Vietä turvallinen joulu koiran kanssa

Koirille eivät monet omistajien herkut sovi. Kinkkua ei sen suolaisuuden ja rasvaisuuden vuoksi kannata antaa koiralle, vaikka koira istuisi yhdessä isännän kanssa odottamassa sen paistumista. Kinkun tai siipikarjan luut eivät myöskään kuulu koiran kuppiin, ja kinkkuverkko kannattaa laittaa visusti roskiin koiran ulottumattomiin.
- Kinkun ahmiminen voi aiheuttaa monenlaisia vatsavaivoja ja jopa haimatulehduksen. Jos koira pääsee popsimaan kinkun verkkoineen päivineen, voi seurauksena olla hengenvaarallinen suolitukos. Jos kinkun luun syö, voi seurata vakava ummetus, joka voi vaatia hoitoa, varoittaa Suomen Kennelliiton eläinlääkäri Liisa Lilja-Maula.
Älä jätä ruokia jäähtymään paikkoihin, joista koira voisi ne vohkia.
Makeista herkuista tumma suklaa on vaarallisimpien joukossa.
- Tummaa suklaata voi pienempikin määrä saada aikaan myrkytyksen, ja suklaarasiat onkin hyvä pitää karvaisten kaverien ulottumattomissa, Lilja-Maula muistuttaa.
Herkkujen sijaan koiraa voi muistaa jouluna pitkillä lenkeillä, yhteisellä ajalla ja rapsuttelulla.
Joulun perinteiset kukkaset, kuten jouluruusu, joulutähti, hyasintti, amaryllis, ja marjakuusi ovat kaikki myrkyllisiä. Pennut ovat aikuisia koiria vallattomampia ja niitä kannattaa seurata tarkemmalla silmällä.
- Erityisesti kannattaa seurata pienten pentuja touhuja, etteivät ne pääse maistelemaan joulukukkia, tai koristeita.
Jos koira tulee yllättäen heikkovointiseksi, alkaa oksennella tai ripuloida, ota yhteyttä eläinlääkäriin. Suklaan aiheuttaman myrkytyksen oireet näkyvät ensimmäisten 4–24 tunnin kuluessa. Oireita ovat muun muassa oksentelu, tärinä, lisääntynyt virtsaaminen, vatsakivut sekä kouristelu.
Koiralta kiellettyjä ovat:
- ksylitoli
- suklaa (etenkin tumma suklaa)
- macadamiapähkinä
- viinirypäleet ja rusinat
- taikinat, joissa on hiivaa tai soodaa
- kinkun paistorasva
- useimmat joulukukat
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Suomen Kennelliitto
viestintäasiantuntija
Tuuli Topelius
tuuli.topelius@kennelliitto.fi
050 477 5313
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Suomen Kennelliitto – Finska Kennelklubben ry on vuonna 1889 perustettu koira-alan asiantuntijajärjestö sekä koirien kasvattajien, omistajien ja harrastajien edunvalvoja. Meillä on noin 146 000 henkilöjäsentä sekä noin 2000 jäsenyhdistystä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Kennelliitto ry
Katriina Tiira saa Kennelliiton Vuoden tassunjälki -tunnustuksen5.12.2025 09:37:15 EET | Tiedote
Kennelliitto palkitsee Koiramessuilla lauantaina 6.12. FT Katriina Tiiran koirien hyvinvointia vahvasti tukevan koiratietouden edistämisestä kaikille koiranomistajille.
Agria Eläinvakuutus ja Kennelliitto jakavat lähes 9 000 euroa koirien terveyden ja hyvinvoinnin edistämiseen4.12.2025 13:41:13 EET | Tiedote
Väitöskirjatutkija Minna Simonsson, eläinpatologian apulaisprofessori Pernilla Syrjä ja Suomen Keskiaasiankoirat ry saavat tämänvuotiset Agria Eläinvakuutuksen ja Suomen Kennelliiton stipendit.
Vuoden virkakoirat 2025 ovat tässä – esittelyssä poliisikoira Hero, tullikoira Rico, vankilakoira Aava, sotakoira Ragnar ja rajakoira Peetu27.11.2025 10:03:37 EET | Tiedote
Kennelliitto palkitsee vuosittain Vuoden virkakoirat. Tänä vuonna palkinnon saavat poliisikoira Hero, tullikoira Rico, vankilakoira Aava, sotakoira Ragnar ja rajakoira Peetu. Palkittavat koirat ovat tahoillaan valinneet Poliisi, Tulli, Rikosseuraamuslaitos, Puolustusvoimat ja Rajavartiolaitos.
Koirankasvattajien verotus vaatii edelleen kiireellisiä muutoksia27.11.2025 09:24:22 EET | Tiedote
Suomen Kennelliitto olisi toivonut parempaa lopputulosta Verohallinnon kanssa käymänsä keskustelun osalta ja pyytää Verohallintoa tarkastelemaan koirankasvatuksen verotusohjetta uudelleen niin, että se vastaa sekä lainsäädäntöä että muun vastaavan elinkeino- ja tulonhankkimistoiminnan verotuskäytäntöjä.
Koiramessut tarjoaa joulukuussa Messukeskuksessa tietoa ja elämyksiä kaikille koirista kiinnostuneille21.11.2025 12:40:13 EET | Tiedote
Suomen Kennelliiton järjestämillä Koiramessuilla Helsingin Messukeskuksessa 6.–7. joulukuuta voi tutustua eri koirarotuihin ja koiran kanssa harrastamiseen, seurata koiranäyttelyitä sekä muun muassa Sankari- ja virkakoirien palkitsemisia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
