Yliopiston Apteekin vuosikertomus 2020 on julkaistu

Yliopiston Apteekin vuosikertomus 2020 tiivistää vuoden keskeiset tapahtumat kolmessa liiketoiminnassamme: apteekeissa, verkkokaupassa ja terveydenhuollon palveluissa. Yliopiston Apteekilla on merkittävä rooli suomalaisessa terveydenhuollossa, ja vastuullamme on monia yhteiskunnallisia erityistehtäviä. Tuottomme käytetään vuosittain koulutukseen ja tutkimukseen.
Katso Yliopiston Apteekin vuosikertomus 2020 täältä: https://www.yliopistonapteekki.fi/ya-yrityksena/vuosikertomus
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jenni Tyrniviestintäjohtaja
Puh:09 5420 4501jenni.tyrni@ya.fiKimmo Virtanentoimitusjohtaja
Puh:09 5420 4510kimmo.virtanen@ya.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Yliopiston Apteekki on huolehtinut suomalaisten hyvinvoinnista jo yli kaksi ja puoli vuosisataa. Palvelemme asiakkaita apteekeissa ja verkkoapteekissa ya.fi kaikkialla Suomessa. Tarjoamme myös terveydenhuollon toimijoille laajan valikoiman palveluita aina lääkkeiden valmistuksesta annosjakeluun. Olemme Helsingin yliopiston omistama yritys, jonka tuotto käytetään koulutukseen ja tutkimukseen. Asioidessasi Yliopiston Apteekissa olet mukana huolehtimassa huomisen yhteiskunnasta kanssamme.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Yliopiston Apteekki
Esitys apteekkiverolaista on edelleen syrjivä ja perustuslain vastainen9.12.2025 16:55:03 EET | Tiedote
Lakiesitykseen tehdyt korjaukset eivät poista progressiivisen apteekkiveron voimakasta syrjivyyttä ja perustuslainvastaisuutta. Apteekkiveron ja lääketaksan yhdistelmä pakottaa Yliopiston Apteekin myymään lääkkeitä tappiolla.
Lääkkeet kotiin tunnissa 13 kilometrin säteellä Yliopiston Apteekeista4.12.2025 09:28:40 EET | Tiedote
Yliopiston Apteekin toimitusalue Wolt-kuljetuksissa laajeni 7,5 kilometristä 13 kilometriin apteekeistamme. Asiakkaat voivat tilata lääkkeet haluamaansa osoitteeseen tunnissa valitsemalla Wolt-kuljetuksen verkkoapteekissa ya.fi. Tunnin toimitus on tarjolla 14 kaupungissa ympäri Suomen: Espoo, Helsinki, Joensuu, Jyväskylä, Kemi, Lahti, Lappeenranta, Oulu, Pori, Salo, Savonlinna, Tampere, Turku ja Vantaa.
D-vitamiinilisän tarve lisääntyy pimeään vuodenaikaan27.11.2025 11:49:03 EET | Tiedote
D-vitamiinin riittämätön saanti on pimeinä talvikuukausina suomalaisilla yleistä, sillä auringonvalo on tärkein D-vitamiinin lähde. Lokakuusta maaliskuulle D-vitamiinia voi olla vaikea saada riittävästi pelkästään ravinnosta. Lapset ja yli 75-vuotiaat tarvitsevat D-vitamiinilisää ympäri vuoden.
Yliopiston Apteekki on muuttanut kauppakeskus Forumiin Jyväskylässä19.11.2025 09:11:48 EET | Tiedote
Yliopiston Apteekki muutti tänään Jyväskylässä keskeiselle paikalle kauppakeskus Forumiin. Muuton tavoitteena on parantaa ja laajentaa asiakkaiden palvelua. Uudessa apteekissa on erillinen tila terveyspalveluille, kuten rokotuksille ja pienille hoitotoimenpiteille.
Hallituksen esitystä korjattava: apteekkia ei voi velvoittaa toimittamaan lääkkeitä tappiolla19.11.2025 08:56:58 EET | Tiedote
Apteekkitalouteen liittyvässä hallituksen esityksessä HE 111/2025 esitetään leikkauksia lääketaksaan ja muutoksia progressiiviseen apteekkiveroon. Lakimuutokset kasvattaisivat Yliopiston Apteekin lääkemyynnin liiketappiota.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


