Vihreiden Outi Alanko-Kahiluoto: Lapsille kesän puistoruokailu koko maahan
23.6.2022 11:57:49 EEST | Vihreät - De Gröna | Tiedote

- Kun koulut ovat kesällä kiinni, on vaarana, etteivät kaikki lapset saa lounasta. Siksi Vihreät esittää, että Suomen jokaisessa kunnassa tulisi tarjota kaikille alle 16-vuotiaille lämmin ateria arkipäivisin, Alanko-Kahiluoto kirjoittaa.
Helsingissä puistoruokailu täytti tänä vuonna 70 vuotta. Kesällä 2020 puistoissa jaettiin keskimäärin 8 000 annosta päivässä. Puistoruokailua on Helsingin lisäksi toteutettu esimerkiksi Hämeenlinnassa ja Porvoossa, mutta valtakunnallinen malli puuttuu. Ruokailun voi toteuttaa leikkipuiston sijaan myös esimerkiksi kirjaston pihalla, uimarannalla tai luontopolun äärellä.
Eniten hintojen noususta kärsivät ne perheet, jotka olivat jo valmiiksi muita heikommassa asemassa. Vuonna 2019 enemmän kuin joka kymmenes suomalainen lapsi eli pienituloisissa perheissä.
- Myös monet sellaiset perheet, jotka ovat jo aiemmin joutuneet sinnittelemään toimeentulon rajoilla, ovat nyt vaarassa ajautua köyhyyteen. Inflaatio osuu pahiten pienituloisiin perheisiin, jotka käyttävät suhteessa suuremman osan tuloistaa ruokaan ja muihin välttämättömiin tarpeisiin, Alanko-Kahiluoto sanoo.
- Koska kaikilla perheillä ei ole varaa tai mahdollisuutta tarjota lapsille lämmin ateria, osa lapsista saa päivän ainoan lämpimän aterian koulussa tai päiväkodissa. Siksi koulujen ja päiväkotien ollessa kesällä kiinni kuntien tulisi tarjota lapsille ja nuorille maksuton lounas, kuten esimerkiksi Helsingissä tehdään, Alanko-Kahiluoto jatkaa.
Eduskunnan tietopalvelun laskelman mukaan uudistuksen hinnaksi tulisi maltillinen 7 miljoonaa euroa. Laskelma perustuu oletukseen, että puistoruokailu maksaisi saman kuin peruskoulussa tarjottu ateria (2,92 euroa) ja siihen osallistuisi valtakunnallisesti noin kuusi prosenttia alle 16-vuotiaista.
- Maksuton puistoruokailu helpottaisi erityisesti pienituloisten perheiden tilannetta ja siten lisäisi perheiden välistä yhdenvertaisuutta sekä vähentäisi lapsiperheköyhyyttä. Puistoruokailu on samalla kutsu yhteisen tekemisen ja ulkoilun äärelle. Kunta saa mahdollisuuden tavoittaa niitä lapsia ja nuoria, jotka viettävät pitkiä päiviä yksin tai joilla ei ole turvallista aikuista keskustelukumppaninaan. Pienten lasten vanhemmille puistoruokailu on mahdollisuus saada vertaistukea ja hengähdystauko arkeen, Alanko-Kahiluoto toteaa.
Koko blogikirjoitus luettavissa Vihreiden verkkosivuilla osoitteessa: https://www.vihreat.fi/ajankohtaista/lapsille-kesan-puistoruokailu-koko-maahan/
Yhteyshenkilöt
Liisa KontunenViestintäsuunnittelija
Vihreiden viestintä
Outi Alanko-KahiluotoVihreiden kansanedustaja
Avustaja Kukka Louhimies: 050 5355520
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Vihreät - De GrönaMannerheimintie 15b A, 4 krs
00260 Helsinki
09 5860 4160, viestinta@vihreat.fihttps://www.vihreat.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreiden Virta: Suomi lipuu kohti tuloerojen eurooppalaista keskitasoa – ja se on Orpon hallituksen tietoinen valinta18.8.2026 14:44:01 EEST | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virran mukaan Petteri Orpon hallitus on tietoisella valinnallaan ajanut Suomen kahtia – ja tuore tutkimus vahvistaa tämän. Tutkimuksen mukaan hallituksen vero- ja sosiaaliturvapäätökset ovat siirtäneet Suomen pois pienten tuloerojen maiden kärjestä kohti eurooppalaista keskitasoa.
Kansanedustaja Mari Holopainen: Uusi tutkimus osoittaa hallituksen tehneen kalliin virheen – työttömyysturvan suojaosa on palautettava17.8.2026 12:13:37 EEST | Tiedote
Tuore tutkimus osoittaa, että asumistuen suojaosat lisäsivät työttömien osa-aikatyön tekemistä ilman, että ne heikensivät myöhempää kokoaikatyöllistymistä. Vihreiden kansanedustaja Mari Holopaisen mukaan tulokset vievät lopullisesti pohjan Orpon hallituksen päätökseltä poistaa suojaosat.
Tiedote Vihreiden Hopsu: Omanin öljykatastrofi on varoitus Suomelle Itämerellä seilaavasta ympäristöpommista, johon on puututtava14.8.2026 15:36:17 EEST | Tiedote
Karille ajanut Venäjän varjolaivaston tankkeri on vuotanut öljyä Omanin edustalla viikkojen ajan, uhaten aiheuttaa yhden pahimmista öljykatastrofeista vuosikausiin. Sama voisi tapahtua koska tahansa Itämerellä, missä Venäjän varjolaivaston tankkereita kulkee viikoittain. Tilanteeseen on puututtava ennen kuin on liian myöhäistä, vihreiden kansanedustaja Inka Hopsu vaatii.
Vihreiden Mari Holopainen: Hallituksen on estettävä Rydmanin tieteen poliittinen valikointi13.8.2026 14:30:48 EEST | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan jäsen Mari Holopainen arvostelee sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin päätöksiä hylätä Jyväskylän yliopiston oikaisuvaatimukset sosiaalityön tutkimusrahoituksesta. Holopaisen mukaan päätösten perustelut eivät vastaa tapauksen olennaiseen kysymykseen: miksi ministeri ohitti asiantuntija-arvioinnin ja jätti rahoittamatta virkaesitykseen sisältyneitä tutkimushankkeita.
Vihreiden Fatim Diarra jättää lakialoitteen älylasien käytön rajoittamisesta kouluissa13.8.2026 10:12:18 EEST | Tiedote
Älylasien nopean kehityksen seurauksena älylasien hinta on pudonnut ja käyttö yleistynyt. Älylasit voivat olla tulevina vuosina kasvava ongelma kouluissa vilpin ja salakuvaamisen vuoksi. Vihreiden kansanedustaja Fatim Diarra jättää lakialoitteen älylasien käytön rajoittamisesta kouluissa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
