Vihreiden Harjanne: Vihreät valmiina talousvaaleihin
26.11.2022 10:56:09 EET | Vihreät - De Gröna | Tiedote

Harjanne muistutti puheessaan, että huhtikuun vaalit ovat väistämättä myös talousvaalit.
– Suomen velkataakka on tällä kaudella kasvanut hurjasti - pitkälti perustelluista syistä, mutta kasvanut silti. Suomen julkisessa taloudessa on edelleen merkittävä kestävyysvaje. Vihreille talousvaalit sopivat. Otamme julkisen talouden tilan vakavasti: Poliittisessa tavoiteohjelmassa linjasimme keväällä, että haluamme tasapainotetaan julkisen talouden keskipitkällä aikavälillä, Harjanne sanoi.
Vihreiden resepti on talouden uudistaminen.
– On edettävä niin, että oli kyse sitten menosopeutuksista, rakenteiden korjaamisesta tai kasvun hakemisesta, punaisena lankana on oltava uudistava ote talouteen, maalina ekologisesti kestävissä raameissa pysyvä, hyvinvointivaltion ylläpitoon kykenevä, kukoistava kansantalous. Köyhimmiltä leikkaaminen ei auta tässä, Harjanne linjasi.
Harjanteen mukaan ilmeisin uudistava voima on tutkimus-, kehitys- ja innovaatiotoiminta.
– TKI-rahoituksen tasonnostoon on nyt ilahduttava parlamentaarinen yhteishenki ja sitoutuminen. Rahoituslaki saadaan pian maaliin, ja hallituksen loppusuorajärjestelyn sivu-uhriksi jäänyt TKI-verokannustinkin saadaan vielä korjattua. Tiede- ja teknologiapuolueena vihreät on vahvasti TKI-panostusten puolella. Polulla neljään prosenttiin BKT:sta on pysyttävä, Harjanne sanoi.
TKI-panostukset uhkaavat kuitenkin jäädä Harjanteen mukaan ontoksi, jos tekijät puuttuvat. Niiden rinnalle tarvitaan hänen mukaansa panostuksia koulutukseen ja maahanmuuttoon.
– TKI tarvitsee tekijöikseen erityisesti korkeakoulutettua väkeä. Korkeakoulutettujen osuuden kasvattaminen onkin perusteltua. Silti työllisyyden näkökulmata kaikkein tärkeintä on itse asiassa huolehtia siitä, ettei kukaan olisi enää 25-vuoden iässä ilman jotakin peruskoulun jälkeistä tutkintoa. Se kun alkaa tietää tuomiota työttömyyteen nyky-yhteiskunnassa. Ammatillinen koulutus ei siksi saa jäädä sivuosaan koulutuspolitiikassa, Harjanne muistutti.
Harjanteen koko puhe on luettavissa osoitteessa:
https://www.vihreat.fi/ajankohtaista/atte-harjanteen-puhe-vihreiden-puoluevaltuuston-kokouksessa-26-11-22/
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Atte HarjanneVihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja
Puh:040 591 5565atte.harjanne@eduskunta.fiVille-Veikko MastomäkiViestintäpäällikkö vt.Vihreiden viestintä
Puh:+358407641684ville-veikko.mastomaki@vihreat.fiKuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Vihreät - De GrönaMannerheimintie 15b A, 4 krs
00260 Helsinki
09 5860 4160, viestinta@vihreat.fihttps://www.vihreat.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreiden Hanna Holopainen: Tyttöjen potentiaali luonnontieteellisillä aloilla on tunnistettava8.9.2026 15:54:43 EEST | Tiedote
Suomen PISA-tulokset ovat viimeisimmän tutkimuksen mukaan jälleen kerran heikentyneet. Tällä kertaa PISA:n painotuksena oli luonnontieteelliset aineet. Vihreiden Hanna Holopainen esittää peiliin katsomista ja korjaavia toimia nuorten luonnontieteellisen osaamisen vahvistamiseksi.
Virta: 3 ratkaisua PISA-luisun pysäyttämiseen8.9.2026 11:52:57 EEST | Tiedote
Tänään julkaistuissa PISA-tuloksissa Suomen oppimistulokset olivat jälleen heikentyneet. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta esittää kolmea periaatetta, jolla lasten ja nuorten oppimistuloksia voidaan parantaa.
Vihreiden Holopainen ja Hopsu: PISA:n hälytyskellot ovat soineet jo pitkään – esittävät työrauhaa luokkahuoneeseen ja jokaiselle oppilaalle sopivasti haastetta8.9.2026 11:38:17 EEST | Tiedote
Suomen PISA-tulokset ovat viimeisimmän tutkimuksen mukaan jälleen kerran heikentyneet. Lukutaidon heikkeneminen on erityisen huolestuttavaa. Vihreiden kansanedustajat Inka Hopsu ja Mari Holopainen esittävät erityisluokkien lisäämistä, luokkahuoneiden työrauhan turvaamista riittävällä henkilöstöllä ja paluuta kirjojen äärelle.
Vihreiden Virta ihmettelee uusia Garden Helsinki -paljastuksia: “Onko pääministeri ainoa, joka ei näe ristiriitaa puheittensa välillä?”7.9.2026 21:07:50 EEST | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta kertoo hämmentyneensä Uutissuomalaisen julkaisemista uusista tiedoista Garden Helsinki -kohuun liittyen. Hän painottaa pääministerin vastuuta oman toimintansa selventämisessä tavalla, jossa suomalaisille äänestäjille ei jää asiasta epäselvyyksiä.
Virta Kaikkoselle: Hyvä, että ruoantuotannon tulevaisuus nousee politiikan kärkeen – ilman elinkelpoista luontoa ei ole suomalaista ruokaa5.9.2026 17:20:59 EEST | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta nosti juuri Vihreiden kesäkokouksessa suomalaisen ruoantuotannon esimerkiksi siitä, miksi ympäristöturvallisuus tulisi ottaa kokonaisturvallisuuden perustaksi. Virta pitää keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen tämänpäiväistä avausta mahdollisesta välikysymyksestä suomalaisen ruoantuotannon tulevaisuudesta tärkeänä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
