Suomen Yrittäjät

Yrittäjägallup: Valtaosa työnantajista ei innostu nelipäiväisestä työviikosta

Jaa
Työnantajayrityksistä 75 % ei olisi halukas kokeilemaan nelipäiväistä työviikkoa, jos työntekijän palkka pysyisi samana. “Työnantajista neljä viidestä ei usko, että nelipäiväinen viikko parantaisi tuottavuutta niin, että työntekijälle voitaisiin maksaa samaa palkkaa kuin aikaisemmin”, johtaja Janne Makkula Suomen Yrittäjistä sanoo. Nelipäiväistä työviikkoa voidaan kokeilla jo nyt paikallisesti sopien ilman valtiojohtoista operaatiota.
Johtaja Janne Makkula. Kuva: Johanna Erjonsalo.
Johtaja Janne Makkula. Kuva: Johanna Erjonsalo.

Työnantajista 17 % olisi kokeiluun valmis ja 8 % ei osaa sanoa kantaansa, osoittaa tuore Yrittäjägallup.  

Halukkuus kokeilla nelipäiväistä työviikkoa lisääntyy, jos siihen liitetään myös palkan alentaminen. Silloin kokeiluun olisi valmis 37 % työnantajayrityksistä. 59 % ei halua edes tällaista kokeilua palkanalennuksella. 

“Nelipäiväinen työviikko palkkaa alentamatta ei ole työnantajayritysten suuren enemmistön mielestä realismia. Osa työnantajista on kuitenkin halukkaita kokeiluun. Halukkuutta on erityisesti asiantuntijapalveluita tarjoavissa yrityksissä”, Makkula summaa. 

“Asiantuntijapalveluissa työajalla ja työn tekemisen ajankohdalla on usein vähemmän merkitystä kuin monilla muilla aloilla. Olennaista näissä palveluissa on se, että työn lopputulos on laadukas. Näissä yrityksissä voi jo nyt kokeilla nelipäiväistä työviikkoa, jos niin halutaan. Tähän ei valtion väliintuloa ja keskusjohtoista mahtikäskyä tarvita”, Makkula huomauttaa. 

Työajan lyhentäminen heikentäisi kannattavuutta 

Työnantajien mielestä työajan lyhentämisellä olisi monenlaisia vaikutuksia yrityksen toimintaan.  

Yrityksen kannattavuuden arvioi heikentyvän 59 % työnantajayrityksistä. Työvoimatilanne heikkenisi 41 %:n mielestä. Toisaalta 39 % arvioi, että työ ja perhe-elämä sovittuisi yhteen paremmin. Sairauspoissaolot vähentyisivät 22 % mielestä ja 28 % katsoo, että työhyvinvointi paranisi. 

“Keskeisin havainto on, että työnantajista 77 % ei usko, että nelipäiväinen viikko parantaisi tuottavuutta niin, että työntekijälle voitaisiin maksaa samaa palkkaa kuin aikaisemmin”, ekonomisti Petri Malinen kommentoi. 

Suomessa yksityisen sektorin työn tuottavuus on alemmalla tasolla ja kehittynyt heikommin kuin Ruotsissa, Tanskassa ja Saksassa. Suomessa arvonlisä työtuntia kohden on noin 62 dollaria työtuntia kohden, kun se Tanskassa ja Ruotsissa on noin 75 dollaria ja Saksassa lähes 70 dollaria. 

“Suomessa työn tuottavuus ei ole käytännössä kasvanut lainkaan yli kymmeneen vuoteen, vaikka ongelman vakavuus on tiedostettu ja meille on jopa perustettu riippumaton tuottavuuslautakunta ongelmaa ratkomaan. On epäuskottavaa, että lyhentämällä työviikkoa työn tuottavuus saataisiin yhtäkkiä selvään kasvuun”, Malinen toteaa. 

Yrittäjägallupin mukaan vain 13 % työnantajista näkee, että työn tehokkuus ja tuottavuus lisääntyisivät työajan lyhentymisen seurauksena. 

Tutkimukseen vastasi yhteensä 1038 pk-yrityksen edustajaa, joista työnantajayrittäjiä oli 521.  

Kaikista yrittäjistä 66 prosenttia valmis kokeiluun ilman palkka-alea 

Kun tarkastelee sekä yksinyrittäjien että työnantajayrittäjien vastauksia kokonaisuutena, koko yrittäjäkentästä 66 prosenttia ei olisi valmis kokeilemaan nelipäiväistä työviikkoa, jos se ei vaikuttaisi palkkaan alentavasti. Työnantajayrittäjistä näin vastasi 75 prosenttia.  

Koko yrittäjäkentässä 35 prosenttia olisi valmis kokeiluun, jos se vaikuttaisi palkkaan alentavasti, kun taas pelkästään työnantajayrittäjistä 37 prosenttia olisi valmis tällaiseen kokeiluun. 

Tutkimuksen toteutti Kantar Public Suomen Yrittäjien toimeksiannosta. Tutustu tuloksiin tarkemmin tästä. 

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Johtaja Janne Makkula. Kuva: Johanna Erjonsalo.
Johtaja Janne Makkula. Kuva: Johanna Erjonsalo.
Lataa

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Suomen Yrittäjät
Suomen Yrittäjät
Käynti: Maistraatinportti 2 / Posti: PL 999
00240 HELSINKI

09 229 221 (vaihde klo 8.00-16.00)http://www.yrittajat.fi

Suomen Yrittäjät on jäsenmäärältään elinkeinoelämän suurin keskusjärjestö, joka ajaa yrittäjien sekä pienten ja keskisuurten yritysten asiaa. Jäseniä Yrittäjien paikallisyhdistyksissä on lähes 70 000 ja toimialajärjestöissä noin 36 000. Ne työllistävät Tilastokeskuksen (2023) mukaan yrittäjät mukaan lukien noin 590 000 henkilöä ja yritysten yhteenlaskettu liikevaihto on noin 171 miljardia euroa. Yrittäjäjärjestön toiminta rakentuu 372 paikallisyhdistyksestä, 21 aluejärjestöstä ja 60 toimialajärjestöstä. Lisätietoa: www.yrittajat.fi.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Suomen Yrittäjät

Yrittäjägallup: Yrittäjät valmiita laajentamaan toimintaansa pieniin kuntiin26.8.2025 11:30:00 EEST | Tiedote

Pk-yrityksillä on vahvaa kiinnostusta laajentaa toimintaansa uusiin ja pienempiin kuntiin, mikäli julkinen kilpailutus lisääntyy, osoittaa tuore Yrittäjägallup. Kyselyyn vastasi yli tuhat pk-yrityksen edustajaa, joista jopa 41 prosenttia ilmoitti olevansa kiinnostunut laajentamaan palvelujaan uusille alueille kilpailutusten kasvaessa. Yrityksistä 51 prosenttia kertoi ylipäätänsä olemaan valmis tarjoamaan palveluita, jos kilpailutus lisääntyy.

Yrittäjägallup: Yritysten tilanne heikoin vuosiin, silti usko parempaan vahvistunut21.8.2025 06:30:00 EEST | Tiedote

Pk-yritysten taloustilanne on tällä hetkellä heikoin Yrittäjägallupin mittaushistorian aikana. Mittaaminen aloitettiin keväällä 2022. “Monien pk-yritysten tilanne on kiistatta heikko. Se näkyy konkurssiluvuissa ja yrittäjien maksuvaikeuksissa. Taustalla on useita tekijöitä, kuten huono suhdanne, ostovoiman heikkeneminen, veronkorotukset ja kansainvälinen epävarmuus, Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen sanoo.

Yrittäjät: Osakevaihdon käyttökelpoisuus yritysjärjestelyissä on turvattava15.8.2025 08:30:00 EEST | Tiedote

Suomen Yrittäjät on huolissaan hallituksen esitysluonnoksesta, jonka tavoitteena on estää osinkoverotuksen minimoiminen epätarkoituksenmukaisten osakevaihtojärjestelyiden avulla. Esitetyt keinot ovat tavoitteiseen nähden ylimitoitettuja. – Osakevaihdon on säilyttävä käyttökelpoisena yritysjärjestelynä. Tämä esitys saattaa tehdä liiketoiminnallisin perustein tehtävistä osakevaihdoista käytännössä mahdottomia, toteaa veroasiantuntija Jukka-Pekka Hellman Suomen Yrittäjistä.

Yrittäjien esitys etenee: YEL-siirtymäaika laajenemassa – helpotusta kaikille yrittäjille14.8.2025 07:30:00 EEST | Tiedote

YEL-työtuloja ei voida ennen vuotta 2029 korottaa rajattomasti. Hallituksen esityksen lausuntokierros asiasta päättyy tänään. – Ennen kuin Suomessa saadaan tehtyä laajempi yrittäjien eläkeuudistus, on tärkeää, että kaikkia yrittäjiä kohdellaan yhdenvertaisesti ja että YEL-maksut eivät nouse kenellekään hallitsemattomasti, sanoo Harri Hellstén, työmarkkina-asioiden päällikkö Suomen Yrittäjistä.

Yrittäjägallup: Muuttaako yrittäjyys perhesuunnitelmia? – Nuorista yrittäjistä neljännes haaveilee isommasta perheestä13.8.2025 09:15:00 EEST | Tiedote

Moni nuori yrittäjä haaveilee lapsista. Alle 39-vuotiaista yrittäjistä 28 prosentilla ei ole toivottua määrää lapsia. Sen sijaan kaikista pk-yrittäjistä noin neljä viidestä kertoo saavuttaneensa lapsitoiveensa, ilmenee Yrittäjägallupista. “Alle kouluikäisten lasten vanhemmista lähes joka kolmas ilmoittaa (31 %) yrittäjyyden hankaloittaneen lapsitoiveen toteutumista, ja seitsemän prosenttia kokee yrittäjyyden edesauttaneen asiaa”, sanoo työmarkkina-asioiden päällikkö Harri Hellstén Suomen Yrittäjistä.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye