Werning: Oikeusvaltion määrätietoinen kehittäminen jatkuu
23.12.2019 12:32:26 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Kansanedustaja Paula Werningin (sd) mielestä oikeusvaltion kehittämisen kannalta on ensisijaista, että oikeudenhoidon riittävät resurssit turvataan, oikeudenkäyntien kokonaiskestoa lyhennetään ja oikeudenkäyntien kustannuksia alennetaan.
Hallituksen budjettiesityksen yksi keskeinen tavoite on ehkäistä rikollisuutta ja rikosten uusimista sekä huolehtia rikosvastuun toteutumisesta.
- Rikosvastuun toteutumisen parantamiseen ja rikosprosessin käsittelyaikojen lyhentämiseen on ehdotettu 5, 2 miljoonan euron vuotuinen lisärahoitus, Werning sanoo.
Werning pitää tärkeänä, että rikollisuuden ehkäisyä tehostetaan. Tähän tarkoitukseen on esitetty 2,5 miljoonan euron vuotuista määrärahaa. Rahat osoitetaan mm. naisiin kohdistuvan väkivalta- ja seksuaalirikollisuuden ennaltaehkäisyyn ja nuorten rikoksentekijöiden auttamiseen, erityisenä tavoitteena on myös uusintarikollisuuden vähentäminen.
Oikeudenmukaista on, että seksuaalirikoslainsäädännön kokonaisuudistus toteutetaan.
- Lähtökohtana on koskemattomuus ja seksuaalinen itsemääräämisoikeus. Raiskausmääritelmä muutetaan suostumuksen puutteeseen perustuvaksi. Tämä on tärkeä asia. Työn alla on lisäksi naisiin kohdistuvan väkivallan torjuntaohjelman laatiminen, Werning painottaa.
Syyttäjien yhä lisääntyvä työmäärä ja asioiden vaativuuden kasvu luovat riittämättömät resurssit henkilöstön jaksamiseen. Sama ongelma tiedostetaan myös tuomioistuimissa.
- Pidän perusteltuna näihin osoitettua 2,4 miljoonan euron vuosittaista lisämäärärahaa, sillä laadukas ja tehokas tuomioistuinlaitos on myös oikeudenmukainen ja kaikkia kansalaisia palveleva.
Huomioon otettavaa on myös harmaa talous ja sen ympärillä liikkuva ns. ”pimeä” rahamäärä. Poliisien määrä nostetaan 7 500 henkilötyövuoteen vuoteen 2022 mennessä. Tämä auttaa tukemaan osittain myös harmaan talouden torjuntaohjelman jatkumista ja talousrikostutkinnan suorituskyvyn varmistamista.
- Harmaan talouden alla vellova rikollisuus on pysyväluonteista. Siksi onkin tärkeää tukea riittävästi talousrikollisuuden ja harmaan talouden torjuntaa, Werning toteaa.
Välttämätöntä on myös ottaa huomioon hallintoistuimien riittävät voimavarat turvapaikka- ja muissa ulkomaalaisasioissa. Asiamäärien käsittelyaikoja hallintoistuimissa tulee seurata tarkoin, jotta voimavarat pysyvät balanssissa.
- On tärkeää, että hallintotuomioistuimet voivat ratkaista asiat kohtuullisessa ajassa kaikissa asiaryhmissä. Lisäksi on myös hyvä varautua äkilliseen maahanmuuttoon liittyvään maailmanlaajuiseen muutokseen.
Voin tyytyväisenä todeta, että mainitsemani tärkeät hankkeet ovat ensi vuonna budjettiesityksen mukaisesti toteutuskelpoisia. Tämä hallitus ratkoo asiat ripeästi, asiantuntevasti ja määrätietoisesti – katsomalla kohti tulevaisuutta, Werning kiteyttää.
Yhteyshenkilöt
Paula WerningKansanedustaja
Puh:050 514 4887Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Eveliina Heinäluoma: Crime as a Service on ilmiö, jolta täytyy välittömästi katkoa siivet9.3.2026 15:47:40 EET | Tiedote
Helsingin poliisi julkaisi tänään tiedot laajasta rikosvyyhdistä, jonka yhteydessä selvisi, että kahta nuorta epäillään tilaustyönä tehdystä murhan yrityksestä. Poliisin mukaan täysi-ikäiset rikolliset värväsivät kaksi 15-vuotiasta poikaa toteuttamaan rikoksen. Kansanedustaja ja hallintovaliokunnan jäsen Eveliina Heinäluoma (sd) vaatii välittömiä toimia ja tuomion saaneiden nuorten tukitoimiin osallistuminen pitäisi tehdä pakolliseksi.
SDP:n Perholehto: Suostumuksettomat seksuaaliset ”deepfaket” kiellettävä8.3.2026 11:17:45 EET | Tiedote
Alkuvuoden puhutuimpia tekoälyilmiöitä oli Elon Muskin Grok-tekoäly, jolla ympäri maailman tuotettiin seksuaalissävytteistä ja suostumuksetonta materiaalia erityisesti naisista ja jopa lapsista. SDP:n kansanedustaja Pinja Perholehto vaatii, että Suomi pistää kaiken vaikutusvaltansa peliin EU:ssa ja ottaa tavoitteeksi ajaa seksuaaliset suostumuksettomat syväväärennökset tekoälyasetukseen uudeksi, yksiselitteisesti kielletyksi kategoriaksi.
SDP:n johdon kannanotto: Ei ydinaseita Suomeen7.3.2026 15:10:43 EET | Tiedote
Kun Suomi liittyi Naton jäseneksi, Suomi liittyi Naton ydinasepelotteeseen. Tämä pelote on Suomessa ja koko liittokunnan alueella täysimääräinen. Suomi myös osallistuu Naton ydinasesuunnitteluun liittokunnan jäsenenä. Suomen linja on ollut, että Suomeen ei ydinaseita tuoda.
SDP:n Paula Werning: Turvallisuudesta ei voi säästää – hallituksen politiikka näkyy nyt Etelä-Karjalassa7.3.2026 10:23:40 EET | Tiedote
Etelä-Karjalassa on päädytty tilanteeseen, jonka ei pitäisi olla mahdollinen Suomessa: pelastuslaitoksen henkilöstöä lomautetaan säästöjen takia.
SDP:n Skinnari: Ydinenergialain avaamisen ydinkysymys on miten se lisää Suomen turvallisuutta7.3.2026 09:50:58 EET | Tiedote
Kansanedustaja Ville Skinnarin mukaan hallituksen esitys avata ydinenergialaki merkitsee merkittävää muutosta Suomen turvallisuuspoliittiseen linjaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

