Yläkoululaisille lisää liikettä koulupäiviin

Yläkoululaisten liikuntamäärät ovat lähivuosina vähentyneet eivätkä liikuntamäärät ole riittäviä välttämättä edes säännöllisesti liikuntaa harrastavilla lapsilla ja nuorilla. Tähän ongelmaan pyritään nyt Vaasassa tarttumaan Liikkuva yläkoulu –hankkeella vuoden 2023 ajan.
- Lapset ja nuoret voivat kokea liikkumisen nolona, ei ole sopivia välineitä tai tilaa ja ulkona on kylmä. Tartumme näihin haasteisiin muun muassa tarjoamalla välituntien ajaksi lisää tilaa ja välineitä liikkumiseen sekä kouluttamalla oppilaiden keskuudesta välituntiliikuttajia, kertoo Liikkuva koulu -koordinaattori, liikunnanopettaja Sanna Laulaja.
Koulumatkat pyörällä tai kävellen
Liikkuva yläkoulu –hankkeessa ovat mukana kaikki Vaasan kaupungin perusopetuksen yläkoulut: Borgaregatans skola, Merenkurkun koulu sekä Onkilahden, Savilahden ja Variskan yhtenäiskoulujen yläluokat.
Oppilaita kannustetaan liikkumaan koulumatkat pyörällä tai kävellen muun muassa erilaisten kampanjoiden avulla. Myös vanhemmille jaetaan tietoa siitä, ettei lapsia kuljetettaisi autolla kouluun.
- Tai jos kuskataan, niin lapsen voi jättää vähän kauemmas koululta eikä ajaa aivan portin eteen, jolloin aamuun saadaan vähän lisää liikettä, Laulaja vinkkaa.
Oppilaiden osallistaminen on tärkeää
Koulupäivän aikana tapahtuvalla liikunnalla on tutkimusten mukaan suurin merkitys juuri vähiten liikkuville oppilaille. Myös oppilaiden oma osallisuus on tärkeää.
- Koulutamme oppilaista välituntiliikuttajia ja liikunnallisten tempausten vetäjiä. Lisäksi oppilaskuntia otetaan mukaan suunnittelemaan ja toteuttamaan oman koulunsa toimintaa, kuten esimerkiksi koko koulun yhteisiä liikunnallisia tapahtumia, Laulaja kuvailee.
Liikuntapalveluiden personal trainer –toimintaa kouluille
Vaasan kaupungin liikuntapalvelut tarjoaa jatkossa 7.-9.-luokkalaisille personal trainer –toimintaa. Kevään aikana toimintaa kokeillaan Variskan yhtenäiskoululla.
- KouluPT -toiminnassa nuori voi tutustua ohjaajan kanssa oman alueensa liikuntatarjontaan ja saa kannustusta omaehtoiseen liikkumiseen, Laulaja kertoo.
Koko perusopetus mukana Liikkuva koulu -toiminnassa
Vaasan kaupungin perusopetuksen kaikki koulut, sekä ala- että yläluokat ovat olleet mukana valtakunnallisessa Liikkuva koulu –toiminnassa jo vuodesta 2015 lähtien. Kaikissa kouluissa on Liikkuva koulu -tiimit, jotka suunnittelevat oppilaita aktivoivaa toimintaa.
Monessa koulussa on jo lisätty liikettä muun muassa pitkillä liikkumisvälitunneilla, välkkävälinelainaamoilla sekä erilaisilla liikunnallisilla tempauksilla ja tapahtumilla. Lisäksi välituntiliikuttajia toimii usealla koululla.
- Alaluokilla homma jo toimii tosi hyvin, mutta yläkoulu on haasteellisempi ympäristö eikä vaikuttavuus ole siellä ollut toivottua. Siksi tartumme haasteeseen tällä lisähankkeella ja pyrimme tukemaan vähän liikkuvien yläluokkalaisten liikkumista, Laulaja kuvailee.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Liikkuva koulu -koordinaattori, liikunnanopettaja Sanna Laulaja, puh. 040 621 5325, sanna.laulaja@edu.vaasa.fi
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Vaasa on Pohjolan energiapääkaupunki, jossa on helppo olla onnellinen.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vaasan kaupunki - Vasa stad
Gatukonst, skateboard, konst och musik – anmälan till sommarens läger är öppen!12.5.2025 14:31:34 EEST | Pressmeddelande
Anmälan till dagslägren som ordnas av Vasa stads ungdomsservice är nu öppen. I juni ordnas fyra läger med olika teman.
Katutaidetta, skeittausta, taidetta ja musiikkia: leirien ilmoittautuminen auki!12.5.2025 14:27:46 EEST | Tiedote
Vaasan kaupungin nuorisopalveluiden järjestämien päiväleirien ilmoittautuminen on nyt avoinna. Kesäkuussa järjestetään neljä leiriä eri teemoilla.
Ungdomsgården Sumppu flyttar: 16 maj ordnas en avskedsfest för den gamla lokalen12.5.2025 10:43:31 EEST | Pressmeddelande
Ungdomsgården Sumppu i Storviken flyttar till en ny lokal hösten 2026 när en tilläggsbyggnad vid Isolahden koulu står klar. Sista öppetdag i den gamla lokalen är 16 maj, och då har Sumppu öppet hus med program.
Nuorisotalo Sumppu muuttaa: vanhojen tilojen jäähyväisiä vietetään 16.5.12.5.2025 10:40:45 EEST | Tiedote
Isolahdessa sijaitseva nuorisotalo Sumppu muuttaa uusiin tiloihin, kun Isolahden koulun uusi lisärakennus valmistuu syksyllä 2026. Vanhojen tilojen viimeinen aukiolopäivä on 16.5., ja Sumpussa on silloin luvassa avoimet ovet ja ohjelmaa.
Kom med och bekämpa skadliga spanska skogssniglar9.5.2025 15:14:02 EEST | Pressmeddelande
Spansk skogssnigel är en invasiv art som snabbt sprider sig, och den bär på sjukdomar och hotar trädgårdar. Nu samlas stadsbor för att tillsammans bekämpa arten. Vasa stad ordnar ett bekämpningstalko torsdag den 22 maj 2025 kl. klo 17.00–19.00 bakom koloniträdgården i Hemstrand.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme