle tiistaina 23.9. klo 17.0015.9.2025 16:12:00 EEST | Tiedote
Rautakoskentie (tie 2832) Lopella katkaistaan liikenteeltä Terrin sillan uusimisen ajaksi. Työn ajaksi liikenne ohjataan kiertotielle.
Lahteen suunnitteilla puu- ja muotoilualan teknologiakeskus – Kanadan mallista vauhtia pk-yritysten kasvuun15.9.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Häme on ilmaissut kiinnostuksensa puu- ja muotoilualan keskukseen, jolla olisi edellytykset sijoittua LAB-ammattikorkeakoulun, Muotoiluinstituutin ja LUT-yliopiston yhteyteen Lahden Mukkulaan. Mahdollisen teknologiakeskuksen tarpeita ja mahdollisuuksia kartoitetaan tiistaina 23.9. klo 14–17.30 Sibeliustalossa järjestettävässä Metsän Kaiku -tilaisuudessa.
Hämeenlinnan tunneli suljetaan liikenteeltä kahdeksi yöksi 15.–17.9. ajosuunta kerrallaan8.9.2025 16:18:00 EEST | Tiedote
Valtatie 3:lla sijaitseva Hämeenlinnan tunneli suljetaan kahdeksi yöksi 15.–17.9. kello 22–05 väliseksi ajaksi pesua ja huoltotöitä varten.
Hämeen leväseurantapaikoilla levähavaintoja viime viikkoa enemmän4.9.2025 13:07:11 EEST | Tiedote
Heikkotuulinen sää on nostanut pintaan vanhenevaa sinilevää useilla seurantapaikoilla.
Valtatien 12 Joutjärvi–Uusikylä välin tiesuunnitelmaluonnokset esillä yleisötilaisuudessa 18.9.20251.9.2025 11:33:00 EEST | Tiedote
Uudenmaan ELY-keskus ja Lahden kaupunki laativat tiesuunnitelmaa valtatien 12 parantamiseksi. Noin 17 kilometrin mittainen suunnittelualue alkaa Lahden Joutjärven eritasoliittymän itäpuolelta ja päättyy Orimattilan Uudenkylän eritasoliittymään. Valtatie 12 on tärkeä itä–länsisuuntainen yhteys ja merkittävä reitti elinkeinoelämän kuljetuksille. Nykyinen vilkasliikenteinen tie on koettu turvattomaksi, ja osa liikenteestä on siirtynyt rinnakkaistielle (mt 312).
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme