Y-Säätiö

Y-Säätiön M2-Kodit rakennuttaa 68 vuokra-asuntoa Espoon Nihtisiltaan

Jaa
Osoitteeseen Nihtisillankuja 2 rakentuvan kerrostalon arvioidaan valmistuvan loppuvuodesta 2024. Nihtisilta on nopeasti kehittyvä Espoon kasvukeskuksen asuinalue. Uudet M2-Kotien vuokra-asunnot mahdollistavat energiatehokkaan vuokra-asumisen liikenteen solmukohdassa.
Osoitteeseen Nihtisillankuja 2 rakentuvan kerrostalon arvioidaan valmistuvan loppuvuodesta 2024. Havainnekuva: Arkkitehtipalvelu Oy.
Osoitteeseen Nihtisillankuja 2 rakentuvan kerrostalon arvioidaan valmistuvan loppuvuodesta 2024. Havainnekuva: Arkkitehtipalvelu Oy.

Espoon Kilossa sijaitsevaan Nihtisillan asuinalueelle valmistuu loppuvuonna 2024 68 M2-Kotien ARA-vuokra-asuntoa. M2-Kotien asunnot sijaitsevat osoitteessa Nihtisillankuja 2 H–I.

Kaikki Y-Säätiö-konserniin kuuluvan M2-Kotien rakennuttamat vuokratalot ovat ARA-kohteita, eli ne ovat valtion tuella rakennettuja ja niiden vuokrat ovat säädeltyjä. Tämän vuoksi asukasvalinnoissa noudatetaan tarveharkintaa ja varallisuusrajoja.

M2-Kotien talo on osa korttelikokonaisuutta, johon tulee T2H:n rakentamia omistusasuntoja ja Saton vapaarahoitteisia vuokra-asuntoja. Korttelikokonaisuuden asukkaille rakentuu myös yhteinen parkkihalli.

Nihtisilta on yksi Espoon kasvukeskuksen nopeimmin kehittyvimmistä alueista

M2-Kotien kerrostalo valmistuu erinomaiselle sijainnille Espooseen, Turunväylän ja Kehä II:n risteyskohtaan. Hyvien kulkuyhteyksien lisäksi M2-Kotien Nihtisillankujan asukkaat pääsevät hyödyntämään Keran alueen kehittyviä palveluita.

”Meille on tärkeää olla mukana Nihtisillan kaltaisten kehittyvien ja modernien asuinalueiden rakentamisessa. Nihtisillankujan asunnot ovat oiva esimerkki siitä, ettei kohtuuhintaisuus tarkoita hyvästä sijainnista tinkimistä”, toteaa Y-Säätiö-konsernin rakennuttamisjohtaja Pekka Kampman.

Energiatehokasta asumista

Nihtisillankujan kerrostalo on valmistuessaan A-energialuokassa, joka on tavoitteena kaikissa Y-Säätiö-konsernin uudiskohteissa. Asumisen energiankulutukseen vaikutetaan esimerkiksi sillä, että talojen lämmitys toteutetaan maalämmön avulla. Katolle sijoitetaan aurinkopaneeleja.

M2-Kotien tontti rajautuu viihtyisään puistoon. Myös pihalle on kaavoitettu viheraukkoja, joihin istutetaan puita.

Talon on suunnitellut Arkkitehtipalvelu Oy, urakoitsijana toimii Lujatalo Oy.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Pekka Kampman, rakennuttamisjohtaja
pekka.kampman@ysaatio.fi
puh. 020 7020 211

Kuvat

Osoitteeseen Nihtisillankuja 2 rakentuvan kerrostalon arvioidaan valmistuvan loppuvuodesta 2024. Havainnekuva: Arkkitehtipalvelu Oy.
Osoitteeseen Nihtisillankuja 2 rakentuvan kerrostalon arvioidaan valmistuvan loppuvuodesta 2024. Havainnekuva: Arkkitehtipalvelu Oy.
Lataa
M2-Kotien viihtyisälle pihalle on kaavoitettu viheraukkoja, joihin istutetaan puita. Havainnekuva: Arkkitehtipalvelu Oy.
M2-Kotien viihtyisälle pihalle on kaavoitettu viheraukkoja, joihin istutetaan puita. Havainnekuva: Arkkitehtipalvelu Oy.
Lataa

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Y-Säätiö
Y-Säätiö
Pitkänsillanranta 3 A
00530 HELSINKI

09 7742 5540, palveluaika arkisin klo 9–15https://ysaatio.fi

Y-Säätiö on Suomen neljänneksi suurin vuokranantaja ja asunnottomuustyön asiantuntija. Y-Säätiö edistää yhteiskunnallista oikeudenmukaisuutta tarjoamalla kohtuuhintaisia vuokra-asuntoja ihmisille, joiden on vaikea löytää asuntoa. Y-Säätiö on yleishyödyllinen ja voittoa tavoittelematon. Y-Säätiö-konsernilla on yli 18 000 asuntoa 57 paikkakunnalla. M2-Kodit on osa konsernia. ysaatio.fi / m2kodit.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Y-Säätiö

Asunnottomuustoimijat vaativat asunnottomuusohjelmaa – asunnottomuus voidaan poistaa vuoteen 2027 mennessä28.4.2023 09:05:35 EEST | Tiedote

Suomi on ollut 2000-luvulla asunnottomuuden poistamisen mallimaa. Se on ainoa EU-maa, jossa asunnottomuus on vähentynyt. Soteuudistuksen myötä asunnottomuustyön kenttä on murroksessa: asunnottomien palveluiden järjestäminen on siirtynyt kunnilta hyvinvointialueiden vastuulle ja hyvinvointialueet ovat nousseet avainasemaan asunnottomuuden poistamisessa. Asunnottomuuden ennaltaehkäisemiseksi ja asunnottomuustyön turvaamiseksi on panostettava toimijoiden väliseen yhteistyöhön. Asunnottomuustoimijat haluavat hallitusohjelmaan asunnottomuusohjelman varmistamaan, että asunnottomuus pystytään poistamaan.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme