Vihreät: Itämeren suojeleminen onnistuu vain yhteistyössä maataloustuottajien kanssa

-Vain toteuttamalla maatalouden vesiensuojelutoimenpiteitä niiden koko laajuudessa, on Itämeren rehevöityminen mahdollista saada kuriin fosforin osalta. Tämä edellyttää toimien kuten kipsikäsittelyn, tarkennetun lannoituksen, talviaikaisen kasvipeitteisyyden, kerääjäkasvien ja ja lannan prosessoimisen täysimittaista toteuttamista, linjaa vihreän eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Jenni Pitko.
Itämeren ravinnekuormitusta on onnistuttu vähentämään pistemäisillä kuormituslähteillä, kuten jätevesien puhdistusta tehostamalla, mutta typen ja fosforin hajakuormitusta maa- ja metsätaloudesta on paikoin jopa lisääntynyt. Maatalouden vesiensuojelutoimenpiteitä on edistetty etenkin ympäristöministeriössä kuluneella hallituskaudella Saaristomeriohjelman ja Vesiensuojelun tehostamisohjelman avulla.
-Yksi merkittävimmistä Saaristomeren tilaa parantavista toimista on peltojen kipsikäsittely, mikä sitoo tehokkaasti merta rehevöittävää fosforia. Saaristomeren valuma-alueella jo kolmena kesänä tehty kipisinlevitys on laajennettu tänä vuonna koko Suomen rannikkoaluieille. Kipsiä olisi tarjolla Saaristomeren valuma-alueelle enemmän, kuin tähän mennessä viljelijät ovat hakeneet, joten kannustan kaikkia viljelijöitä mukaan tähän työhön, puheenjohtaja Maria Ohisalo.
Rehevöitymisen kannalta erityisen huolestuttavassa tilassa on Saaristomeri. Itämeren suojelukomissio on luokitellut Saaristomeren valuma-alueen yhdeksi Itämeren suurimmista kuormituslähteistä. Saaristomeren alueen korkea ravinnekuormitus johtuu pitkälti siitä, että alueelle on keskittynyt paljon eläintuotantoa, josta syntyvä lanta pitäisi saada paremmin hyötykäyttöön.
-Suomalainen maatalous on kansamme elinehto ja tärkeä huoltovarmuustekijä, mutta myös samaan aikaan Itämeren suurin kuormittaja. Vajaa 70 % Itämeren ihmisperäisestä fosforikuormituksesta ja 50 % typpikormituksesta on peräisin maataloudesta. Samaan aikaan valtaosa viljelijöistä kärsii tällä hetkellä Venäjän hyökkäyssodan aiheuttamasta lannoitteiden hintojen rajusta noususta ja lannoitepulasta. On nurinkurista, että maataloutemme on niin riippuvaista ulkomaalaisista lannoitteista, kun meillä samaan aikaan päätyy liikaa ravinteita vesistöihin. Tarvitaan tukea, neuvontaa ja kannustusta kierrätyslannoitteiden tuotantoon ja käyttöönottamiseen, toteaa Pitko.
-Itämeren suojelu on kestävyyslaji. Merenpohjaan jo kerran varastoituneita ravinteita on hidasta ja haastavaa saada poistettua. Ilmastokriisi vaikuttaa myös Itämeren suojelutyöhön, kun voimakkaat sateet lisäävät ravinteiden huuhtoutumista mereen ja veden lämpeneminen lisää happikatoja merenpohjissa lisäten fosforin vapautumista sedimenteistä. Myös Itämeren pelastamisen kannalta ilmastotoimilla on merkitystä, muistuttaa Ohisalo.
Itämeren rehevöitymisen pysäyttämiseksi vihreä eduskuntaryhmä esittää seuraavia toimenpiteitä:
- Vesiensuojelun tehostamisohjelman sekä Saaristomeriohjelman toteuttamista on jatkettava nykyisessä laajuudessa myös tulevalla hallituskaudella.
- Jatketaan maanparannusaineiden kuten kipsin, rakennekalkin ja kuitulietteen levityksen tukemista vähintään nykyisessä laajuudessa vuoteen 2027 asti.
- Puututaan ylilannoitukseen mahdollistamalla peltolohkokohtaisen ravinnetarvetiedon hyödyntäminen tiloilla. Lisätään neuvontaa täsmälannoituksesta ja jaetusta lannoituksesta, sekä lisätään tutkimusta nykyisten viljelykasvien ja -lajikkeiden ravinnetarpeesta. Selvitetään investointitukia täsmäviljelylaitteisiin.
- Edistetään peltojen kasvipeitteisyyttä lisäämällä viljelijöiden neuvontaa ympäristörkorvauksista, joita on mahdollista saada suojavyöhykkeistä, kerääjäkasveista sekä talviaikaisesta kasvipeitteisyydestä.
https://www.vihreat.fi/ajankohtaista/itameren-suojeleminen-onnistuu-vain-yhteistyossa-maataloustuottajien-kanssa/
Avainsanat
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Vihreät - De GrönaMannerheimintie 15b A, 4 krs
00260 Helsinki
09 5860 4160, viestinta@vihreat.fihttps://www.vihreat.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Fatim Diarra: Petteri Orpo, missä on nyt hallituksen nollatoleranssi rasismille?12.12.2025 11:18:44 EET | Tiedote
Fatim Diarra peräänkuuluttaa pääministeri Orpolta vastuunkantoa tilanteessa, jossa hallituspuolueiden riveistä jälleen laiminlyödään sitoutumista rasismin vastustamiseen.
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta vaatii hallitukselta toimia lapsien suojelemiseksi seksuaaliväkivallalta verkossa12.12.2025 09:58:03 EET | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta vaatii, että hallitus aloittaa perustamaan Suomeen erillisen, valtakunnallisen keskuksen lapsiin verkossa kohdistuvan seksuaaliväkivallan tutkintaan ja paljastavaan poliisitoimintaan. Vastaavanlaiset yksiköt toimivat jo Ruotsissa ja Norjassa.
Vihreät edustajat suuressa valiokunnassa: Yritysvastuusääntelyn romuttaminen on Orpon takinkääntö10.12.2025 14:37:44 EET | Tiedote
Vihreiden edustajat suuressa valiokunnassa jättivät eriävän mielipiteen yritysvastuusääntelyn heikentämisen Omnibus I -paketista yhdessä sosiaalidemokraattien ja vasemmistoliiton edustajien kanssa. Vihreiden mielestä yritysvastuusääntely on merkittävä EU:n tason saavutus, jota Suomikin kannatti, ja sen purkaminen vesittää direktiivin tavoitteita dramaattisesti.
Vihreiden Forsgrén: Ministerin vastattava, miksi hallitus leikkaa työstä, jota se lupasi vahvistaa – leikkaukset uhkaa kasvattaa nuorten asunnottomuutta10.12.2025 13:07:13 EET | Tiedote
Hallitus on velkaa nuorille ja julkisuudelle selityksen siitä, miksi se on leikkaamassa STEA-rahoitusta työltä, joka ehkäisee nuorten asunnottomuutta. Vihreiden kansanedustaja Bella Forsgrén vaatii sosiaali- ja terveysministeriltä välittömiä toimia päätöksen pysäyttämiseksi.
Vihreiden Tiina Elo kommentoi hallituksen susifarssia: “Arvoton näytelmä”9.12.2025 12:52:23 EET | Tiedote
Vihreitä maa- ja metsätalousvaliokunnassa edustava Tiina Elo esitti yhdessä vasemmistoliiton kanssa hallituksen luokattoman huonosti valmistellun metsästyslakiesityksen hylkäämistä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

