Yleisötilaisuus Ypäjällä 14.9. klo 17 kahden huonokuntoisen tien muuttamisesta sorateiksi

Korjaustöiden yhteydessä tien vielä pinnoitetut osuudet purettaisiin ja tie muutettaisiin sorateiksi. Tiet ovat vähäliikenteisiä ja sorateiksi muuttaminen olisi kustannustehokkain tapa saada tiet hyvään kuntoon.
Ennen töiden lopullista vahvistamista ELY-keskus haluaa kuulla paikallisten tienkäyttäjien näkemyksiä aiheeseen liittyen. Tilaisuus järjestetään 14.9. klo 17 Ypäjä Golfissa, Jaakkolantie 190, 32100 Ypäjä. Tilaisuudessa on kahvitarjoilu.
Miksi päällystetty tie muutetaan soratieksi?
Kunnossapitotoimia on jouduttu asettamaan tärkeysjärjestykseen ja sen mukaan ensisijaisesti pidetään kunnossa vilkkaasti liikennöidyt tiet. Niukka rahoitus ei riitä vähäliikenteisillä teillä uudelleen päällystämiseen, vaan tiet pidetään liikennöitävässä kunnossa vaurioiden paikkauksilla.
Päällysteen hoito ei kuitenkaan kannata, jos päällysteessä on paljon reikiä ja vaurioita pitäisi paikata usein. Tällöin tien muuttaminen soratieksi on edullisempi tapa pitää tie ajettavassa kunnossa. Rikkoontuneesta päällysteestä ei saada paikkaamalla hyvää, kun taas soratietä voidaan kunnostaa hoitotoimenpiteillä, kuten esimerkiksi sorastuksilla.
Päällystetty tie rakennetaan soratieksi purkamalla päällyste ja tien pintakerros ja levittämällä tielle uutta mursketta 5–10 cm paksu kerros, mikä tasoitetaan. Jatkossa tietä muokataan soratienä. Päällystetyn tien muuttaminen soratieksi on noin puolet halvempaa kuin tien parantaminen asfaltilla päällystetyksi tieksi, jonka kustannukset ovat 80 000–100 000 euroa kilometriltä.
Soratien hoito on myös edullisempaa kuin vaurioituneen päällysteen jatkuva paikkaus. Yksittäisiä huonokuntoisia päällystettyjä teitä on muutettu sorateiksi jo aiemminkin. Yleensä teiden kunnosta on saatu hyvää palautetta sen jälkeen, kun ne ovat muutettu soratieksi, sillä hyväkuntoisella soratiellä on huomattavasti parempi ajettavuus kuin pahasti vaurioituneella päällystetyllä tiellä.
Liikennemäärien ohella päätöksessä päällystetyn tien muuttamisesta soratieksi otetaan huomioon myös tien yleinen merkittävyys sekä yhtenäinen tiejakso esimerkiksi koko liittymävälillä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
ELY-keskus, Kunnossapitoyksikön päällikkö Tuomas Vasama puh 0295 021 361
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
ELY-keskukset ovat valtion viranomaisia, jotka edistävät alueellista kehittämistä hoitamalla valtionhallinnon toimeenpano- ja kehittämistehtäviä alueilla. ELY-keskukset hoitavat elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. ELY-keskukset kehittävät ja tukevat taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Hämeen ELY-keskus
Hämeen kehitysnäkymät – odottelevaa optimismia30.10.2025 12:06:00 EET | Tiedote
Tänään (30.10) julkaistun Alueelliset kehitysnäkymät -katsauksen mukaan Hämeen elinkeinoelämän kehitysnäkymät ovat varovaisen positiivisia. Yleisemmin elinkeinoelämän odotetaan virkistyvän noin puolen vuoden päästä. Lähtölaukauksen tälle antanevat Suomen Yhdysvalloilta saamat jäämurtajatilaukset.
Sateet nostavat vedenkorkeuksia Hämeen vesistöissä, mutta suuremmat vesistöt ovat vielä keskimääräistä alempana28.10.2025 08:30:42 EET | Tiedote
Hämeen vesitilanne kehittyi hieman tavanomaista kuivemmaksi syys-lokakuun aikana. Viime viikolla alkaneet sateet ovat osuneet vaihtelevasti Hämeen alueelle ja nostaneet vain osaa vesistöistä. Sateiden täytyy vielä jatkua, jotta ne nostavat myös suurempien järvien vedenkorkeuksia. Virtavedet ja pienet vesistöt saattavat hetkellisesti nousta tavallista korkeammalle runsaiden sateiden osuessa kohdalle.
Läksiön silta Kärkölässä uusitaan, liikenne kiertotielle perjantaina 31.10. klo 18.0024.10.2025 10:23:00 EEST | Tiedote
Koskentie (tie 295) Kärkölässä katkaistaan liikenteeltä Läksiön sillan uusimisen ajaksi. Työn ajaksi liikenne ohjataan kiertotielle.
ELY-keskus selvitti tienpidon olosuhteita Lahdessa viikonloppuna tapahtuneissa ketjukolareissa22.10.2025 14:32:00 EEST | Tiedote
Lauantaina 18.10.2025 Lahdessa tapahtui vakava ketjukolari, jossa oli osallisina kymmeniä ajoneuvoja. ELY-keskuksen näkemyksen mukaan onnettomuuden syinä olivat poikkeukselliset sääolosuhteet yhdistettynä kesänopeuksiin ja kesärenkaisiin.
Forssan datakeskushankkeen YVA-menettely on alkanut22.10.2025 08:24:29 EEST | Tiedote
Pikku-Muolaan kehitys Oy on toimittanut Hämeen ELY-keskukseen ympäristövaikutusten arviointimenettelystä annetun lain mukaisen arviointiohjelman (YVA-ohjelman) Forssan kaupunkiin suunnitteilla olevasta datakeskushankkeesta. Hanke sijoittuu Kanta-Hämeen maakuntaan noin 1–2 kilometriä Forssan keskustaajamasta etelään. Datakeskusalue sijoittuu kokonaisuudessaan Forssan kaupungin alueelle. Datakeskusalue rajautuu eteläreunaltaan Tammelan kuntarajaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
