Vihreät Euroopan parlamentissa

Ville Niinistö: Energiamurroksen vauhdittaminen vastaa energian hinnannousuun paremmin kuin fossiiliriippuvuuden jatkaminen

Jaa
Euroopan hurjasti nousseet kaasun ja sähkön hinnat herättävät huolta. Euroopan parlamentin jäsen Ville Niinistö toteaa, että energiamurroksen vauhdittaminen on ratkaisu myös tähän tilanteeseen ja riippuvuutta fossiilitaloudesta kannattaa edelleen vähentää nopeasti. Europarlamentti keskusteli energiapolitiikasta täysistunnossaan tänään Strasbourgissa.
MEP Ville Niinistö, kuva: Salla Merikukka
MEP Ville Niinistö, kuva: Salla Merikukka

- Fossiilikaasun hinnannousu on aiheuttanut valtaosan hintapiikistä sähkölle. Tähän on monia syitä, kuten Aasian korkea LNG:n kysyntä kun koronasta on toivuttu odotettua nopeammin ja Venäjän Gazpromin mahdollinen markkinamanipulaatio.  Samalla kun kaasun hinta on noussut rajusti, on uusiutuvilla tuotetun sähkön hinta pysynyt vakaasti alhaalla. Ilmastopolitiikan syyttäminen energian hintojen noususta on virheellinen oletus eikä väite pidä paikkaansa, Niinistö painottaa.

Investoinnit uusiutuvaan energiaan ja energiatehokkuuteen ovat paras keino sähkön rajujen hintavaihteluiden estämiseen tulevaisuudessa.

- Selvää on se, että Euroopan on päästävä eroon riippuvuudestaan fossiilisesta maakaasusta. Siksi ilmastopaketti ja investointien siirto kokonaan pois fossiileista on edullista myös sähkön ja energian huoltovarmuudelle ja riippumattomuudelle. EU:n markkinasääntöjä tai hinnoittelua ei kannata sotkea. Joidenkin ehdottama hintakatto fossiilisille olisi käytännössä rahaa pois edullisemmilta energiamuodoilta ja samalla pois uusiutuvien investoinneista. Olisi sulaa typeryyttä vain lisätä riippuvuuttamme fossiileista. Energiamurroksen vauhdittamisella voimme varmistaa sen, että tämä on viimeinen fossiilisten polttoaineiden aiheuttama energiashokki Euroopan unionissa, Niinistö sanoo.

Sähkön hinnat ovat Suomessa EU:n edullisimpia ja nousu on muualla Euroopassa ollut kovempi. Kaasun hinta on iso kysymys erityisesti maissa, joissa kotitaloudet lämmittävät kaasulla.

- Jos talvesta tulee kylmä, ovat kotien lämmityskulut vaarassa kohota kohtuuttomiksi. Siksi energiaköyhyyden torjumiseksi kotitalouksia voi jo nyt tukea jäsenmaiden omilla toimilla ja komissio kokoaa käytettävissä olevia keinoja yhteen. Loppukuluttajan tukeminen ei vaikuta markkinahintaan. Energiatehokkuutta ja vaihtoehtoisia lämmitysjärjestelmiä sen sijaan kannattaa tukea, Niinistö sanoo.

Avainsanat

Kuvat

MEP Ville Niinistö, kuva: Salla Merikukka
MEP Ville Niinistö, kuva: Salla Merikukka
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Vihreät Euroopan parlamentissa
Vihreät Euroopan parlamentissa



Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Vihreät Euroopan parlamentissa

Ville Niinistö: “Historiallinen päätös esittää Venäjän kaasun ja öljyn tuonnin pysyvää ja tehokasta loppua EU-maihin vuoden sisällä”16.10.2025 12:10:23 EEST | Tiedote

Europarlamentin laaja enemmistö antoi tukensa europarlamentaarikko Ville Niinistön (vihr) pääneuvottelijana valmistelemalle mietinnölle Venäjän fossiilien tuontikiellon tiukentamisesta teollisuusvaliokunnan ja kansainvälisen kaupan valiokunnan yhteiskokouksessa tänään. Äänin 84-7 valiokunnat päättivät hyväksyä europarlamentin kannan neuvotteluihin lopullisesta laista jäsenmaiden ministerineuvoston kanssa.

Vihreiden Ohisalo jyrähtää: Orpon hallitus rikkoo tietoisesti ilmastolakia25.9.2025 11:05:15 EEST | Tiedote

Vihreiden europarlamentaarikko ja entinen ympäristö- ja ilmastoministeri Maria Ohisalo syyttää Petteri Orpon hallitusta täydellisestä piittaamattomuudesta ilmastotoimia kohtaan ja ilmastolain tietoisesta rikkomisesta. Juuri julkaistun ministeriöiden alaisten tutkimuslaitosten tekemän selvityksen mukaan tällä tahdilla Suomi on hiilineutraali vasta vuoden 2050 jälkeen. Ilmastolaki naulaa tavoitteen vuoteen 2035.

Vihreiden Niinistö ja Ohisalo: Euroopan unionin on tehtävä enemmän Gazan ja kestävän tulevaisuuden puolesta10.9.2025 12:35:24 EEST | Tiedote

Vihreiden europarlamentaarikot Ville Niinistö ja Maria Ohisalo ovat tyytyväisiä siihen, että komission puhenjohtaja Ursula von der Leyen otti askeleita vihreiden esittämän kritiikin suuntaan Gazan kriisin ratkaisemiseksi ja Eurooppamyönteisen enemmistön yhteistyön puolesta Euroopan kestävän tulevaisuuden turvaamiseksi. Se ei kuitenkaan vielä riitä, sillä teot ratkaisevat. Monissa asioissa EU-komissio ja parlamentin oikeisto EPP-ryhmän johdolla on kuitenkin hakenut käytännössä yhteistyötä äärioikeiston kanssa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye