Viinilehti valitsi Vuoden roseeviinin 2022

Viinilehden Vuoden roseeviini 2022
Torres Digno Cabernet Sauvignon Rosé 2020, Miguel Torres, Central Valley, Chile, Alko 007142
Tuomariston arvio: Tuoksu on avoin, luonteikas, puhdaspiirteisen raikas ja kypsän marjainen. Siitä löytyy herukkaa, kirsikkaa, vadelmaa, karviaista ja hieman yrttisyyttä. Kuiva mutta erittäin marjainen maku toistaa tarkasti tuoksun aromit. Mausta voi erottaa mausteista yrttisyyttä, hentoa sitruksisuutta ja punaisen omenan aromeja. Tuntuva hapokkuus tuo makuun ryhtiä ja kantaa kokonaisuutta herukkaiseen, veden kielelle nostavaan jälkivaikutelmaan.
Ruokasuositus: Monikäyttöinen ruokarosee noutopöytiin ja eväsretkille. Erinomainen vaalean lihan ja täyteläisten salaattien seuraan.
Hinta-laatu: Hyvä hinta-laatu
Hinta: 11,99 €
Viinilehden Vuoden roseeviini 2022 -kilpailun voittajakolmikko
KULTAA: Torres Digno Cabernet Sauvignon Rosé 2020, Miguel Torres, Central Valley, Chile, Alko 007142
HOPEAA: Saint Clair Vicar’s Choice Sauvignon Blanc Rosé Bright Light 2021, Saint Clair Family Estate, Marlborough, Uusi-Seelanti, Alko 431377
PRONSSIA: Pink Riesling Weinhof 519, Norex Selected Brands, Saksa, Alko 903482
Kaikkien kisassa mukana olleiden viinien arviot löytyvät Viinilehden nettisivulta: "Viinilehden Vuoden roseeviini -kilpailu on ratkennut – katso voittaja!"
Yksittäiset pullokuvat kaikista voittajaviineistä löytyvät ja ovat ladattavissa Alkon nettisivuilta (tallentaessasi klikkaa kuvan päällä hiiren oikeanpuoleista näppäintä).
Näin voittajaviini valittiin:
Viinilehden Vuoden roseeviinin valintaa varten Juha Berglund ja Antti Rinta-Huumo maistoivat sokkona 113 roseeviiniä, jotka maahantuojat olivat ilmoittaneet kilpailuun. Viinit saivat olla vakio- ja tilausvalikoimasta. Viinit maistettiin ja arvioitiin sokkona mahdollisimman objektiivisesti useassa esikarsintatastingissa, joiden perusteella valittiin maukkaimmat ehdokkaat loppukilpailuun.
Tuomariston kommentti kilpailusta:
”Roseeviinikilpailuun ilmoitetut viinit voi jakaa karkeasti kolmeen kategoriaan. Ensimmäiseen kuuluvat voimakkaan aromaattiset, terhakkaan raikkaat ja pirteät roseet. Toista edustavat Provence-tyyppiset, leveät, mausteiset ja lämminhenkiset viinit. Kolmannen genren edustajia ovat rapsakat, niin sanotut rieslingroseet.”
Vuoden viinien valinta sujui vaivattomasti. Muutama kärkikolmikon rinnalle nostettu viini tippui pois uusintamaistelun jälkeen, ja lopulta mitalistit oli helppo laittaa järjestykseen.
Voittajaviini on mainio chileläinen ruokarosee: vivahteikkaan marjainen, ryhdikäs, yrttinen ja suutuntumaltaan rapsakka. Viini on napannut kaksi voittoa myös aiemmista kilpailuistamme.
Hopeamitalisti on uusiseelantilainen sekoiteviini Sauvignon Blancista ja Malbecista. Mineraalinen, reheväarominen ja hapokas viini sopii aromikkaiden, kesäisten ruokien seuraan.
Pronssiviini oli hauska yllätys, sillä se paljastui samaksi roseeksi, joka sijoittui kolmanneksi viime vuoden kilpailussamme. Rieslingistä ja Pinot Noirista tehdyssä saksalaisviinissä on mukana myös vesitippa. Tuote täyttää näin viinilain pykälät, mutta sitä kohdellaan Euroopassa juomasekoituksena.
Roseeviinien suosio ja arvostus ovat yhä kasvussa, eikä roseeta pidetä enää vain tuotteena valko- ja punaviinien välimaastossa. Roseet ovat parhaimmillaan nuorena, ja niiden hienous perustuukin usein raikkaan marjaiseen tai hedelmäiseen tuoreuteen. Hyvin harva rosee paranee varastoitaessa.”
Arviot kaikista viineistä:
Kaikki kilpailuun osallistuneet roseeviinit, niiden arviot sekä viineille tehdyt ruokasuositukset löytyvät Viinilehden nettisivulta: "Viinilehden Vuoden roseeviini -kilpailu on ratkennut – katso voittaja!"
Arviot ja runsaasti muuta kiinnostavaa asiaa roseeviineistä löytyy uusimmasta, 11.5. ilmestyvästä Viinilehdestä. Se on luettavissa irtonumerona myös lehtiluukku.comin kautta.
Antti Rinta-Huumolta voi kysyä myös muita sesonkiin sopivia viinisuosituksia.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Antti Rinta-Huumo
viiniasiantuntija, erikoistoimittaja
Viinilehti Oy
Puh: +358 50 561 0373
antti.rintahuumo@viinilehti.fi
Antti Rinta-Huumoviiniasiantuntija, erikoistoimittajaViinilehti Oy
Puh:+358 50 561 0373antti.rintahuumo@viinilehti.fiKuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Viinilehti on intohimoisen ja laatutietoisen kuluttajan media
Viinilehti on viininystävän ykkösmedia – vuoden ympäri täynnä tietoa, inspiraatiota, uutuusarvioita ja vinkkejä. Mikään muu media ei sisällä yhtä paljon suomenkielistä viiniasiaa suomalaiselle kohderyhmälle räätälöitynä.
Viinilehti on paljon muutakin kuin perinteinen printtilehti. Suomen herkullisin mediaperhe tavoittaa viininrakastajat yhä paremmin myös digissä, somessa, applikaatiossa, tapahtumissa ja tastingeissa virtuaalisesti ja livenä ympäri vuoden.
VIINI, RUOKA & HYVÄ ELÄMÄ
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Viinilehti Oy
Viinilehti valitsi Vuoden punaviinit 202515.10.2025 14:00:00 EEST | Tiedote
Vuoden punaviinikilpailun voiton vei elegantti ja moniulotteinen pinot noir Chilestä. Hopealle nousi mausteisen hedelmäinen dourolainen ja pronssia otti moderni klassikko Espanjan Riojasta. Voittaja hurmasi tuomariston poikkeuksellisen herkullisella ja mehukkaalla luonteellaan.
Viinilehti vahvistaa omistajapohjaansa1.10.2025 14:26:02 EEST | Tiedote
Viinilehti Oy satsaa digitaalisiin palveluihin ja vahvistaa sitä varten omistajapohjaansa. Perheyhtiön uusi osakas 26.9.2025 alkaen on digitaalisen markkinoinnin ja ohjelmistoliiketoiminnan huippuasiantuntija Pär Österlund.
Viinilehti valitsi Vuoden luomuviinit 20253.9.2025 14:00:00 EEST | Tiedote
Vuoden punainen luomuviini on vivahteikkaan rodukas portugalilainen. Vuoden valkoiseksi luomuviiniksi nousi raikas, viehkeän kukkainen ja hedelmäinen riesling Saksasta.
Viinilehti valitsi Vuoden roseeviinit 202511.6.2025 14:00:00 EEST | Tiedote
Vuoden roseeviini on puhdaspiirteisen marjainen kilpailujen kestomenestyjä Saksan Pfalzista. Hopealle nousi raikas saksalainen pink riesling. Pronssimitalin sai hersyvän marjainen chileläinen. Voittaja hurmasi tuomariston kypsällä vadelmaisuudellaan ja mansikkaisuudellaan. Kilpailuun ilmoitetut viinit edustivat erilaisia tyylejä. Mukana oli niin runsaan mausteisia kuin kepeän marjaisia viinejä.
Viinilehti valitsi Vuoden hanaviinit 202514.5.2025 14:00:00 EEST | Tiedote
Viinilehden Vuoden punainen hanaviini on argentiinalainen malbec. Viinilehden Vuoden valkoiseksi hanaviiniksi valittiin tyylikkään hedelmäinen riesling Saksan Pfalzista.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
