Ykkösrivin esseisti Silvia Hosseini kirjoittaa elämästä, kuolemasta ja matkoista niiden välillä
3.3.2021 08:25:00 EET | Gummerus | Tiedote

"Elämä on matka, sanotaan. Mikä surkea metafora. Elämän perusluonnehan on liikkumattomuus, toisto, rutiini. Elämä on aamuherätys, sohvan painauma, biojätepussi ja mitä tänään syötäisiin. Elämä on matka ehkä beduiinille, muuten se ei ole matka. Matka on matka."
Kokoelman esseet kutsuvat retkille maailmalle ja minuuteen, lukemaan kirjallisuutta ja historiaa sekä etsimään merkityksiä totuttujen totuuksien takaa. ”Kaikki tietävät, ettei mikään ole mustavalkoista, mutta käyttäytyvät niin kuin olisi.”
Hosseini toivoisi Suomeen enemmän kirjapuhetta, joka on kiinnostunut sanomisen tavasta – kirjallisuuden keinoista, tyylistä ja muodosta. ”Kirjoissa, henkilökohtaisissakin, on kaikenlaista paljon jännittävämpää kuin kirjailijan elämä ja mielipiteet. Elämä on paljolti tylsää, ja mielipiteet muuttuvat. Sanoissa ja rivien väleissä voi silti olla taikaa.”
Silvia Hosseini on Tampereella asuva kirjailija, opettaja ja arvostettu kirjallisuustoimittaja. Häneltä on ilmestynyt aiemmin esseekokoelma Pölyn ylistys (2018), joka sai Kalevi Jäntin palkinnon ja oli Helsingin Sanomien esikoiskirjapalkinnon ehdokkaana.
Silvia Hosseini: Tie, totuus ja kuolema
238 sivua
myös äänikirjana, lukija Silvia Hosseini
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Eeva HerrainsiltaViestintäpäällikkö
Puh:040 5146 360eeva.herrainsilta@gummerus.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Gummerus
”Tehtävämme on julkaista kirjallisuutta huviksi ja hyödyksi.” Kaarle Jaakko Gummerus
Suomen vanhin yleiskustantamo Gummerus Kustannus Oy on vuodesta 1872 toteuttanut perustajansa visiota: julkaisemme vastustamattoman viihdyttävää, inspiroivaa ja informoivaa kirjallisuutta. Suhtaudumme kirjallisuuteen rakastavasti ja intohimoisesti. Omaperäiset ja uskaliaat kustannuspäätökset ovat aina olleet Gummeruksen toiminnan ydin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Gummerus
ENNAKKOTIEDOTE: Ann-Christin Antellin Adelin tyttäret -sarjan käännösoikeudet myyty Ruotsiin – Trilogian toinen osa Kätketty tähti (Gummerus) ilmestyy 2.4.11.3.2026 09:16:35 EET | Tiedote
Historiallisen viihdekirjallisuuden tähden Ann-Christin Antellin tieteestä ja taiteesta ammentava trilogia Adelin siskoksista saa jatkoa, kun sarjan toinen osa Kätketty tähti ilmestyy 2.4. Viime vuonna Valkea lilja -romaanilla alkaneen Adelin tyttäret -sarjan käännösoikeudet on juuri myyty Ruotsiin. Sarjan ruotsinkieliset käännösoikeudet on ostanut kustantamo Gyldendal Astra.
Elämänmakuisia lukukokemuksia ja herkullista satiiria – Gummeruksen kesän 2026 kirjaluettelo on julkaistu6.3.2026 08:43:08 EET | Tiedote
Palkittu kirjailija ja käsikirjoittaja Anneli Kanto kirjoittaa ystävyydestä, perhesuhteista, taiteesta, maailmantilanteesta ja vanhenemisesta sekä niiden herättämistä tunteista ja ajatuksista päiväkirjateoksessaan Elämänlangalla. Italialaisen, Helsinki Lit -festivaalille toukokuussa saapuvan Vincenzo Latronicon Täydellistä (suomennos Leena Rantanen) tarjoaa herkullista satiiria ontosta nykyelämästä ja autenttisuuden kaipuusta. Gummeruksen kesän 2026 kirjaluettelo esittelee kesän koskettavimmat ja kiinnostavimmat kirjauutuudet.
Uusi kirjallisuustapahtuma tuo kansainväliset tähdet Suomeen: Lucy Score, Moa Herngren ja Katarina Widholm Helsinkiin 25.4.5.3.2026 13:02:23 EET | Tiedote
Gummerus ja Storytel järjestävät uuden käännöskirjallisuustapahtuman. Lauantaina 25.4. Helsingin Tokoinrannassa järjestettävän Kirjoja & kuplia -tapahtuman kirjailijavieraiksi saapuvat Yhdysvalloista yli 15 miljoonaa kirjaa myynyt, seksikkään romanttisista booktok-hiteistään tunnettu bestselleristi Lucy Score sekä Ruotsista sydämellisestä Betty-sarjastaan tunnettu, historiallisen feelgoodin taituri Katarina Widholm ja Ruotsalainen avioero -romaanillaan suomalaiset hurmannut, tarkkanäköisten ihmissuhderomaanien mestari Moa Herngren.
ENNAKKOTIEDOTE: Kumman pitää muuttua: naisten vai normien? Sopimattomat – Norminpurkuopas neurokirjon naisille (Gummerus) ilmestyy 27.3.4.3.2026 13:19:27 EET | Tiedote
Tyttöjen ja naisten ADHD:ta ja autismia tunnistetaan vähemmän ja myöhemmällä iällä kuin poikien ja miesten. Miten tyttöjen ja naisten neurokirjon piirteet ilmenevät? Mitä pidetään sosiaalisten taitojen puutteena ja miksi? Entä jos haasteet eivät johdukaan siitä, millaisia neuroepätyypilliset ovat, vaan siitä, mitä heidän ei anneta olla? Ira Selkälän Sopimattomat – Norminpurkuopas neurokirjon naisille (Gummerus) ilmestyy maaliskuun lopulla, aivan 2.4. vietettävän kansainvälisen World Autism Awareness Dayn alla.
Onerva Kuusen suomennos ehdolla Mikael Agricola -palkinnon saajaksi ja Anna Skogsterin suomennos ehdolla J. A. Hollo -palkinnon saajaksi3.3.2026 17:00:00 EET | Tiedote
Kääntäjä Onerva Kuusi on ehdolla Mikael Agricola -palkinnon saajaksi Oliver Lovrenskin norjankielisen romaanin Silloin ennen (Gummerus) suomennoksesta. Anna Skogsterin taidokkaasti tanskasta suomentama tietokirja Kuluerä – Mikä on hoivan arvo (Gummerus) on valittu J. A. Hollo -palkintoehdokkaaksi. Teoksen on kirjoittanut Emma Holten.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


