DNA Oyj

Yhteisverkon 5G laajenee Imatralle – Kaupungin edustaja: ”Hyvät yhteydet ovat tärkeitä imatralaisille ja paikallisille yrittäjille”

2.8.2022 08:15:00 EEST | DNA Oyj | Tiedote

Jaa
DNA:n ja Telian yhteisesti omistama Suomen Yhteisverkko Oy (SYV) rakentaa uutta kattavaa 5G-verkkoa Pohjois- ja Itä-Suomeen yhteistyössä Nokian kanssa. Elokuussa rakentaminen jatkuu Imatralla. Laadukkaammista yhteyksistä hyötyvät niin asukkaat, lomailijat kuin yritykset. 5G-verkon rakentaminen parantaa myös Imatran 4G-yhteyksiä.
Kuvassa vihreä väri kuvaa uuden 5G-verkon rakennusaluetta. Rakennustöiden myötä myös 4G-verkko paranee vihreäksi merkityllä alueella.
Kuvassa vihreä väri kuvaa uuden 5G-verkon rakennusaluetta. Rakennustöiden myötä myös 4G-verkko paranee vihreäksi merkityllä alueella.

Pandemia-aikana etätyö lisääntyi merkittävästi ja erilaisten viihdesovellusten käyttö kasvoi entisestään. Ne vaativat verkolta entistä enemmän kapasiteettia, luotettavuutta ja viiveettömyyttä. Uusi 5G-verkko on luotettava ja toimintavarma verkko, jolla suoratoistopalvelut, videot, etäkokoukset ja TV-ohjelmat toimivat laadukkaasti ja pätkimättömästi.

”Hyvät tietoliikenneyhteydet ovat ensiarvoisen tärkeitä niin meille imatralaisille kuin paikallisille yrittäjille. Nopeat yhteydet mahdollistavat esimerkiksi etätyön ihan eri tavalla. On hyvä, jos alueella on useita toimijoita parantamassa näitä palveluja”, kertoo Imatran Seudun Kehitysyhtiön toimitusjohtaja Antti Oravuo.

Imatran yritystoiminta hyötyy uudesta 5G-verkosta. Suurille yrityksille avautuu mahdollisuus rakentaa privaattiverkkoja 5G-teknologialla. Privaattiverkot tarjoavat lyhyen viiveen, taatun kapasiteetin ja suljetun verkon kriittisiin, reaaliaikaisiin käyttötarpeisiin. Toisaalta korkean 5G-taajuuden alueilla kiinteä 5G tarjoaa toimipisteisiin kuidunkaltaiset internet- tai yritysverkkoyhteydet taatulla kapasiteetilla.

Pienille yrityksille 5G-verkko tarjoaa entistä paremman mahdollisuuden rakentaa koko tietoliikenneinfransa mobiiliyhteyksien päälle. 5G:n keskeinen hyöty on työnteon tehostaminen ja helpottaminen nopeiden yhteyksien avulla. Pienessä yrityksessä yksi huippunopea liittymä soveltuu kaikkeen tarpeeseen: liikkuvaan työhön, konttorille, kotiin, varayhteydeksi, yhteydenjakoon. 5G tuo joustavuutta myös uusien toimipisteiden perustamiseen ja väliaikaisiin tarpeisiin, kuten tapahtumiin tai rakennustyömaille.

Mitä ja milloin Imatralla tapahtuu?

5G-verkko tuo siis nykyistä nopeammat yhteydet Imatralle. 5G-verkon kapasiteetti on moninkertainen vanhaan verkkoon nähden. Samalla myös 4G-yhteydet paranevat alueella. Rakennustyön aikana päivitetään yhteensä 40 tukiasemaa seuraavilla alueilla:

  • Imatra: Harakka, Honkaharju, Imatrankoski, Immola, Jäppilänniemi, Karhukallio, Karhumäki, Kaukopää, Mansikkala, Mehiläismäki, Mellonmäki, Meltola, Metsäpelto, Mustalampi, Niskalampi, Paajala, Pelkola, Postinmäki, Pässiniemi, Rajapatsas, Rauha, Rautionkylä, Räikkölä, Saareksiinmäki, Savikanta, Sienimäki, Sotkulampi, Tainionkoski, Teppanala ja Vuoksenniska
  • Lappeenranta: Hepoharju ja Rauha

Tukiasemien päivitystyö aloitetaan maanantaina 8. elokuuta, ja työn on tarkoitus olla valmis perjantaina 9. syyskuuta.

Tukiasemien vaihdosta voi aiheutua lyhyitä palvelukatkoksia

Tukiasemien päivitykseen liittyvistä töistä saattaa aiheutua enintään työpäivän mittaisia paikallisia palvelukatkoksia DNA:n ja Telian matkaviestinpalveluihin. Lisäksi palvelun laatu voi heiketä muutamaksi päiväksi, kunnes kaikki tukiasemat on saatu päivitettyä. Palveluhäiriöt pyritään pitämään mahdollisimman lyhyinä, jotta ne aiheuttavat alueen asukkaille ja yritystoiminnalle mahdollisimman vähän haittaa.

700 MHz:n taajuusalueille rakennettavat verkot voivat aiheuttaa häiriöitä pienelle osalle antenni-TV-talouksista. Lisätietoa aiheesta täällä: https://taajuustalkoot.fi/ 

Lisätietoja:

DNA:n viestintä, puh. 044 044 8000, viestinta@dna.fi 
Telian viestintä, puh. 02040 54000, communications-fi@telia.fi 

Avainsanat

Kuvat

Kuvassa vihreä väri kuvaa uuden 5G-verkon rakennusaluetta. Rakennustöiden myötä myös 4G-verkko paranee vihreäksi merkityllä alueella.
Kuvassa vihreä väri kuvaa uuden 5G-verkon rakennusaluetta. Rakennustöiden myötä myös 4G-verkko paranee vihreäksi merkityllä alueella.
Lataa

Linkit

Tietoja julkaisijasta

DNA Oyj
DNA Oyj
PL 10
01044 DNA

http://www.dna.fi

Suomen Yhteisverkko on DNA Oyj:n ja Telia Finland Oyj:n vuonna 2014 perustama yhteinen verkkoyhtiö, joka suunnittelee, toteuttaa ja ylläpitää matkaviestinverkkoa Pohjois- ja Itä-Suomen alueella.

DNA on yksi Suomen johtavista tietoliikenneyhtiöistä. Haluamme tehdä asiakkaidemme arjesta mutkattomampaa. Tarjoamme yhteydet, palvelut ja laitteet koteihin sekä töihin ja pidämme näin huolta yhteiskunnan digitalisaatiosta. DNA:n asiakkaat ovat mobiilidatan käyttömäärissä jatkuvasti maailman kärkijoukossa. DNA:lla on noin 3,6 miljoonaa matkaviestin- ja kiinteän verkon liittymäasiakkuutta. Yhtiö on palkittu lukuisia kertoja erinomaisena työantajana ja perheystävällisenä työpaikkana. Vuonna 2021 liikevaihtomme oli 956 miljoonaa euroa ja yhtiössä työskentelee noin 1600 henkilöä ympäri Suomea. DNA on osa Telenoria, joka on Pohjoismaiden johtava tietoliikenneyhtiö.  Lisätietoa osoitteessa www.dna.fi, Twitterissä @DNA_fi, Facebookissa @DNA.fi ja LinkedInissä @DNA-Oyj.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta DNA Oyj

DNA purkaa käytöstä poistuneita puhelinpylväitä ja -johtoja Päijät-Hämeessä3.7.2026 11:00:00 EEST | Tiedote

DNA poistaa Päijät-Hämeessä vanhan kupariverkon käytöstä poistuneita puhelinpylväitä ja ilmajohtoja vuosien 2026–2027 aikana. Osa puhelinpylväistä ja -linjoista sijaitsee yksityisillä mailla ja pihoilla. Päijät-Hämeessä purkutyöt ovat parhaillaan käynnissä muun muassa Hartolan, Sysmän, Asikkalan ja Nastolan alueilla. Vuonna 2027 purkutyöt jatkuvat Lahdessa, Orimattilassa ja Kärkölässä.

Kyselytutkimus: moni kokee haasteita kodin nettiyhteyksissä2.7.2026 08:30:00 EEST | Tiedote

DNA:n Digitaalinen elämä 2026 -tutkimuksen mukaan suomalaisten arki on vahvasti kytköksissä digitaalisiin palveluihin, mutta nettiyhteyksissä on yhä parantamisen varaa. Jopa 37 prosenttia suomalaisista haluaisi kodin nettiyhteyden toimivan paremmin, ja noin viidennes on kohdannut haasteita netin kanssa. Yleisimmät ongelmat liittyvät hitaaseen tai muuten heikosti toimivaan yhteyteen kotona tai töissä.

Survey: Many experience challenges with internet connections at home2.7.2026 08:30:00 EEST | Press release

According to DNA’s Digital Life 2026 survey, Finns’ daily lives are strongly connected to digital services, but there is still room for improvement in internet connections. As many as 37% of Finns would like their home internet connection to work better, and about one in five has experienced challenges with their internet. The most common issues relate to slow or otherwise poorly functioning connections at home or at work.

DNA:n kesäkuun 2026 myydyimmät puhelimet, älykellot ja tietokoneet1.7.2026 08:00:00 EEST | Tiedote

Vasta kuukausi sitten Suomen markkinoille palannut Realme loi historiallisen ilmiön puhelinmarkkinassa. Realme GT 8 Pro 5G nousi suoraan DNA:n kuluttaja-asiakkaiden kesäkuun myydyimmäksi puhelimeksi. Myös älykellojen kategoriassa todistettiin merkittävää voittokulkua, kun myydyimpänä mallina säilyi jo kolmatta kuukautta peräkkäin ZTE K2 -lasten kellopuhelin. Huhti–kesäkuun tietokonemyynnin kärkipaikan nappasi puolestaan Acer Chromebook 314.

Tietomurto ei yleensä jää tietomurroksi – kesällä vuotaneita tietoja käytetään matkailu- ja lippuhuijauksissa29.6.2026 09:00:00 EEST | Tiedote

Kesä tuo mukanaan matkustamisen, festarit ja verkkokauppaostokset, mutta samalla myös huijausten sesongin. Viimeaikaiset tietomurtotapaukset muistuttavat, että kuka tahansa voi joutua tietovuodon kohteeksi, vaikka käyttäisi tunnettuja ja luotettavia palveluita. Yksi harkitsematon klikkaus, sivullisen näkemä puhelimen tunnuskoodi tai vuotaneiden tietojen päätyminen rikollisten käsiin voi pilata loman jo ennen kuin se ehtii alkaa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye