Viljelijä 2040 – huomisen maaseutunuori
6.8.2020 09:00:00 EEST | Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry | Tiedote
Tulevaisuuden manu eli maaseutunuori tekee asioita eri tavalla kuin muut. Hänellä on uusimmat ja uskaliaimmat viljelymenetelmät käytössä, ja hän on innovatiivinen tai mukana mielenkiintoisissa projekteissa. Viljelijä 2040 on tulevaisuuteen katsova edelläkävijä ja saa hymyn muidenkin huulille.
Viestintäkampanja toteutetaan esittelemällä elokuusta joulukuuhun kerran kuussa yksi tulevaisuuden maaseutunuori. Nuoret esitellään videon ja esittelytekstin muodossa, ja lisäksi kuukauden maaseutunuoren elämää voi seurata maaseutunuorten Instagram- ja Facebook-tilien kautta kuukauden ajan. Marraskuussa tulevaisuuden maaseutunuoret pääsevät vielä valkokankaalle, kun esittelyvideoiden kooste viedään Finnkinoon.
Elokuun maaseutunuori on Lotta Poikolainen. Lotta toimii kasvinsuojelututkijana Nylands Svenska Lantbrukssällskapilla, ja kesäkausi kuluukin tiiviisti pääasiassa Inkoossa Västankvarnin koetilalla.
- Työssäni tutkin muun muassa rikkakasvien torjuntaa, kasvitautien hallintaa sekä kasvunsääteiden käyttöä, Poikolainen kertoo. - Tutkimus tähtää turvallisen ja laadukkaan sadon tuottamiseen mahdollisimman resurssitehokkaasti ja ympäristöä säästäen.
Alun perin Poikolainen ei ole tilalta kotoisin, eikä hänellä nytkään ole omaa maatilaa. Intohimoa alaa kohtaan löytyy kuitenkin siitä huolimatta.
- Minua on aina kiinnostanut biologia, ja sitä kautta tieni vei agronomiopintojen pariin Viikkiin. Kasvinviljelyopintojen myötä kiinnostus alaa kohtaan kasvoi entisestään, ja harjoittelujen kautta päädyin tekemään kasvinsuojelututkimusta, Poikolainen selostaa. - Nykyisessä työssäni on vuodesta toiseen upeaa seurata kasvukautta ja löytää uusia ratkaisuja kasvinsuojeluun.
Tulevaisuuden maaseutunuoria esitellään seuraavan aikataulun mukaisesti:
Syyskuu: Anne-Mari Tarkkio, heinäntuottaja ja tuotantonsa kehittäjä
Lokakuu: Antti Hyppönen, vapaaporsitukseen ja tuotantoteknologian parantamiseen keskittynyt sianlihantuottaja
Marraskuu: Ilmari Hunsa, erikoiskasvien viljelijä ja uusien viljelymenetelmien kokeilija
Joulukuu: Roope Tonteri, lumilautailija ja metsänomistaja
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätietoja ja maaseutunuorten yhteystiedot:
Tiia Kuusela, Maaseutunuorten asiamies, p. 040 532 9636, tiia.kuusela@mtk.fi
http://www.maaseutunuoret.fi/viljelija-2040
Instagram: @mtk.maaseutunuoret
Facebook: https://www.facebook.com/mtk.maaseutunuoret/
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
Pohjoismaisten metsänomistajien yhteinen ääni vahvistuu NSF:n juhlavuonna4.9.2026 11:35:26 EEST | Tiedote
Pohjoismaisten metsänomistajien yhteistyöjärjestö Nordic Family Forestry Alliance (NSF) kokoontui vuosikokoukseen Norjassa. Tämän vuoden kokous oli erityinen, sillä NSF täyttää jo 80 vuotta.
MTK ja SLC komissaari Várhelyille: EU:n palkittava ennaltaehkäisyä ja varmistettava reilu kilpailu3.9.2026 14:54:19 EEST | Tiedote
MTK ja SLC tapasivat terveys- ja eläinten hyvinvoinnista vastaavan EU-komissaarin Olivér Várhelyin tämän Suomen-vierailun yhteydessä. Järjestöt korostivat tapaamisessa, että Euroopan eläinterveyttä, eläinten hyvinvointia ja ruokaturvaa voidaan kehittää tehokkaimmin ennaltaehkäisyn kautta. EU:n on varmistettava tasapuoliset pelisäännöt tuontituotteille.
MTK kiittää, että hallitus ottaa ASF-kriisin torjunnan vakavasti1.9.2026 21:54:52 EEST | Tiedote
MTK pitää erittäin tärkeänä, että hallitus budjettiriihensä yhteydessä vakuutti sitoutuneensa Afrikkalaisen sikaruton (ASF) nopeaan torjuntaan ja varaavansa siihen riittävät resurssit. Taudin tehokas torjunta on välttämätöntä kotimaisen ruoantuotannon, eläinterveyden sekä laajasti suomalaisten normaalin arjen turvaamiseen. ASF-kriisin vaikutukset eivät rajaudu vain sikatalouteen.
Oikeudellinen arvio: Suomella on merkittävä liikkumavara ennallistamisasetuksen toimeenpanossa31.8.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Suomen ei tarvitse tyytyä ennallistamisasetuksen tiukimpaan mahdolliseen tulkintaan, toteaa tuore oikeudellinen arvio. Sen mukaan kansallista liikkumavaraa on ja sitä voidaan hyödyntää laajasti ilman, että Suomi vaarantaa EU-oikeuden velvoitteiden toteutumisen.
Metsäalan järjestöjen viesti hallitukselle: Metsänhoidon tuet ovat investointi Suomen metsien kasvuun ja tulevaisuuteen27.8.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Puuntuotannon tuet lisäävät metsänhoitotöitä, vahvistavat metsäteollisuuden tulevaa puunsaantia ja palauttavat huomattavan osan niihin käytetyistä varoista takaisin valtiolle. Pellervon taloustutkimus PTT:n selvitys osoittaa, että tukien lisäämiselle on vahvat yhteiskunnalliset ja taloudelliset perusteet.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
