Vihreiden puheenjohtajaksi valittu Sofia Virta

Uusi puheenjohtaja Sofia Virta on 32-vuotias toisen kauden kansanedustaja. Sofia on toiminut opettajana, terapeuttina ja yrittäjänä. Hän on myös Kaarinan kaupunginvaltuutettu ja Varsinais-Suomen hyvinvointialueen aluevaltuutettu.
– Olen kiitollinen vihreiltä saamastani luottamuksesta. Tulen tekemään nöyrästi mutta lujaa töitä yhdessä tänään valittavan puolueen johtotiimin sekä koko kenttäväen kanssa, jotta yhä useampi suomalainen seisoo jatkossa meidän riveissämme rakentamassa kaikille turvallisempaa Suomea ja kestävämpää maailmaa, kommentoi Virta.
Uuden puheenjohtajan linjapuhe kuullaan puoluekokouksessa sunnuntaiaamuna.
Jäsenäänestyksessä ääniä annettiin yhteensä 4731 kappaletta, kun äänioikeutettuja oli yhteensä 8 079. Jäsenäänestys järjestettiin 29.5.-8.6. Äänioikeutettuja olivat kaikki, jotka ovat maksaneet puolueen jäsenmaksun vuonna 2022 tai vuonna 2023 14.5. mennessä.
Yhteyshenkilöt
Sofia VirtaVihreiden kansanedustaja
Puh:09 432 3131sofia.virta@eduskunta.fiVille-Veikko MastomäkiViestintäpäällikkö vt.Vihreiden viestintä
Puh:+358407641684ville-veikko.mastomaki@vihreat.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta

Mannerheimintie 15b A, 4 krs
00260 Helsinki
09 5860 4160, viestinta@vihreat.fihttps://www.vihreat.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Sofia Virta: Puutteellinen suojelu johtaa vanhat metsät sellukattilaan – suunnan on muututtava22.8.2025 10:08:25 EEST | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta syyttää hallitusta epäonnistumisesta vanhojen metsien suojelussa. Virran mukaan vanhat metsät päätyvät sellukattilaan, jos se mahdollistetaan politiikalla.
Vihreiden Inka Hopsun mielestä Suomen tulisi ottaa mallia Tanskasta: “Lukutaitoa voitaisiin parantaa laskemalla kirjan arvonlisävero nollaan”.20.8.2025 18:07:38 EEST | Tiedote
Tanskan hallitus ilmoitti tänään aikovansa poistaa kirjojen myyntiveron kannustaakseen ihmisiä ostamaan lisää kirjoja. Vihreiden Inka Hopsun mielestä myös Suomessa kirjojen arvonlisävero tulisi poistaa luku- ja kirjoitustaidon heikkenemisen pysäyttämiseksi ja kirjallisuusalan elinvoiman turvaamiseksi.
Sofia Virta kesäkokouksessa: Suomi tarvitsee kansallisen tahtotilan varhaiskasvatuksen ja koulutuksen turvaamiseksi20.8.2025 13:30:00 EEST | Tiedote
Vihreän eduskuntaryhmän kesäkokouksessa puolueen puheenjohtaja Sofia Virta vaatii, että hallitus käynnistää parlamentaarisen keskustelun koulutuksen määrärahatasosta. Virta odottaa pääministeri Orpon toimillaan osoittavan, että perussuomalaisten havittelema suunta ei ole hallituksen suunta.
Vihreiden Hopsu: Kuntien koulutus-, kotoutumis- ja työllisyyspalveluiden edellytyksiä ei saa enää heikentää lisäleikkauksin20.8.2025 09:22:08 EEST | Tiedote
Vihreän eduskuntaryhmän kesäkokouksessa eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Inka Hopsu paaluttaa, että kunnille ei voi enää kohdistaa lisäleikkauksia. Sen sijaan Hopsu ehdottaa valtionosuuksien vieraskielisyyden perushinnan tason nostoa.
Vihreiden Hopsu toistaa vaatimuksen: Gazan haavoittuneita ja sairaalahoitoa tarvitsevia evakuoitava Suomeen hoitoon14.8.2025 14:48:07 EEST | Tiedote
Maahanmuuttoviraston tuoreen Gazaa koskevan ohjeistuksen mukaan kaikki gazalaiset ovat oikeutettuja turvapaikkaan Suomessa normaalien ehtojen täyttyessä. Vihreiden kansanedustaja Inka Hopsu vaatii hallitukselta välittömiä toimia Gazassa haavoittuneiden auttamiseksi ja evakuoimiseksi Suomeen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme