Vihreiden Atte Harjanne Helenin hallituksen puheenjohtajaksi
27.4.2023 12:02:52 EEST | Helsingin Vihreät ry | Tiedote

“Puheenjohtajuuteni osui myrskyisään kauteen, mutta Helen on selvinnyt hyvin energiamurroksesta ja Putinin sodan tuottamasta energiakriisistä. Reitti kivihiilen polttajasta Suomen vahvimmaksi energiayhtiöksi on ollut vaikea mutta tuloksellinen”, summaa väistyvä puheenjohtaja Osmo Soininvaara.
Helenin hallituksen tuleva puheenjohtaja Atte Harjanne on vihreiden kaupunginvaltuutettu ja toisen kauden kansanedustaja. Aiempaa työkokemusta Harjanteella on ilmastonmuutoksen vaikutusten tutkijana, ja Harjanne on ollut näkyvä energiapoliittinen vaikuttaja.
Uudessa tehtävässä Harjanne kertoo aloittavansa innolla. “Vastuu on myös tietysti merkittävä. Helen, kuten koko energiasektori, on keskellä suurta ja välttämätöntä murrosta kohti päästötöntä ja ekologisesti kestävää taloutta. Se pitää tehdä vauhdilla”, hän toteaa.
“Murros heijastuu paitsi sähkön ja lämmön tuotantoon, myös liiketoimintaan laajemmin. Asiakaskeskeisyys ja innovatiivisuus ovat avainasemassa, jotta pärjää kilpailluilla markkinoilla.”
Uusi puheenjohtaja valitaan Helsingin kaupunginhallituksen konsernijaostossa tiistaina 2.5.2023. Helen Oy on Helsingin kaupungin omistama yhtiö.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Atte Harjanne
Puh:040 591 5565Osmo Soininvaara
Puh:045 121 4559Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin Vihreät ry
Apulaispormestari Reetta Vanhasen lapsi syntyi30.1.2026 13:02:53 EET | Tiedote
Helsingin kasvatuksen ja koulutuksen apulaispormestari Reetta Vanhasen perheeseen syntyi tytär varhain keskiviikkoaamuna 28.1.2026. Vauva on pitkään odotettu pikkusisko päiväkoti-ikäiselle isosiskolle. “Olemme iloisia ja onnekkaita. Tie tähän pisteeseen on ollut raskas”, kertoo Vanhanen. Äiti ja lapsi voivat molemmat nyt hyvin kotona. “Olemme hyvin kiitollisia saamastamme ammattitaitoisesta ja huippulaatuisesta hoidosta Naistenklinikan ja vastasyntyneiden osasto Saaren henkilökunnalle. Suomi on turvallinen maa syntyä ja paras paikka tulla äidiksi”, Vanhanen kertoo. Vanhanen on perhevapaalla 9.1.–4.10.2026, häntä sijaistaa tällä välin Shawn Huff.
Viisivuotiaiden pääsyä varhaiskasvatukseen on vahvistettava – osallistumisaste kohti sataa prosenttia14.1.2026 14:54:40 EET | Tiedote
Kaksivuotisen esiopetuksen kokeilun tulokset julkaistiin tänään. Tulosten mukaan lasten oppimisessa ja kehityksessä ei havaittu merkittäviä eroja sen perusteella, osallistuiko lapsi viisivuotiaana varhaiskasvatuksen vai esiopetuksen viskariryhmään. Helsingin Vihreiden mukaan tulos osoittaa ennen kaikkea varhaiskasvatuksen korkean pedagogisen laadun.
Shawn Huff aloitti apulaispormestarina: “Koulujen ja päiväkotien perusasiat kuntoon ja lisää liikettä lapsuuteen”9.1.2026 16:34:35 EET | Tiedote
Shawn Huff aloitti tänään Helsingin kasvatuksesta ja koulutuksesta vastaavana apulaispormestarina. Huff toimii tehtävässä Reetta Vanhasen perhevapaan ajan 9.1.–4.10.2026.
Helsinki suosittaa kouluja tiukentamaan kännykkärajoituksia18.12.2025 07:00:00 EET | Tiedote
Päättäjät haluavat tiukentaa kännykkärajoituksia koulupäivän aikana. Helsingin kasvatuksen ja koulutuksen lautakunta hyväksyi täydennyksin 16.12. pidetyssä kokouksessaan Vihreiden Mari Holopaisen aloitteen aiheesta.
Koulutuksen lisärahoituksesta päätökset Helsingissä: uusia erityisluokkia, lisää erityisopettajia peruskouluihin ja sijaisia varhaiskasvatukseen, uimaopetusta ja oppikirjoja17.12.2025 10:40:11 EET | Tiedote
Kasvatuksen ja koulutuksen lautakunta päätti 16.12. vuoden 2026 tulosbudjetissa konkreettisesti siitä, miten Helsingin budjetissa sovittu koulutuksen rahoitus jakautuu. Perusrahoitus on aiempia valtuustokausia vakaammalla pohjalla, sillä Helsingin strategian mukaisesti koulutukseen ei kohdistu enää mekaanista tuottavuustavoitetta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
