Viljanen: Lääkelupaprosesseja on nopeutettava
31.1.2021 19:05:43 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Entinen kansanedustaja Jyrki Kasvin (vihr.) kirjoitti eilen blogissaan pitkäaikaisen syöpäsairauden johtaneen päätökseen saattohoidon alkamisesta.
- Kirjoitus herkisti varmasti jokaisen ihmisen. Oli pysäyttävää lukea uutista, jossa Kasvi kertoi kuolevansa ennusteen mukaan alkukesästä, koska myyntilupa puuttuu. Lupaava lääke on olemassa, mutta se näyttää pysähtyvän byrokratiaan. Näin ei pitäisi olla, kun kyseessä on tuhansien ihmisten elämästä, Viljanen sanoo.
Suomessa sairastuu vuosittain syöpään noin 30 000 ihmistä. Heistä suurin osa paranee hyvien hoitojen ansiosta. Syöpähoidot edistyvät jatkuvasti ja uusia lupaavia hoitoja erilaisten syöpien nujertamiseksi kehitetään koko ajan. Suomessa syövän hoitotulokset ovat kansainvälisesti vertailtuna huippuluokkaa, Viljanen toteaa.
Omasta syöpäsairaudestaan kertoessaan Jyrki Kasvi tuo esiin myös syöpälääkkeiden lupaprosessit. Esimerkiksi Yhdysvalloissa myyntiluvan saanut, vaikuttavaksi todettu syöpälääke ei ole EU:n lääkeviraston lupaa toistaiseksi saanut. Viljanen huomauttaa, että lupaprosessien yksi tarkoitus on varmistaa lääkkeen turvallisuus.
- On selvää, että lääkkeiden lupaprosessissa turvallisuudesta ei saa tinkiä. Onko kuitenkin jotain, mitä voitaisiin tehdä lääkelupaprosessien parantamiseksi? Tämän haluan selvitettäväksi, Viljanen vaatii.
Viljanen huomauttaa, että itse myyntilupa ei vielä takaa, että lääke on potilaan käytössä Suomessa. Uuden lääkkeen pitää vielä saada Kela-korvattavuus Hilasta eli hintalautakunnasta tai päästävä sairaaloiden kilpailutuksissa listoille. Hila-prosessi saattaa kestää uusien lääkkeiden kohdalla jopa kaksi vuotta.
- Jos ihmiset eivät saa apua, vaikka sitä olisi tarjolla, silloin prosesseja voi ja pitää parantaa. On ennen kaikkea potilaan, mutta myös koko yhteiskunnan etu, että uudet lääkkeet ovat mahdollisimman nopeasti potilaiden saatavissa. Se säästää ihmishenkiä, Viljanen sanoo.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Heidi ViljanenKansanedustaja
Puh:044 730 8814Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Suhonen kysyy ministeriltä: Metsureiden työpaikat karkaamassa ulkomaisille – Suomen työ- ja verolainsäädännölle viitataan kintaalla!15.5.2026 09:05:00 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Timo Suhonen on jättänyt kirjallisen kysymyksen valtioneuvoston asianomaisen ministerin vastattavaksi metsäalan työntekijöiden, lähinnä metsureiden, käytön epäselvyyksistä ja edelleen valtiontukien käyttöä rikkoen samalla vero- ja työlainsäädäntöä.
SDP:n Saku Nikkanen: Hallitusohjelmassa luvattiin lisätä poliisien määrää, silti ympäristömme turvattomuuden lisääntyessä poliisin resursseista leikataan15.5.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Tarve poliisin toiminnalle on kasvava ja turvallisuustilanne on muuttunut, mutta siitä huolimatta hallitus on päättänyt leikata poliisin resurssia. Näin hallitus myös jättää tämän ongelman tulevan hallituksen harteille, toteaa Saku Nikkanen.
SDP:n Perholehto ja Heinäluoma: Kotirauhaa turvataan helpottamalla puuttumista taloyhtiöiden häiriötilanteisiin14.5.2026 09:04:00 EEST | Tiedote
– Liian monessa taloyhtiössä kotirauhaa rikotaan toistuvasti vakavilla häiriöillä, joihin ei ole ollut riittäviä keinoja puuttua. Asunto-osakeyhtiölain uudistus vahvistaa asukkaiden oikeutta turvalliseen ja häiriöttömään kotiin, toteavat ympäristövaliokunnan sd-ryhmän kansanedustajat Pinja Perholehto ja Eveliina Heinäluoma.
SDP:n Helena Marttila: Hallituksen ryhdyttävä ripeästi toimiin eheytyshoitojen kieltämiseksi Suomessa13.5.2026 17:30:01 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Helena Marttila (sd.) vaatii oikeusministeriötä valmistelemaan viipymättä kansallisen lainsäädännön, jolla niin sanotut eheytyshoidot kielletään Suomessa.
SDP:n Perholehto: Liikennevirastojen rahoitus ja työmäärä ovat ristiriidassa13.5.2026 09:16:25 EEST | Tiedote
– Liikenne- ja viestintäministeriön hallinnonalan kehyspäätös on kaksijakoinen: toimintamenoja leikataan, vaikka liikennevirastojen työmäärä lisääntyy. Liikennehallinto asetetaan vahvaan paineeseen tilanteessa, jossa uudet liikennehankkeet pitäisi myös toteuttaa ja kyberturvallisuudesta sekä muista lakisääteisistä tehtävistä huolehtia rajallisilla resursseilla, toteaa liikenne- ja viestintävaliokunnan jäsen, kansanedustaja Pinja Perholehto (sd.).
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
