Ympäristön pilaamisesta rikostuomio ja iso lasku - pilaantuneen alueen puhdistaminen tulee kalliiksi (Pirkanmaa)
Ympäristön turmelemisella tarkoitetaan mm. esineiden jättämistä ympäristöön siten, että se aiheuttaa ympäristön pilaantumista tai vaaraa terveydelle. Jo laaja roskaaminen ja romujen maastossa pitäminen voivat täyttää törkeän ympäristön turmelemisen kriteerit.
- Ympäristön turmelemisen tunnusmerkistö on hyvin laaja ja sisältää lukuisia tekotapoja. Rikos on rangaistava riippumatta siitä, turmellaanko ympäristöä tahallaan vai onko kyseessä törkeä huolimattomuus, kertoo aluesyyttäjä Olli Sulkonen Länsi-Suomen syyttäjäalueelta.
Pilaantumisen aiheuttaja vastaa täysimääräisesti kaikista ennallistamiseen liittyvistä kustannuksista riippumatta siitä, onko kyseessä vahinko vai tahallinen teko.
- Pilaantuneen alueen puhdistaminen ja ennallistaminen on hyvin kallista. Tapauksessa, josta Pirkanmaan käräjäoikeus antoi tällä viikolla tuomion, pilaantuneen maaperän puhdistamisen on alustavasti arvioitu maksavan jopa miljoona euroa. Kustannuksista vastaa ympäristön pilaaja, kertoo Pirkanmaan ELY-keskuksen lakimies Maria-Pia Karppela.
Ympäristön pilaaminen jatkunut vuosikymmenien ajan
Pirkanmaan käräjäoikeuden antamassa tuomiossa oli kyse tapauksesta, jossa ympäristöä pilaavaa toimintaa oli harjoitettu jo 1960-luvun lopulta lähtien. Jätettä (mm. romuajoneuvoja ja öljysäiliöitä) oli alkanut kertyä kiinteistöille vuosien mittaan huomattava määrä, enimmillään n. 3 miljoonaa kiloa yhteensä noin 11 hehtaarin alueelle. Kiinteistöillä olleissa ajoneuvoissa on ollut sisällä ympäristölle ja terveydelle vaarallisia nesteitä, esim. öljyjä ja jäähdytysnesteitä, ja osasta kiinteistöillä sijainneista, käytöstä poistetuista öljysäiliöistä on ollut öljyä sisällä. Maaperästä on löytynyt erilaisia raskasmetalleja, öljyä sekä elohopeaa. Pirkanmaan ELY-keskuksen arvion mukaan pilaantunutta maaperää olisi jopa 70 000 m2 alueella.
- Teko on ollut hyvin pitkäaikainen ja pinta-alallisesti laaja. Ympäristössä on tapahtunut muutoksia, joita on erittäin vaikea ennallistaa. Toiminnalla ei ole ollut ympäristönsuojelulain mukaista ympäristölupaa, ja tapauksessa on rikottu maaperän pilaamiskieltoa sekä roskaamiskieltoa. Teon katsottiin olevan törkeä ympäristön turmeleminen, koska alueella on ollut erittäin suuri määrä jätettä varastoituna useita vuosia huomattavan laajalle alueelle ja rikos on kokonaisuutena arvostellen törkeä, toteaa Karppela.
Pirkanmaan käräjäoikeuden 20.10.2020 antama tuomio ei ole vielä lainvoimainen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lakimies Maria-Pia Karppela, Pirkanmaan ELY-keskus, p. 0295 036 142, etunimi.sukunimi@ely-keskus.fi
Aluesyyttäjä Olli Sulkonen, p. 029 56 23951, etunimi.sukunimi@oikeus.fi
Tietoja julkaisijasta
Huolehdimme sujuvasta arjesta; teiden rakentamisesta ja niiden kunnosta, ympäristön tilasta ja suojelusta sekä yritysten tukemisesta. Maakunnan kehittäjänä ja rahoituksen myöntäjänä teemme ELY-keskuksessa päivittäin työtä kestävän tulevaisuuden ja Pirkanmaan parhaaksi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pirkanmaan ELY-keskus
Sinilevät runsastuneet Pirkanmaan järvissä3.7.2025 09:23:22 EEST | Tiedote
Viikolla 27 Pirkanmaalla havaittiin sinilevää Tampereella, Kangasalla, Sastamalassa, Valkeakoskella, Pirkkalassa, Kihniössä sekä Nokialla. Tuuli kuljettaa levää avovesialueilta rannoille ja voi näin vaikuttaa kasvaneisiin levähavaintoihin.
Pirkanmaan päällystyskohteet viikolla 2730.6.2025 07:30:00 EEST | Tiedote
Viikolla 27 päällystetään Tampereella, Ylöjärvellä, Nokialla ja Akaassa.
Työllisyyskatsaus: Pitkäaikaistyöttömyys jatkoi toukokuussa kasvuaan Pirkanmaalla25.6.2025 08:05:00 EEST | Tiedote
Pirkanmaan työttömyystilanne on hivenen helpottunut huhtikuusta, mutta viime vuoteen verrattuna työttömyys on kasvanut yli 15 prosenttia. Pirkanmaan työttömyysaste oli toukokuussa 11,2 prosenttia.
Pirkanmaan päällystyskohteet viikolla 2623.6.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Viikolla 26 päällystetään Nokialla ja Pirkkalassa. Viimeistelytöitä tehdään Sastamalassa, Virroilla ja Kangasalla.
Leväseuranta: Juhannusviikolla sinilevää havaittiin viidessä järvessä19.6.2025 10:00:00 EEST | Tiedote
Juhannusviikolla, viikolla 25, Pirkanmaalla havaittiin sinilevää Kangasalla, Nokialla, Kihniössä, Sastamalassa sekä Hämeenkyrössä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme