Viihdekirjojen näyttävä syksy – Glamouria, lämpöä ja huumoria
23.9.2022 09:00:00 EEST | Kustannusosakeyhtiö Otava | Tiedote

Gigi Griffis: Keisarinna
Syksyn suurin viihdetapaus on Gigi Griffisin Keisarinna, pian ilmestyvän samannimisen Netflix-sarjan ja Itävalta-Unkarin keisarinna Elisabetin, Sisin inspiroima romaani.
On vuosi 1853, ja Baijerin herttuan tyttären Helenen on määrä avioitua Itävallan keisari Fransin kanssa. Kun hänen nuorempi villikkosisarensa Sisi ja Frans kohtaavat sattumalta palatsin puistossa, jotakin herää heti. Pian Sisin ja Fransin on päätettävä, kuuntelevatko he sukujensa vaatimuksia vai oman sydämensä ääntä. Koko Euroopan historia on muuttava suuntaa.
Omapäisen ja rohkean Sisin tarina vie loisteliaisiin tanssisaleihin, uljaiden ratsujen selkään ja kietoo lukijan ehkä yhden maailman romanttisimman tosirakkaustarinan pauloihin. Gigi Griffis kirjoittaa feminististä historiallista kirjallisuutta, ja häntä kiehtovat kurittomat naishahmot.
Otava, ilmestyy13.10.
Virginie Grimaldi: Kirkkaimmat tähdet
Virginie Grimaldi on ollut vuodesta 2019 lähtien Ranskan myydyin ja rakastetuin naiskirjailija, joka kirja toisensa jälkeen nousee bestsellerlistoille.
Nyt julkaistava Kirkkaimmat tähdet on Grimaldin menestyksekkäimpiin kuuluva romaani. Se on toiveikas, tarkkanäköinen ja kujeilevan hauska kertomus yksinhuoltajaäidistä ja kahdesta tyttärestä matkalla tuntemattomaan. Reissun aikana äiti ja tyttäret kohtaavat omat haasteensa sekä joukon muita värikkäitä ja sympaattisia seikkailijoita.
Tyyliltään Grimaldi vertautuu mm. ranskalaisten kanssasisartensa Anna Gavaldan ja Katherine Pancolin tuotantoon.
Otava, ilmestyy 4.10.
Alexandria Bellefleur: Tähtikuvioita
Oregonilaisen bestsellerkirjailija Alexandria Bellefleurin moderni Tähtikuvioita-kirja on noussut peräti kahden kirjallisuuskilpailun kärkeen. Tähtikuvioita on romanttinen komedia kahden naisen välisestä epätodennäköisestä rakkaudesta, joka käynnistyy katastrofaalisista sokkotreffeistä, mutta jossa tähdet asettuvat radoilleen vääjäämättömästi. Bellefleurin kirjoitustyyli on sähäkkää, nykyaikaista ja kainostelemattoman seksikästä.
Otava, ilmestyy 4.11.
Kristin Emilsson: Joulu Julian tyyliin
Ruotsin feelgood-tähti Kristin Emilssonin ensimmäinen suomennettu romaani on valloittanut Saksan ja Pohjoismaat. Se on hykerryttävä kertomus naisesta, joka vihaa joulua. Tai ei vihaa, mutta sinkkuna joulu on ahdistaa, kun seuravaihtoehtoina ovat joko omat vanhemmat tai herra merlot. Siksi pesti talonvahtina Visbyssä ei kuulosta hullummalta, mutta Julia ei tiedä, että joku muukin on suostunut samaan tehtävään.
Karisto, ilmestyy 19.10.
Graeme Simsion: Isätesti
Supersuositun trilogian rakastettu ja sosiaalisesti kömpelö Don Tillman on taas täällä! Hersyvän hauska teos juhlii erilaisuutta ja kysyy, mikä edes on normaalia ja kuka sen saa määritellä. Kirjassa Don kohtaa poikansa kautta samat sosiaaliset ongelmat, joiden kanssa hän on paininut koko ikänsä. Nyt hän tekee lapsensa auttamisesta suuren missionsa.
Graeme Simsion teki läpimurtonsa romaanillaan The Rosie Project, Vaimotesti. Kirjan oikeudet on myyty 40 maahan ja sitä on myyty maailmalla jo 3,5 miljoonaa kappaletta. Sarjassa on ilmestynyt myös romaani Vauvatesti. The Rosie Project -romaanista on tekeilllä myös elokuva.
Otava, ilmestyy 6.10.
Muista myös nämä:
Amanda Vaara: Routavaurioita. Karisto, 19.9.
Tuija Lehtinen: Sumulaakson salatut suhteet. Otava, 23.9.
Kiss Me – Rakkautta New Yorkissa. Otava, 26.9.
Natalie Cox: Kahden kauppa. Otava, 14.10.
Jenny Bayliss: Talvi kaukana kaikesta. Otava, 7.10.
Arvostelukappaleet: hanna-leena.soisalo@otava.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Hanna-Leena SoisaloViestintäpäällikköOtava
Atena, Moreeni, Nemo, viihde
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Otava
Tunteikasta lomalukemista moneen makuun23.6.2026 13:00:00 EEST | Tiedote
Kesällä on aika ottaa etäisyyttä arjesta. Otavan ja Kariston heinä-elokuun uutuuskirjoissa löytyy irtiottoja sekä ajasta että paikasta.
M. Ollikaisen Ruuhi on sarjan odotettu kolmas osa, joka pitää tiukasti otteessaan22.6.2026 09:30:00 EEST | Tiedote
Lukijat koukuttanut, rikoskomisario Paula Pihlajasta kertova sarja palaa entistä synkempänä.
Koko kesä aikaa lukea: Täältä tulevat Karseimmat lemmikit ikinä ja Ällistyttävät seikkailut22.6.2026 08:30:00 EEST | Tiedote
Otavan ja Kariston lastenkirjauutuuksista löytyy monenlaista luettavaa lomaileville koululaisille. Kahden uutuussarjan takaa paljastuu jo päättyneistä suosikkisarjoista tuttuja tekijöitä.
Maailman suosituimman tubettajan uusin aluevaltaus: MrBeast julkaisee trillerin yhteistyössä bestsellerkirjailija James Pattersonin kanssa18.6.2026 21:21:20 EEST | Tiedote
Oletko valmis elämäsi peliin? The Most Dangerous Games on kahden oman alansa ehdottoman huipun, MrBeastin ja James Pattersonin, yhteistyönä syntynyt henkeäsalpaava trilleri. Se julkaistaan maailmanlaajuisesti 1.9.2026.
Otavan kaunokirjallisuuden kustantaminen vahvistuu: Johanna Voipio kustannustoimittajaksi18.6.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
FM Johanna Voipio on nimitetty kustannustoimittajaksi Otava-kustantamoperheen kaunokirjallisuuden osastolle 10.8.2026 alkaen. Hän siirtyy Otavalle Sanoma Prolta, missä hän on työskennellyt kustannustoimittajana vuodesta 2019. Hän on aiemmin toimittanut kaunokirjallisuutta freelancerina sekä Otavalle että Storytelille. Nimitys tukee Otava-kustantamoiden kaunokirjallisuuden kustantamisen pitkäjänteistä markkinalähtöistä kehittämistä, jossa yhdistyvät kirjallinen näkemys ja kaupallinen tavoitteellisuus. ”Otavalla on pitkä ja vaikuttava historia kaunokirjallisuuden kustantajana, ja olen valtavan iloinen päästessäni osaksi taloa, jossa kohtaavat vahva kirjallinen perinne ja rohkea katse kirjallisuuden tulevaisuuteen. Odotan innolla yhteistyötä Otavan huippuammattilaisten kanssa ja mahdollisuutta tukea hienojen käsikirjoitusten matkaa valmiiksi, lukijoita puhutteleviksi teoksiksi", sanoo Johanna Voipio. ”Johanna on monialainen, kokenut ja arvostettu kustannustoimittaja, jolla on juuri sellai
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


