Ympäristöministeriö on myöntänyt avustusta Vantaanjoen valuma-alueen vesilaitosten pumppaamopäästöjen hallintaan

Vantaanjoen valuma-alueen vesilaitokset ovat asettaneet visiokseen jätevesiylivuotojen loppumisen. Tavoitteen saavuttamiseksi laitokset ovat tehneet yhteistyötä jo vuodesta 2012. Pitkäjänteisen työn tuloksena jätevesiylivuotojen määrää on saatu vähennettyä merkittävästi.
Toukokuussa Ympäristöministeriö myönsi avustusta Vippa-hankkeelle, jossa Vantaanjoen vesistön jätevesiin liittyvää riskiä pienennetään edelleen kehittämällä vesilaitosten toimintatapoja. Hanke toteuttaa osaltaan Suomen vesienhoidon ja merenhoidon toimenpideohjelmia vesien hyvän tilan saavuttamiseksi.
Myönnetty avustus mahdollistaa uusien, digitalisaatioon perustuvien teknologioiden kartoittamisen ja pilotoinnin. Pilottien tulosten perusteella päivitetään jätevesipumppaamoiden varustelu ja käytön toimintamalli. Samalla parannetaan toimintavarmuutta ottaen huomioon siihen liittyvät uudet haasteet.
Hulevedet usein syyllisiä ylivuotoihin
Jätevesiylivuotojen syynä on entistä harvemmin pumppaamoiden tekninen vika. Sen sijaan huonokuntoisten viemäriputkien ja kiinteistöiltä suoraan jätevesiviemäriin johdettujen hulevesien aiheuttamat järjestelmän ylikuormitustilanteet ovat tavallisia esim. rankkasateiden yhteydessä.
- Tehokkainta ja taloudellisinta olisi uusia kiinteistön tonttijohdot ja -viemärit yhtä aikaa vesilaitoksen runkoverkoston saneerauksen kanssa. Samassa yhteydessä tulee eriyttää kiinteistön hulevedet eli sade- ja sulamisvedet jätevesiviemäristä, HSY:n ympäristöasiantuntija Aninka Urho muistuttaa.
Vippa-hankkeessa tuotetaan kiinteistöjen viemärisaneeraukseen liittyviä viestintäaineistoja yhteisesti koko Suomen vesihuoltolaitosten käyttöön.
Hankkeen vastuullinen vetäjä on HSY, projektissa ovat mukana vesihuoltolaitokset Riihimäeltä, Hyvinkäältä, Nurmijärveltä, Tuusulasta, Keravalta ja Järvenpäästä. Lisäksi hankkeessa ovat mukana Keski-Uudenmaan vesiensuojelun liikelaitoskuntayhtymä sekä Vantaanjoen ja Helsingin seudun vesiensuojeluyhdistys ry.
Hankebudjetti on n. 168 000 €, ympäristöministeriön avustuksen osuus on enintään 82 000 €. Hankkeen toteutusaika: 1.6.2019–31.5.2020.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
projektipäällikkö, ympäristöasiantuntija Aninka Urho
aninka.urho(at)hsy.fi p. 050 412 3177
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tuotamme HSY:ssä kunnallisia vesihuollon ja jätehuollon palveluja sekä tietoa pääkaupunkiseudusta ja ympäristöstä.
Tehdään yhdessä maailman kestävin kaupunkiseutu!
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HSY
HSY ja Espoon kaupunki palauttavat yhdessä kalojen vaellusreittejä – tärkeää esimerkiksi uhanalaiselle taimenelle4.12.2025 09:46:16 EET | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY ja Espoon kaupunki ovat yhteisessä hankkeessaan palauttaneet kalojen vaellusreittejä Espoossa. Yhteishanke tukee vesiluonnon monimuotoisuutta ja palauttaa erityisesti uhanalaisen taimenen vaellusreittejä.
Koivukylän Sortti-pienasema suljetaan 15.2.20263.12.2025 13:00:00 EET | Tiedote
Vantaan Koivukylässä sijaitseva Sortti-pienasema on avoinna viimeisen kerran 15.2.2026, koska Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY:n vuokrasopimus päättyy maaliskuun lopussa. HSY vie Sortti-pienaseman siirrettävät rakenteet purun jälkeen Ämmässuon ekoteollisuuskeskukseen välivarastoon odottamaan mahdollista jatkokäyttöä.
HSY avasi Jäteoppaan datan - tavoitteena lajittelun lisääminen26.11.2025 08:39:00 EET | Tiedote
HSY avasi Jäteoppaan datan vapaasti kaikkien hyödynnettäväksi. Avoimen datan avulla kuka tahansa voi kehittää uusia ratkaisuja, pelejä ja sovelluksia, jotka kannustavat ihmisiä lajittelemaan jätteitä entistä paremmin. Jäteopas on HSY.fi-sivustolla toimiva lajitteluohjeiden hakupalvelu. Jäteoppaan avoin data löytyy HSY:n verkkosivulta.
Puunpolton päästöjä ja ilmanlaatuhaittoja voidaan vähentää oikeilla puunpolttotavoilla20.11.2025 09:20:57 EET | Tiedote
Pääkaupunkiseudun asukkaat hallitsevat vähäpäästöisemmän puunpolton jo melko hyvin, mutta vielä on parantamisen varaa, kertoo HSY:n julkaisema raportti. Vähäpäästöisemmillä puunpolttotavoilla voi vaikuttaa omaan ja läheisten terveyteen ja parantaa lähialueen ilmanlaatua. Lisäksi puunpolton energian saa paremmin talteen, ja tulisija pysyy paremmassa kunnossa.
HSY:n syksyn Sortti-keräysautokierroksella vastaanotettiin 8 100 kiloa kodin vaarallista jätettä18.11.2025 07:00:00 EET | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY järjesti syys-lokakuussa viiden viikon mittaisen Sortti-keräysautokierroksen kodin vaaralliselle jätteelle. Sortti-keräysauto kiersi pääosin Helsingissä ja Espoossa, lisäksi mukana oli muutamia pysähdyspaikkoja Kirkkonummella ja tänä vuonna myös Vantaalla. Asukkaat toivat keräysautoon yhteensä noin 8 100 kiloa vaarallista jätettä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


