Yliopiston Apteekki avataan Isoon Omenaan lokakuussa – apteekissa on Espoon pisimmät aukioloajat
24.8.2020 14:03:41 EEST | Yliopiston Apteekki | Tiedote

Yliopiston Apteekki avaa Espoon Isoon Omenaan lokakuun puoliväliin mennessä apteekin, jossa on Espoon apteekkien pisimmät aukioloajat. Apteekkilupaan liittyvä valitusprosessi on nyt päättynyt ja apteekkilupa on lainvoimainen.
– On hienoa, että voimme nyt avata Isoon Omenaan apteekin, jossa on pitkät aukioloajat sekä erinomainen palvelu ja laaja tuotevalikoima, toimitusjohtaja Kimmo Virtanen sanoo.
Hyvien liikenneyhteyksien varrella sijaitsevassa Isossa Omenassa asioi vuosittain noin 20 miljoonaa asiakasta. Yliopiston Apteekki avataan kauppakeskuksen eteläpäätyyn terveysaseman, bussiterminaalin ja metron lähelle.
Lääkelain mukaan Yliopiston Apteekilla voi olla enintään 17 apteekkia Suomessa. Jyväskylän Lääkäritalossa toimiva Yliopiston Apteekki suljetaan ennen Espoon apteekin avaamista. Jyväskylän Kauppakadulla sijaitseva Yliopiston Apteekki jatkaa normaalia toimintaansa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kimmo Virtanentoimitusjohtaja
Puh:09 5420 4510kimmo.virtanen@ya.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Yliopiston Apteekki on huolehtinut suomalaisten hyvinvoinnista jo yli kaksi ja puoli vuosisataa. Palvelemme asiakkaita apteekeissa ja verkkoapteekissa ya.fi kaikkialla Suomessa. Tarjoamme myös terveydenhuollon toimijoille laajan valikoiman palveluita aina lääkkeiden valmistuksesta annosjakeluun. Olemme Helsingin yliopiston omistama yritys, jonka tuotto käytetään koulutukseen ja tutkimukseen. Asioidessasi Yliopiston Apteekissa olet mukana huolehtimassa huomisen yhteiskunnasta kanssamme.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Yliopiston Apteekki
Vinkit täitartunnan hoitoon27.8.2026 10:58:47 EEST | Tiedote
Täitartuntoja ilmenee usein syksyisin, kun lapset palaavat kesälomilta kouluihin ja päiväkoteihin. Asiantuntijamme neuvoo, miten täiden häätö onnistuu parhaiten ja miten tartuntoja voi ehkäistä.
Yliopiston Apteekki Vantaan Tammistossa muuttaa uuteen liiketilaan12.8.2026 13:04:43 EEST | Tiedote
Vantaan Tammiston Citymarketissa sijaitseva Yliopiston Apteekki muuttaa uuteen liiketilaan samassa kiinteistössä. Apteekki avautuu 19.8.2026 uudessa liiketilassa, joka sijaitsee Citymarketin kassoja vastapäätä osoitteessa Tammiston kauppatie 9.
Yliopiston Apteekin toimitusjohtajaksi on nimitetty Henri Mäenalanen29.6.2026 15:01:12 EEST | Tiedote
Yliopiston Apteekin uudeksi toimitusjohtajaksi on nimitetty DI Henri Mäenalanen, joka aloittaa tehtävässään viimeistään 1.10.2026. Yliopiston Apteekin toimitusjohtajana kahdeksan vuotta toiminut Kimmo Virtanen on eronnut tehtävästään. Konsernin johtoryhmä vastaa siirtymäaikana yhdessä Yliopiston Apteekin operatiivisesta johtamisesta.
Näin hoidat hyönteisten pistot15.6.2026 12:28:19 EEST | Tiedote
Kesällä on vaikea välttyä hyönteisten puremilta ja pistoilta. Asiantuntijamme kertoo, miten hoidat puremat ja pistot sekä lievität kutinaa.
Yliopiston Apteekille määrätty seuraamusmaksu kumottiin hallinto-oikeudessa1.6.2026 10:25:56 EEST | Tiedote
Helsingin hallinto-oikeus on tänään antanut päätöksen Yliopiston Apteekkia koskevassa tietosuoja-asiassa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

