Yksi Suomen ensimmäisistä sähkökäyttöisistä lämpökattiloista on saapunut Tampereelle
13.12.2022 09:35:00 EET | Tampereen Energia Oy | Tiedote
Tampereen Sähkölaitoksen ensimmäinen sähkökattila on saapunut Lielahden voimalaitoksen tontille. Norjalaisen Parat Halvorsen -yrityksen valmistama kattila saapui Tampereelle maanantaiaamuna 12.12. Kaukolämpöverkostossa kattilan lämmittämä vesi virtaa tammi–helmikuun vaihteesta alkaen.
– Projekti on täysin aikataulussa. Kattila on juuri saapunut Lielahteen ja nyt sitä nostetaan paikoilleen. Sen jälkeen tiedossa on putki- ja erilaisia liitostöitä sekä kattilan koekäyttö. Kun kattila on testattu ja se toimii kuten on suunniteltu, se voidaan ottaa käyttöön, kertoo Tampereen Sähkölaitoksen energia-yksikön johtaja Paavo Knaapi.
Lähes 7 metriä korkea kattila tuottaa lämpöä etenkin tuulisella säällä
Lielahden voimalaitoksen tontille rakentuva sähkökattila on lähes 7 metriä korkea ja 3 metriä leveä. Sen teho on 45 MW.
Kattilaa tullaan hyödyntämään läpi vuoden. Käyttö kuitenkin painottuu hetkiin, jolloin tuulivoimalla tuotettua sähköä on paljon saatavilla. Sähköpulatilanteessa kattilaa ei käytetä, vaan silloin lämpöä tuotetaan muilla menetelmillä.
Sähkökattila on myös merkittävä huoltovarmuusinvestointi pitkälle tulevaan, sillä se tulee olemaan käytössä jopa seuraavat 20 vuotta. Sähkökattila voidaan ottaa käyttöön tarvittaessa nopeastikin, sillä täyden tehon saavuttamiseen menee vain 15 minuuttia.
– 45 MW riittää kattamaan esimerkiksi koko Lielahti-Lentävänniemen alueen lämmityksen. Kattilan tuottamaa lämpöä tullaan kuitenkin johtamaan kaukolämpöverkostomme muihinkin osiin, esimerkiksi keskustan suuntaan, Paavo Knaapi kertoo.
Koeteltua teknologiaa teollisuudesta
Sähkökattila toimii kuten jättimäinen vedenkeitin, mutta siinä vesi kiertää kahdessa tasossa. Kattilan yläosassa vesi lämmitetään 125-asteiseksi. Kiehuva vesi johdetaan kattilan alaosaan, josta lämpö luovutetaan kaukolämpöveteen putkiston ja lämmönvaihtimen välityksellä. Kun lämpö on luovutettu, vesi johdetaan takaisin kattilan yläosaan, jossa se lämmitetään uudelleen.
Perinteisesti sähkökattiloita on käytetty teollisuudessa höyryn tuottamiseen. Tulevaisuudessa ne tulevat kuitenkin yleistymään myös kaukolämpöverkossa sitä mukaa, kun tuulivoiman määrä lisääntyy.
– Sähkökattilat ovat tulevaisuuden suuntaus, sillä ne mahdollistavat polttoon perustumattoman lämmöntuotannon. Parhaillaan myös Tampereen Sähkölaitoksella on käynnissä suunnittelu ja laskenta toisen kattilan hankinnasta, Knaapi toteaa.
Sähkökattila tuottaa päästötöntä lämpöä
Lielahden sähkökäyttöinen lämpökattila on jälleen yksi askel kohti hiilineutraalia tamperelaista kaukolämpöä. Tampereen Sähkölaitoksen tavoite on, että sen energiantuotanto muuttuu päästöttömäksi jo 2020-luvun aikana
– Tämä on yksi ratkaisuista, joilla voimme osaltamme vaikuttaa ilmastonmuutoksen etenemiseen ja korvata fossiilisten polttoaineiden käyttöä, Paavo Knaapi summaa.
Lielahden sähkökattila
- Valmistaja PARAT HALVORSEN AS, Norja
- Rakentamisen kustannukset noin kolme miljoonaa euroa
- Korkeus 6,7 m, leveys 3,1 m, tilavuus: 25,7 m3
- Paino: Kuivapaino: 15 t; Paino käyttötilassa: 24,5 t; Täydessä vesilastissa: 40,7
- Käynnistysaika 0…100 %: 5…15 min
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Paavo KnaapiJohtaja, EnergiaTampereen Sähkölaitos Oy
Puh:0406301603paavo.knaapi@sahkolaitos.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Tampereen Sähkölaitos tuottaa sähköä, kaukolämpöä ja kaukojäähdytystä lähes 400 ammattilaisen voimin. Olemme sähköistäneet kaupungin, toimittaneet lämpöä ja energiaa koteihin ja yrityksiin, sekä luoneet ainutlaatuiset puitteet ympäristöystävälliselle ja hintavakaalle elämäntavalle innovaatioiden, rohkeiden investointien ja yhteistyön avulla jo yli 130 vuoden ajan. Tällä hetkellä mahdollistamme hiilineutraalin Tampereen toteutumisen vuoteen 2030 mennessä. Visiomme mukaan vuonna 2040 lämmön tuotantomme on hiilinegatiivista.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tampereen Energia Oy
Tampereen Energian energiantuotannon päästöintensiteetti vähenee 71 % vuoteen 2031 mennessä - päästövähennystavoitteet saivat kansainvälisen hyväksynnän9.6.2026 10:05:00 EEST | Tiedote
Science Based Targets initiative (SBTi) on hyväksynyt Tampereen Energian lähivuosien ilmastotavoitteet. Hyväksyntä vahvistaa, että yhtiön päästövähennystavoitteet ovat linjassa ilmastotieteen edellyttämän päästövauhdin kanssa.
Puistokonsertissa soivat oopperakirjallisuuden helmet – Tampere Filharmonian johdossa Matthew Halls ja solistina Tuomas Katajala5.6.2026 10:30:00 EEST | Tiedote
Tampere Filharmonia ja Tampere-talo järjestävät yhteistyössä Tampereen Energian kanssa perinteisen Puistokonsertin Tampereen Sorsapuistossa lauantaina 8. elokuuta 2026. Tampere Filharmoniaa johtaa orkesterin ylikapellimestari Matthew Halls, ja solistina laulaa tenori Tuomas Katajala. Puistokonsertti alkaa klo 18, ja DJ Juissi virittää puistotunnelman jo klo 15 alkaen. Tapahtumaan on vapaa pääsy.
Tampereen Vera aloittaa muutosneuvottelut14.1.2026 10:00:00 EET | Tiedote
Tampereen Vera aloittaa muutosneuvottelut varmistaakseen kilpailukykynsä ja kannattavuutensa parantamiseksi. Muutosneuvottelujen piirissä on koko Tampereen Vera Oy:n henkilöstö, 108 henkilöä.
Tampereen Energian kaukolämmön päästöt laskivat vuodessa selvästi – päästöt vähentyneet 85 % vuodesta 201013.1.2026 09:24:13 EET | Tiedote
Tampereen Energian kaukolämmön päästöt jatkoivat voimakasta laskuaan vuonna 2025, kun tuotannon ominaispäästöt putosivat noin neljänneksen edellisvuodesta. Pitkäjänteinen siirtymä sähköistyvään ja vähäpäästöiseen tuotantoon on vähentänyt kaukolämmön päästöjä jo 85 prosenttia vuodesta 2010. Myös kaukolämmön toimitusvarmuus jatkoi huippukorkealla tasolla.
Katoavatko piiput Tampereelta? – Suomen mittakaavassa jättimäinen sähkökattilalaitos otettiin käyttöön28.11.2025 08:00:00 EET | Tiedote
Tampereen Energian uusi sähkökattilalaitos Lielahdessa on valmistunut ja otettu käyttöön. Kyseessä on yksi Suomen merkittävimmistä investoinneista vähäpäästöiseen kaukolämpöön. Tampereen Energia vie lämmöntuotantoaan kohti piiputonta aikaa. Lämpöä ei enää synny vain poltosta vaan yhä enemmän sivuvirroista kuten datakeskusten, vedyntuotannon ja tuulivoiman ylijäämästä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme



