Viimeinen maistiainen 14.10. ilmestyvältä Tuomo & Markus: Game Changing -albumilta julki tänään – Love Coming Down on Verneri Pohjolan haikean trumpetin saattelema antirakkauslaulu
23.9.2022 10:00:00 EEST | Kulttuuritoimisto Palovaara & Ruusila Oy | Tiedote

– Love Coming Down taisi saada musiikillisen sytykkeensä meidän Steely Dan -diggailusta, toisaalta biisi kumartaa paikoin myös Wigwamin Nuclear Nightclubin suuntaan. Me sävellettiin kappaletta samoihin aikoihin kun #metoo-kysymyksiä alettiin ruotia tosissaan julkisuudessa. Vaikkei kappale suoraan mistään yksittäisestä #metoo-keissistä kerrokaan, niin kyllä tämä teema rivien välistä varmasti välittyy, Tuomo Prättälä ja Markus Nordenstreng tuumivat.
Yhdysvalloissa äänitetty, ilmavan kaunis ja samalla realistisen raadollinen single on sittemmin saanut entistä synkemmän, ei vain rakkauden menetyksen suruhunnun.
– Ehkä me myös alitajuisesti luotiin yhteys karujen Hollywood jetset-uutisointien ja 70-luvun länsirannikko-soundien välille. Vernerin (Pohjola) upea trumpettisoolo toi biisiin vielä aimo annoksen lisää herkkyyttä, mikä tuki myös tekstiä. Me purkitettiin biisi kesken jenkkirundia Minneapolisissa, paukkupakkasissa. Session äänittänyt Flowers Studion omistaja Ed Ackerson menehtyi aggressiivisesti levinneeseen syöpään puolisen vuotta meidän sessioiden jälkeen, mistä johtuen omistimme koko albumin Edin muistolle.
Game Changing -albumilta on uuden Love Coming Down -single lisäksi julkaistu kappaleet Wishful Information, Highest Mountain ja We’re Not Buying It. Albumilla soittavat Tuomon & Markuksen ja kotimaisen taustayhtyeen lisäksi muun muassa Jonathan Wilson, jonka studiolla Los Angelesissa levy on osin äänitetty, sekä newyorkilainen kitaralegenda Marc Ribot.
Game Changing tulee olemaan tiettävästi ensimmäinen suomalainen levy, joka on saatavilla sekä stereo- että Dolby Atmos -formaateissa. Albumin immersiivisistä miksauksista vastasi äänittäjä/miksaaja Tommi Vainikainen ja monikanavamasteroinnista Svante Forsbäck.
Kuuntele 14.10. ilmestyvän Game Changing -albumin ennakkosinglet:
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Milla Palovaara
Puh:+358 40 596 7973milla@kulttuuritoimisto.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kulttuuritoimisto Palovaara & Ruusila Oy
Nobel-kirjailijoiden agentti Laurence Laluyaux Helsinki Lit Masterclassin vieraaksi marraskuussa14.10.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Maailman arvostetuimpiin kirjallisuusagentteihin kuuluva Laurence Laluyaux saapuu Helsinkiin torstaina 19. marraskuuta Helsinki Lit Masterclassin vieraaksi. Laluyaux edustaa muun muassa Nobel-kirjailijoita Han Kangia, László Krasznahorkaita ja Olga Tokarczukia. Helsinki Litin ja Amos Andersonin rahaston järjestämällä mestarikurssilla hän kertoo kansainvälisen kirjallisuusmaailman nykytilanteesta ja tulevaisuudesta sekä kirjailijoiden mahdollisuuksista kansainvälisillä markkinoilla. Haku maksuttomalle Masterclass-kurssille alkaa tänään keskiviikkona 14. lokakuuta.
Royal Albert Hallin urkuri Anna Lapwood ensimmäistä kertaa Suomeen – Musiikkitalon Urkujen keväässä myös Abbaa, Queenia ja Verdin Requiem9.10.2026 11:02:16 EEST | Tiedote
Helsingin Musiikkitalon konserttisalin urut täyttävät kolme vuotta uudenvuodenpäivänä 2027. Sali täyttyy urkujen ansiosta vuosi toisensa jälkeen maailmankuuluista taiteilijoista, joita ei Suomessa ole juurikaan kuultu. Kauden avaa uudenvuodenpäivänä ranskalainen tähtiurkuri Thomas Ospital, ja kevät huipentuu toukokuussa Giuseppe Verdin Requiemiin, jossa koko orkesterin osuus soitetaan uruilla. Odotetuimpia vieraita on varmasti Lontoon Royal Albert Hallin urkuri Anna Lapwood, joka konsertoi Suomessa ensimmäistä kertaa lauantaina 9.1. Kevään yhdeksään konserttiin mahtuvat myös Abban, Queenin ja Daruden hitit, Wagnerin oopperamusiikki, mykkäelokuvat ja kantaesitykset. Liput Musiikkitalon Urut ry:n konsertteihin ovat nyt myynnissä.
“Musiikki on se paikka, jossa uskallan olla rohkea” – Tero-Petrin kuudes soololevy juhlii vapautta elää omalla tavallaan9.10.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Turkulainen lauluntekijä Tero-Petri Suovanen julkaisee perjantaina 9. lokakuuta kuudennen sooloalbuminsa. Voi näinkin elää yhdistää Tero-Petri & Korvaamattomat -yhtyeen uuden, avaramman soinnin levottomaan elämäniloon ja iskelmälliseen haikeuteen. Suovanen pitää levyä taiteellisen uransa kohokohtana.
45 Degree Woman palaa lavalle vielä kerran – viimeinen keikka juhlistaa 20-vuotiasta debyyttialbumia ja yhtyeen yhteisöllistä tarinaa29.9.2026 14:05:00 EEST | Tiedote
Helsinkiläinen vaihtoehtometal-yhtye 45 Degree Woman palaa lavalle vielä yhden kerran. Yhtye juhlistaa 20 vuotta täyttävää How to Handle the Pain -debyyttialbumiaan sekä pitkää yhteistä taivaltaan uransa viimeisellä keikalla Helsingin On The Rocksissa 14. marraskuuta.
Tarmo Peltokoski tuo Hongkongin filharmonikot Musiikkitaloon – ja istuu itse pianon ääreen25.9.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Kapellimestari Tarmo Peltokoski tuo Hongkongin filharmonikot ensimmäistä kertaa Helsinkiin lauantaina 28. marraskuuta. Musiikkitalon konsertti on osa orkesterin Euroopan-kiertuetta uuden musiikillisen johtajansa kanssa. Peltokoski esiintyy myös pianosolistina Martin Helmchenin rinnalla Saint-Saënsin Eläinten karnevaalissa ja johtaa teoksen pianon äärestä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


