Helsingin kaupunki, kaupunkiympäristön toimiala

Veturitie ja Firdonkatu suljettu liikenteeltä Triplan läheisyydessä turvallisuussyistä 27.12. saakka

22.12.2021 17:52:37 EET | Helsingin kaupunki, kaupunkiympäristön toimiala | Tiedote

Jaa
Veturitie Triplan kohdalla (kulkuyhteys Triplan ali) sekä Firdonkadun itäpää (Firdonkadun kiertoliittymän ja Veturitien välinen osuus) ovat suljettuina kaikelta liikenteeltä 22.12.2021 – 27.12.2021 klo 12.

Triplan parkkihalleihin pääsee ajamaan normaalisti.

Syynä sulkemiselle on kauppakeskus Triplan julkisivumateriaaleissa havaitut rakenneviat. Nämä viat voivat aiheuttaa pintalaattojen irtoamisia ja siten tapaturmavaaran rakennuksen julkisivujen läheisyydessä. 

Liikenne on suljettu niin jalankulkijoilta kuin auto- ja pyöräliikenteeltä.Suljetut katuosuudet ovat merkattuina oheiseen karttaan punaisilla pisteillä.

 

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Triplaan liittyvät kysymykset:
Pekka Luukkonen
Tuotantojohtaja
YIT
pekka.luukkonen@yit.fi
p. 040 714 6508


Liikennejärjestelyt:
Olli Markkanen
Yksikön päällikkö, Kaupunkitekniikka
Helsingin kaupunki
Kaupunkiympäristön toimiala
09 31039559
olli.markkanen@hel.fi


ja


Ari-Pekka Muilu
Projektinjohtaja, Kaupunkitekniikka
Helsingin kaupunki
Kaupunkiympäristön toimiala
09310 39657
ari-pekka.muilu@hel.fi

Kuvat

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Helsingin kaupunki, kaupunkiympäristön toimiala
Helsingin kaupunki, kaupunkiympäristön toimiala

PL 58200, 00099 Helsingin kaupunki

09 310 2611http://www.hel.fi/kaupunkiymparisto

Kaupunkiympäristön toimiala huolehtii Helsingin kaupunkiympäristön suunnittelusta, rakentamisesta ja ylläpidosta, rakennusvalvonnasta sekä ympäristöön liittyvistä palveluista.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Helsingin kaupunki, kaupunkiympäristön toimiala

Riktlinjer för förnyelse av Partitorget utarbetas – invånarnas åsikter om planerna efterfrågas21.9.2026 15:34:29 EEST | Pressmeddelande

Betydande förnyelser planeras för området kring Partitorget. Planeringsprinciper har tagits fram som grund för de kommande förnyelserna. Principerna ska bidra till att bevara områdets industriella atmosfär och ange riktlinjer för den framtida utvecklingen. Invånarna kan framföra sina åsikter om planeringsprinciperna genom en webbenkät eller vid en invånarpromenad.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye