Vesienhoito kiinnostaa eteläisellä Pirkanmaalla – yllätysmäärä väkeä perustamiskokouksessa

Eteläisen Pirkanmaan vesienhoitoverkosto toimii seitsemän kunnan alueella: mukana on Pyhäjärveen laskevia vesiä Nokian, Pirkkalan, Lempäälän, Vesilahden, Valkeakosken, Akaan ja Urjalan alueelta. Toimintaan voi hyvin tulla mukaan, vaikkei oma lähivesistö alueelle osuisikaan.
Pirkanmaan ELY-keskus koordinoi verkoston toimintaa ja toimii kokousten koollekutsujana. Verkoston toimintaa käynnisteltiin syksyllä 2021 aloitus- ja perustamistapaamisilla, joissa kuultiin verkostosta kiinnostuneiden ajatuksia alueen vesistöistä ja niiden hoidosta ja keskusteltiin verkoston tulevaisuudesta.
- Kummallakin etätapaamisella linjoilla oli yli 30 ihmistä, joten selkeästi vesien tila kiinnostaa ihmisiä! Tunnelma on ollut rento ja ihmisiltä on tullut loistavia ideoita tulevaisuuden toimintaa ajatellen, kertoo vesienhoidon suunnittelija Kati Ojala Pirkanmaan ELY-keskuksesta.
Verkoston tavoitteena on tuoda yhteen vesien suojelusta kiinnostuneita tahoja ja mahdollistaa käytännön toimia vesien tilan parantamiseksi eteläisellä Pirkanmaalla.
Ensimmäinen kokous helmikuun alussa
Verkoston ensimmäinen varsinainen kokous pidetään 2. helmikuuta klo 17−19. Se järjestetään etäyhteydellä vallitsevasta koronatilanteesta johtuen. Kokouksen asialistalla ovat ainakin vuoden 2022 toiminta sekä verkoston nimestä päättäminen.
- Toimintaan voi hypätä mukaan, vaikka kuulisi verkostosta nyt vasta ensimmäisen kerran. Verkostoon kuuluminen ei sido jäseniä mihinkään ja se on myös ilmaista. Ei siis tarvitse murehtia, että joutuu liian aikaa vievään ja vaativaan rooliin, kun me ELY-keskuksessa huolehdimme käytännön järjestelyistä, Ojala rohkaisee.
Ilmoittautuminen kokoukseen on nyt auki. Ilmoittautumisia pyydetään 26.1. mennessä.
Verkoston toimintaan voi tutustua nettisivuilla: www.ely-keskus.fi/web/pirkanmaan-ely-keskuksen-vesienhoitoverkostot
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Vesienhoidon suunnittelija Kati Ojala, Pirkanmaan ELY-keskus, p. 0295 036 334
Sähköposti on muotoa etunimi.sukunimi@ely-keskus.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Huolehdimme sujuvasta arjesta; teiden rakentamisesta ja niiden kunnosta, ympäristön tilasta ja suojelusta sekä yritysten tukemisesta. Maakunnan kehittäjänä ja rahoituksen myöntäjänä teemme ELY-keskuksessa päivittäin työtä kestävän tulevaisuuden ja Pirkanmaan parhaaksi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pirkanmaan ELY-keskus
Pirkanmaalla siirrytään talvinopeuksiin keskiviikkona 29.10.27.10.2025 11:33:30 EET | Tiedote
Pirkanmaan maanteillä otetaan käyttöön talvi- ja pimeän ajan nopeusrajoitukset keskiviikkona 29.10. Nopeusrajoitusmerkit vaihdetaan perjantaihin 31.10. mennessä, ja uudet rajoitukset astuvat voimaan heti merkkien vaihduttua.
Maantie 338 poikki Kaanaassa Tampereella siltatyön vuoksi 29.10.–11.11.202524.10.2025 13:51:15 EEST | Tiedote
Pirkanmaan ELY-keskus uusii Kaanaassa maantiellä 338 (Velaatantie) sillan betonikannen. Työstä johtuen tie katkaistaan ja ajoneuvoliikenne ohjataan kiertoreitille. Siltatyö tehdään 29.10.–11.11. välisenä aikana.
Horhalanperän tuulivoimahankkeen YVA-ohjelmalausunnossa huomioitiin hankkeen sijoittuminen haasteelliselle alueelle23.10.2025 08:10:00 EEST | Tiedote
Pirkanmaan ELY-keskus on antanut yhteysviranomaisen lausunnon Horhalanperän tuulivoimahankkeen ympäristövaikutusten (YVA) arviointiohjelmasta. Vaihtoehdon VE1 mukainen hankealueen rajaus sijoittuu Seitsemisen kansallispuiston välittömään läheisyyteen, joka on kansallisesti tärkeä lintualue ja Natura 2000-alue.
Työllisyyskatsaus │ Työttömyys kasvoi Pirkanmaalla syyskuussa, positiivista oli työttömyyden lasku viidessä kunnassa21.10.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Syyskuun työllisyyskatsauksen mukaan työttömiä työnhakijoita oli Pirkanmaalla yhteensä 30 527 henkilöä, joka on yli 600 henkilöä enemmän kuin elokuussa. Viime vuoden syyskuuhun verrattuna nousua oli noin 2 900 henkilöä. Pirkanmaan työttömyysaste oli 11,5 prosenttia. Uusia avoimia työpaikkoja oli syyskuussa 2 695 kappaletta, joka oli hiukan enemmän kuin vuosi sitten samaan aikaan.
Luikesneva-Susinevan tuulivoimahankkeen ympäristövaikutusten arviointimenettely käynnistyy17.10.2025 11:34:56 EEST | Tiedote
Elements Suomi Oy suunnittelee tuulivoimahankkeen rakentamista sekä hankkeeseen liittyvää voimajohtoa Ikaalisten ja Parkanon kaupunkien alueelle.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


