Ville Kurtti ei hae jatkokautta Demariopiskelijoiden puheenjohtajana
8.9.2021 11:25:50 EEST | Demariopiskelijat | Tiedote
Ville Kurtti kirjoittaa: "Tämä vuosi on ollut erityisen haastava hyvin monella tapaa. Korona on muuttanut järjestömaailmaa monin tavoin ja myös puheenjohtajan työ on ollut hyvin erilaista kuin se olisi normaalisti ollut. Jäsenistön ja sidosryhmien kohtaaminen on jäänyt erityisen vähäiseksi ja liittohallituksenkin työskentely on ollu pääasiassa etänä koko vuoden. Oma jaksaminenkin on ollut usein haastettuna, enkä rehellisesti voi olla tyytyväinen kaikkeen työpanokseeni vuoden kuluessa suurelta osin tehtäviä oppiessa ja uuteen tilanteeseen sopeutuessa. Tämän takia minulla olisi monia syitä haluta jatkaa puheenjohtajana, mutta olen kuitenkin pitkällisen ja vaikean pohdinnan jälkeen päättänyt olla hakematta jatkokautta.
On ollut suuri ilo toimia SONKin puheenjohtajana ja päästä tekemään hyvin monipuolista työtä järjestön ja laajemmin liikkeen eteen. Pääsin vaikuttamaan moniin itselleni tärkeisiin asioihin ja toivon kauteni auttaneen viemään SONKia eteenpäin järjestönä ja edistäneen yhteisiä tavoitteitamme. Tänäkin vuonna on vielä paljon mielenkiintoista ja haastavaakin työtä jäljellä, erityisesti edustajistovaalien parissa.
Jätän tehtävän hyvin haikein mielin ja päätös oli erityisen vaikea, mutta uskon päätöksen olevan paras varsinkin oman hyvinvointini kannalta. SONKista on muodostunut erittäin tärkeä järjestö minulle, joten pois jääminen on vaikeaa. 3 vuotta liittohallituksessa on kuitenkin opiskelijaliikkeessä jo melko pitkä aika ja koen antaneeni järjestölle liittohallituksessa lähes kaiken, mitä minulla on ollut annettavaa ja on uusien toimijoiden aika antaa oma panoksensa järjestön parhaaksi.
Koronavuoden puheenjohtajuus on myös ollut erityisen väsyttävä ja raskas vieden paljon energiaa omasta hyvinvoinnista huolehtimisesta. Jo viime vuoden varapuheenjohtajuuskaudesta lähtien olen huolestuneena puhunut ja kirjoittanut jatkuvasti opiskelijoiden mielenterveyden ja jaksamisen ongelmista, mutta en ole osannut pysähtyä miettimään omaa hyvinvointiani.
Lopuksi haluan rohkaista kaikkia kiinnostuneita lähtemään ehdolle marraskuun liittokokouksessa liittohallituksen eri tehtäviin: puheenjohtajaksi, varapuheenjohtajaksi ja jäseneksi. On liiton etu, että on paljon ehdokkaita ja käydään keskustelua liiton tulevaisuudesta ja sen suunnasta.
Kiitos kaikille jo nyt omien liittohallitusvuosien yhteistyöstä. Liittokokouksessa nähdään!"
Sosialidemokraattiset opiskelijat - SONK ry:n liittokokous järjestetään 6.-7. marraskuuta. Liittokokouksessa mm. valitaan hallitus vuodelle 2022, hyväksytään järjestön strategia ja toimintasuunnitelma sekä tehdään poliittisia linjauksia tavoiteohjelmassa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Aleksanteri GustafssonPääsihteeri
Puh:045 2775070aleksanteri.gustafsson@sonk.fiVille KurttiPuheenjohtaja
Puh:045 1129299ville.kurtti@sonk.fiTietoja julkaisijasta
Opiskelijat inhimillisemmän ja yhdenvertaisemman yhteiskunnan puolesta. Olemme valtakunnallinen poliittinen opiskelijajärjestö.Tavoitteenamme on edistää opiskelijoiden osallistumista poliittiseen keskusteluun, jossa painopisteenä on koulutus- ja sivistyspolitiikka. Meitä yhdistävät vapauden, yhdenvertaisuuden sekä solidaarisuuden arvot.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Demariopiskelijat
Demariopiskelijat harkitsee myös ammattikorkeakoulujen ostamista13.4.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
”Siksi Demariopiskelijat harkitsee nyt myös ostotarjouksen tekemistä kolmesta ammattikorkeakoulusta, koska miksi me emme olisi myös mukana tarjouskilpailussa, jossa kuka tahansa muukin maailman toimija voi olla”, toteaa Demariopiskelijoiden puheenjohtaja Miku Kuuskorpi.
Demariopiskelijoiden uusi poliittinen ohjelma on julkaistu!27.3.2026 16:45:50 EET | Tiedote
Demariopiskelijoiden tammikuussa hyväksytty uusi poliittinen ohjelma on julkaistu.
Demariopiskelijat tukee Antti Lindtmania ja Mikkel Näkkäläjärveä jatkamaan SDP:n johdossa17.3.2026 10:00:00 EET | Tiedote
Demariopiskelijat tukee Antti Lindtmania jatkamaan SDP:n puheenjohtajana ja Mikkel Näkkäläjärveä jatkamaan SDP:n puoluesihteerinä.
Demariopiskelijat kannattaa maakuntaveron valmistelun aloittamista12.3.2026 15:45:02 EET | Tiedote
Maakuntavero ei ole ehkä ajankohtainen, mutta se on tarpeellinen, toteaa Demariopiskelijoiden liitto. Demariopiskelijat kannattaa maakuntaveron valmistelun aloittamista.
Demariopiskelijat palaa opetus- ja kulttuuriministeriön yleisavustuksen piiriin täysimääräisesti!6.3.2026 12:40:36 EET | Tiedote
Demariopiskelijat palaa opetus- ja kulttuuriministeriön yleisavustuksen piiriin kahden vuoden tauon jälkeen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
