WSOY julkaisee kirjan modernin historian suurimmasta vakoiluskandaalista 17.9.
1.8.2019 16:21:48 EEST | WSOY | Tiedote

”Nimeni on Edward Joseph Snowden. Olin ennen hallituksen palveluksessa, mutta nykyisin teen töitä kansalle.”
Edward Snowden
Vuonna 2013 tuntematon nuori mies nousi otsikoihin kaikkialla maailmassa. Hän paljasti, että Yhdysvaltain hallitus oli rakentanut salaa järjestelmän, joka pystyi poimimaan ja tallentamaan joka ikisen puhelun, tekstiviestin ja sähköpostin – missä tahansa.
Edward Snowdenin paljastukset ovat puistattavan lähellä tieteiskirjallisuuden ennustuksia kaikkia ja kaikkea valvovasta kontrolliyhteiskunnasta, jossa mikään ei ole yksityistä.
Pysyvästi merkitty (alkuteos Permanent Record) on terävän ironinen omaelämäkerta, jossa Edward Snowden käy läpi uskomattoman urakehityksensä. Miten anarkistinen järjestelmäinsinööri päätyi auttamaan Yhdysvaltain hallitusta rakentamaan maailmanhistorian tehokkaimman vakoilujärjestelmän? Ja miksi hän päätti lopulta paljastaa sen ja ryhtyä henkensä kaupalla kansalaisyhteiskunnan puolustajaksi?
”Sananvapaus ja yksityisyydensuoja ovat polttavampia kysymyksiä kuin ehkä koskaan modernin historiamme aikana. Nämä molemmat kysymykset kiteytyvät Edward Snowdenin hämmästyttävään tarinaan, ja tämän kirjan julkaiseminen on meille suomalaisena kirjankustantajana aivan erityisen tärkeä hanke”, sanoo kustantaja Henrikki Timgren.
Edward Snowden syntyi Elizabeth Cityssä, Pohjois-Carolinassa, ja varttui Fort Meaden varjossa. Hän on koulutukseltaan järjestelmäinsinööri, joka työskenteli Yhdysvaltain keskustiedustelupalvelu CIA:n palveluksessa ja kansallisen turvallisuuspalvelun NSA:n alihankkijana. Hän on saanut yleishyödyllisestä työstään lukuisia palkintoja, kuten Right Livelihood -palkinnon ja Carl von Ossietzsky -mitalin International League for Human Rightsiltä. Nykyisin hän toimii Freedom of the Press Foundationin johtoryhmän puheenjohtajana.
Lisätiedot ja yhteydenotot:
WSOY, kustantaja Henrikki Timgren, Henrikki.Timgren@wsoy.fi, puh. +358 44 3210 666
Arvostelukappaleet:
tiedotus@wsoy.fi
Avainsanat
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta WSOY
WSOY:n syksyn 2026 kirjat on julkistettu15.4.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
WSOY:n syksyn katalogi on kokonaisuudessaan katsottavissa täällä: https://issuu.com/kirja/docs/wsoy_syksy_2026
Satu Rämö ja Lilja Sigurdardóttir yhteistyöhön – Reykjavikin murhat -kirjasarja starttaa helmikuussa 202727.2.2026 09:00:00 EET | Tiedote
Islannissa asuvat kirjailijat Satu Rämö ja Lilja Sigurdardóttir toteuttavat pitkäaikaisen haaveensa ja ryhtyvät kirjoittamaan yhdessä Reykjavikin ytimeen sijoittuvaa dekkarisarjaa. Reykjavikin murhat on nopeatempoinen rikossasarja, joka vie lukijansa Islannin pääkaupungin kiiltokuvapinnan alle väärintekijöiden ja petosten maailmaan. Sarjan ensimmäinen osa Villi kortti ilmestyy helmikuussa 2027 WSOY:n julkaisemana. Kirjasarjan kirjat julkaistaan myös Islannissa.
Ulla Raskin Kylmä meri -sarja valloittaa maailmaa – sarjan käännösoikeudet myyty jo kuuteen maahan24.2.2026 08:14:13 EET | Tiedote
Ulla Raskin Kylmä meri -sarja herättää kansainvälisesti suurta kiinnostusta. Sarjan käännösoikeudet on myyty ensimmäisen romaanin myötä jo Saksaan, Ruotsiin, Norjaan, Viroon, Puolaan ja Alankomaihin. Sarjan toinen osa Seitsemän tornin varjoissa ilmestyy 26. helmikuuta.
Kirjailija Iida Turpeinen siirtyy WSOY:lle – uusi romaani käsittelee yhtä historian oudoimmista tiedehuijauksista9.12.2025 08:00:00 EET | Tiedote
Esikoisromaanillaan Elolliset itsensä kirjallisuuden maailmankartalle kirjoittanut Iida Turpeinen siirtyy WSOY:lle. Turpeinen voitti Elolliset-teoksellaan Helsingin Sanomien kirjallisuuspalkinnon ja oli ehdolla muun muassa Finlandia- ja Tulenkantaja-palkinnon saajaksi. Elolliset on ollut ehdolla Ranskassa parhaalle käännöskirjalle jaettavan Le prix du Meilleur Livre étranger-palkinnon saajaksi sekä Italiassa Premio Strega Europeo-palkinnon saajaksi. Romaanin käännösoikeudet on myyty 28 kielialueelle.
Palkittu kirjailija Heikki Kännö siirtyy WSOY:lle – uusi romaani ilmestyy syksyllä 20263.12.2025 08:50:00 EET | Tiedote
WSOY julkaisee kirjailija Heikki Kännön uuden romaanin syksyllä 2026. WSOY toimii jatkossa Heikki Kännön uutuusromaanin lisäksi jo julkaistujen romaanien kustantajana sekä painettujen että digitaalisten kirjojen osalta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


