Viljatori kerää tietoa myös hiilijalanjäljestä – ensimmäiset kaupat hiilijalanjälkitiedolla tehty
12.2.2021 08:11:38 EET | Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry | Tiedote
Viljatori.fi on verkkopalvelu, jossa viljelijät voivat myydä viljaeriä haluamissaan erissä ja ilman välikäsiä suoraan ostajalle. Ostajina kauppapaikalla ovat viljaa käyttävä teollisuus ja kotieläintilat.
Viljatori on ollut mukana Luonnonvarakeskuksen Valued Grain Chain -hankkeessa, jonka tarkoituksena on parantaa viljanviljelyn kannattavuutta. Hankkeessa on hyödynnetty älymaatalouden sovelluksia viljaerien laatutietojen keräämiseksi siten, että erikoiserät on mahdollista tunnistaa ja myydä tavanomaisesta sadosta erillään.
- Viljatorin ja hankkeen yhteistyönä koottiin yleisimmät lisäarvoon vaikuttavat laatukriteerit, jotka kulkevat Viljatorin kautta viljelijältä suoraan ostajalle. Viljatorin kautta ostaja tavoittaa viljelijät suoraan saaden jäljitettävää ja laadukasta viljaa, kertoo MTK:n toiminnanjohtaja Jyrki Wallin.
- Jäljitettävyys on keino irrottautua bulkista ja tekee viljaeristäkin haluttavampia, Wallin jatkaa.
Viljatorilla voi käydä kauppaa pienistä ja isoista eristä.
- Koska erät voivat olla pieniäkin, ostajat löytävät markkinoilta nykyistä tehokkaammin erilaiset erikoiserät, kuten vähemmän ilmastokuormaa aiheuttavat viljaerät. Tällainen lisääntyvä laatutieto on toivottavasti yksi väline parempaan hintaan ja saattaa lähitulevaisuudessa olla jopa joidenkin ostajien ehtona kauppojen syntymiselle, kertoo Wallin.
- Digitaalisessa ympäristössä laadun ja hinnan seuraaminen on helppoa. Kaupankäynnin läpinäkyvyyttä lisää, kun hintatiedot markkinatilanteesta ja toteutuneista kaupoista löytyvät samasta paikasta.
Ensimmäisen hiilijalanjälkitiedon sisältävän viljaerän Viljatorissa myi Markus Eerola Knehtilän tilalta. Erikoiskauraerät myyneen Eerolan mukaan jäljitettävyys ja hiilijalanjälki tuottavat ostajalle lisäarvoa ja siten edistävät myyntiä ja ovat lisäksi kasvava osa tulevaisuuden elintarvikeketjua. Viljatorin kautta hiilijalanjälkitiedolla varustettujen erien myynti oli hänen mukaansa helppoa.
Lisätietoja:
Jyrki Wallin, toiminnanjohtaja, MTK, 050 522 5207
Markus Eerola, luomuviljelijä, 0400 489 350
------------------
Viljatori.fi on läpinäkyvä verkkopalvelu, jossa viljelijät voivat myydä viljaeriä haluamissaan erissä helposti, luotettavasti ja parhaaseen markkinahintaan. Ostajina kauppapaikalla ovat viljaa käyttävä teollisuus ja kotieläintilat. Palvelun ovat perustaneet MTK ja SLC sekä Altia, Atria, HKScan, Raisio ja Valio. Käyttäjiksi Viljatoriin voivat liittyä kaikki vilja-alan toimijat. Viljatoriin liittyminen on maksutonta.
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
Pohjoismaisten metsänomistajien yhteinen ääni vahvistuu NSF:n juhlavuonna4.9.2026 11:35:26 EEST | Tiedote
Pohjoismaisten metsänomistajien yhteistyöjärjestö Nordic Family Forestry Alliance (NSF) kokoontui vuosikokoukseen Norjassa. Tämän vuoden kokous oli erityinen, sillä NSF täyttää jo 80 vuotta.
MTK ja SLC komissaari Várhelyille: EU:n palkittava ennaltaehkäisyä ja varmistettava reilu kilpailu3.9.2026 14:54:19 EEST | Tiedote
MTK ja SLC tapasivat terveys- ja eläinten hyvinvoinnista vastaavan EU-komissaarin Olivér Várhelyin tämän Suomen-vierailun yhteydessä. Järjestöt korostivat tapaamisessa, että Euroopan eläinterveyttä, eläinten hyvinvointia ja ruokaturvaa voidaan kehittää tehokkaimmin ennaltaehkäisyn kautta. EU:n on varmistettava tasapuoliset pelisäännöt tuontituotteille.
MTK kiittää, että hallitus ottaa ASF-kriisin torjunnan vakavasti1.9.2026 21:54:52 EEST | Tiedote
MTK pitää erittäin tärkeänä, että hallitus budjettiriihensä yhteydessä vakuutti sitoutuneensa Afrikkalaisen sikaruton (ASF) nopeaan torjuntaan ja varaavansa siihen riittävät resurssit. Taudin tehokas torjunta on välttämätöntä kotimaisen ruoantuotannon, eläinterveyden sekä laajasti suomalaisten normaalin arjen turvaamiseen. ASF-kriisin vaikutukset eivät rajaudu vain sikatalouteen.
Oikeudellinen arvio: Suomella on merkittävä liikkumavara ennallistamisasetuksen toimeenpanossa31.8.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Suomen ei tarvitse tyytyä ennallistamisasetuksen tiukimpaan mahdolliseen tulkintaan, toteaa tuore oikeudellinen arvio. Sen mukaan kansallista liikkumavaraa on ja sitä voidaan hyödyntää laajasti ilman, että Suomi vaarantaa EU-oikeuden velvoitteiden toteutumisen.
Metsäalan järjestöjen viesti hallitukselle: Metsänhoidon tuet ovat investointi Suomen metsien kasvuun ja tulevaisuuteen27.8.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Puuntuotannon tuet lisäävät metsänhoitotöitä, vahvistavat metsäteollisuuden tulevaa puunsaantia ja palauttavat huomattavan osan niihin käytetyistä varoista takaisin valtiolle. Pellervon taloustutkimus PTT:n selvitys osoittaa, että tukien lisäämiselle on vahvat yhteiskunnalliset ja taloudelliset perusteet.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
