Vuosi 2021 oli Diakille isojen muutosten vuosi

Vuotta 2021 leimasi valmistautuminen historialliseen päätökseen kampusrakenteesta. Päätösesitys valmisteltiin huolellisesti toimintaympäristö- ja taloustietoon perustuen.
– Diakin tulevaisuuden kampusrakenne koostuu Helsingin-, Oulun- ja Porin-kampuksista ja Pieksämäen DiakHub-toimipisteestä. Itä-Suomessa Diakin koulutus- ja tutkimus-, kehitys- ja innovaatiotoiminta (TKI) tullaan toteuttamaan Pieksämäeltä käsin uudella alueellisella DiakHub-mallilla vuodesta 2023 alkaen, Diakin toimitusjohtaja, rehtori Elina Juntunen kertoo.
Diakin tulkkausalan ja Turun-kampuksen toiminnot siirtyvät Helsingin-kampukselle syyslukukauden alussa 2023. Diak aloittaa uudella rakenteella ja toimintamallilla täysimääräisesti syyslukukaudella 2023.
Koronapandemia asetti edelleen korkeakoulun toiminnalle ja palveluille haasteita. Se tarkoitti vahvaa etäpainotteisuutta.
– Vaikka Diakin opetuksen ja palveluiden jatkuvuus pystyttiin turvamaan kattavasti läpi koko vuoden, korona-aika aiheutti osassa henkilöstöä ja opiskelijoita kuormitusta, Juntunen sanoo.
Diakissa panostettiin paljon hyvinvoinnin ja yhteisöllisyyden vahvistamiseen erilaisin tukitoimin. Ohjauksella hyvinvointia -hankkeessa kehitettiin tapoja parantaa opiskelijoiden hyvinvointia mm. vahvistamalla ohjaustoimintaa ja -osaamista.
Nuorten ja opiskelijoiden asiaa edistettiin vahvasti Diakissa muutenkin. Nuorten hyvinvointiin keskittyvä Zekki-digipalvelu valittiin Euroopan sosiaalisten innovaatioiden kilpailun voittajaksi 565 kilpailijan joukosta.
– Nuorilähtöisyys ja käyttäjäystävällisyys tekivät vaikutuksen kilpailun raatiin. Verkossa ja mobiilissa toimiva maksuton Zekki-kysely on tarkoitettu 15–25-vuotiaille nuorille sekä nuorten kanssa työskentelevien ammattilaisten työkaluksi. Vastaamalla kysymyksiin nuori saa kokonaisarvion hyvinvoinnistaan sekä tarvittaessa myös suosituksia matalan kynnyksen palveluista, Juntunen avaa.
Diak valittiin keväällä 2021 yhdeksi vastuullisimmista työnantajista Suomessa Oikotien Vastuullinen työnantaja -kampanjassa.
– Diak sai parhaimmat tulokset kaikista tutkimuksessa mukana olleista työnantajista pienten ja keskisuurten organisaatioiden kategoriassa, Juntunen kertoo.
Intensiivinen uudistamisen vuosi tarjosi Diakille monia oppimisen kokemuksia.
– Katsomme tulevaisuuteen luottavaisina. Diakialaisille on tärkeää yhteisömme tarkoituksen toteuttaminen. Me haluamme rakentaa hyvää maailmaa ja se on nykyisessä maailmantilanteessa erityisen tärkeää. Siihen tarvitsemme uuden oppimista ja yhteistyötä. Kutsumme opiskelijamme, kumppanimme ja sidosryhmämme mukaan entistä paremman maailman rakentamiseen, Juntunen summaa.
Diakin vuosikatsaus 2021
Diakin katsaus vuoteen 2021 on julkaistu tänään 29.4.2022 osoitteessa vuosikatsaus2021.diak.fi. Se kiteyttää Diakin toiminnan viime vuodelta sisältäen rehtorin katsauksen ja avainlukuja sekä kohokohtia Diakin monipuolisesta toiminnasta.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Elina Juntunentoimitusjohtaja, rehtoriDiakonia-ammattikorkeakoulu
Puh:040 766 1312elina.juntunen@diak.fiAura VuorenrinneviestintäpäällikköDiakonia-ammattikorkeakoulu
Puh:040 509 2577aura.vuorenrinne@diak.fiKuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Diakonia-ammattikorkeakoulu (Diak) kouluttaa asiantuntijoita sosiaali-, terveys-, kirkon ja tulkkauksen aloille. Se osallistuu koulutusalojensa alueelliseen, valtakunnalliseen ja kansainväliseen kehittämiseen mm. hanketoimintansa kautta.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Diakonia-ammattikorkeakoulu (Diak)
Osallisuutta ja toimijuutta kuluneen kahden vuoden aikana12.6.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
AVOT-hankkeessa on tuettu ja vahvistettu Oulun alueella heikoimmassa asemassa olevien työikäisten osallisuutta ja hyvinvointia kuluneen kahden vuoden aikana.
Asiantuntijapalvelut yhteistä hyvää rakentamassa11.6.2025 09:01:10 EEST | Tiedote
Diakin asiantuntijapalveluilla tuotetaan ratkaisuja työelämän ja yhteiskunnan tarpeisiin. Dialogin uusi teemanumero tuo esille asiantuntijuutta, jonka tarkoituksena on rakentaa vaikuttavia ja sosiaalista kestävyyttä edistäviä palveluita.
Diak rakentaa vaikuttavia hyvinvointipalveluita – uusi julkaisu kokoaa TKI-toiminnan konkreettisia tuloksia10.6.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Diak on yhteiskunnan polarisoitumiskehityksen vastavoima. Diakin tavoitteena on katkaista eriarvoistumiskehitys Suomessa ja luoda sosiaalisesti kestävä yhteiskunta, jossa jokainen voi elää onnellista elämää. Näihin tavoitteisiin tähtäämme vaikuttavalla tutkimus- ja kehittämistoiminnallamme (TKI) ja asiantuntijapalveluillamme. Uusi julkaisu tarjoaa kattavan katsauksen Diakin TKI-toiminnan painopisteisiin ja toimii tiekarttana strategiselle kehittämistyölle.
Yhdenvertaisuus korkeakouluun ei saa jäädä haaveeksi – uusi hanke tukee romanien koulutuspolkuja2.6.2025 14:00:00 EEST | Tiedote
Valtakunnallinen Romako korkeakoulutukseen -hanke edistää romanien osallisuutta korkeakoulutuksessa ja työelämässä. Diakonia-ammattikorkeakoulun (Diak) ja Tampereen ammattikorkeakoulun (TAMK) yhteistyössä toteuttaman hankkeen tavoitteena on lisätä yhdenvertaisuutta, parantaa romaniopiskelijoiden mahdollisuuksia valmistua ja työllistyä, sekä vahvistaa korkeakouluyhteisöjen valmiuksia tukea romanitaustaisia opiskelijoita.
Tulevaisuuden osaajat tarvitsevat liiketoiminnan ja yhteiskunnallisen näkökulman yhdistämistä22.5.2025 10:17:15 EEST | Tiedote
Yhteiskunnallinen yrittäjyys kiinnostaa erityisesti nuoria, mutta sitä on hankala opiskella Suomessa, koska opintotarjontaa on vähän. Kansainvälinen Open Business for Community Development -hanke kehitti avoimia verkkokursseja, joilla kuka tahansa voi ottaa yhteiskunnallisen yrittäjyyden salat haltuun.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme