Yrittäjäjärjestö avaa yhteiskuntaa teoilla, kaksi suurtapahtumaa syksyllä
27.9.2021 10:00:00 EEST | Suomen Yrittäjät | Tiedote

Valtakunnallisille yrittäjäpäiville Jyväskylän Paviljongiin kokoontui viikonloppuna 1 200 ihmistä. Tapahtuma järjestettiin onnistuneesti terveysturvallisuutta noudattaen. Tapahtumassa jaettiin Valtakunnalliset yrittäjäpalkinnot. Juhlapuhujana toimi tasavallan presidentti Sauli Niinistö.
- Näillä tapahtumilla Yrittäjät haluaa avata yhteiskuntaa itse ja antaa vahvan viestin siitä, että rokotekattavuuden jatkuvasti noustessa on korkea aika palata tapahtumiin ja normaaliin, kertoo toimitusjohtaja Pentikäinen Suomen Yrittäjistä.
Valtakunnalliset Yrittäjäpäivät järjestetään ensi vuonna Tampereella, Porissa vuonna 2023, Kouvolassa 2024 ja Hämeenlinnassa 2025.
Yrittäjät kokoaa yhteen Suomen kuntajohdon
Ensi viikolla Yrittäjät järjestää kunta-alan huipputapahtuman Kunnallisjohdon seminaarin Helsingissä Finlandia-talolla. Tapahtuma kokoaa yhteen keskeisimmän kuntajohdon koko maasta. Tapahtumaan odotetaan saapuvan yli 800 vierasta.
- Tapahtumassa yrittäjät sekä kunta- ja maakuntavaikuttajat pääsevät pohtimaan kunnan, maakunnan ja yritysten yhteistyötä koronanjälkeisessä maassa. Seminaarissa etsitään eväät uudelle valtuustokaudelle, johtaja Harri Jaskari Suomen Yrittäjistä kertoo.
Puhujina ovat muun muassa Kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo, kuntaministeri Sirpa Paatero, Ponsse Oyj:n hallituksen jäsen Juha Vidgrén ja pormestari Juhana Vartiainen.
Ensi keväänä kunta- ja yrittäjävaikuttajat kokoontuvat Vaasaan 18.–19.5.2022. Vaasaan odotetaan keräävän yli tuhat vaikuttajaa.
- Hienoa, että tapahtuma järjestetään ensi vuonna Vaasassa. Tervetuloa pohjolan energiapääkaupunkiin! Parhaillaan uudet investoinnit akkumateriaalituotantoon luovat työtä ja mahdollisuuksia kaikenkokoisille yrityksille seudullamme. Se hyödyttää koko Suomea. Keväällä meillä on tästä lisää kerrottavana, iloitsee Tomas Häyry Vaasan kaupunginjohtaja.
Tiedoksi median edustajille
Median edustajat ovat tervetulleita seuraamaan Kunnallisjohdon seminaaria 5. - 6.10.2021 Finlandia-talolle Helsinkiin. Ilmoittautumiset pyydetään 1.10.2021 mennessä kunnallisjohto@yrittajat.fi.
Yhteystiedot
Johtaja Harri Jaskari 050 512 2874, harri.jaskari@yrittajat.fi, Suomen Yrittäjät
Tietoa Kunnallisjohdon seminaarin ohjelmasta ja median osallistumisesta: viestintäpäällikkö Janika Tikkala, p. 046 9234 386, janika.tikkala@yrittajat.fi
Tietoa käytännön järjestelyistä: tapahtumakoordinaattori Anne Eronen, p. 050 4088 460, anne.eronen@yrittajat.fi, Suomen Yrittäjät
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Harri Jaskarijohtaja
Puh:050 512 2874harri.jaskari@yrittajat.fiJanika Tikkalaviestintäpäällikkö
Puh:046 9234386janika.tikkala@yrittajat.fiKuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Suomen YrittäjätKäynti: Maistraatinportti 2 / Posti: PL 999
00240 HELSINKI
09 229 221 (vaihde klo 8.00-16.00)http://www.yrittajat.fi
Suomen Yrittäjät on jäsenmäärältään elinkeinoelämän suurin keskusjärjestö, joka ajaa yrittäjien sekä pienten ja keskisuurten yritysten asiaa. Jäseniä Yrittäjien paikallisyhdistyksissä on lähes 70 000 ja toimialajärjestöissä noin 36 000. Ne työllistävät Tilastokeskuksen (2023) mukaan yrittäjät mukaan lukien noin 590 000 henkilöä ja yritysten yhteenlaskettu liikevaihto on noin 171 miljardia euroa. Yrittäjäjärjestön toiminta rakentuu 372 paikallisyhdistyksestä, 21 aluejärjestöstä ja 60 toimialajärjestöstä. Lisätietoa: www.yrittajat.fi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Yrittäjät
Mediakutsu: Arkipyhät, Trump, julkisuus ja kasvu esillä – Yrittäjät SuomiAreenassa1.6.2026 15:36:06 EEST | Tiedote
Suomen Yrittäjät tuo Porin SuomiAreenaan päivänpolttavia keskusteluaiheita ja huippupuhujia. Yrittäjillä on Satakunta-lava hallussa tiistaina 23.6. kello 10–18. Kaikkia kahdeksaa keskustelua voi seurata paikan päällä ja suorana lähetyksenä MTV Katsomossa.
Työelämägallup: Kolmannes työssäkäyvistä siirtäisi kesälomaa elokuulle30.5.2026 06:45:00 EEST | Tiedote
Työelämässä olevista runsas kolmannes (35 %) siirtäisi koulujen kesälomaa muutamalla viikolla eteenpäin siten, että elokuu olisi lomakuukausi. Kesälomien siirtoa kannattavat muita useammin yrittäjät ja yksityiset ammatinharjoittajat. Miehet kannattavat muutosta naisia useammin, ja kannatus kasvaa vastaajan iän myötä.
Työelämägallup: SDP:n etumatka kaventunut – epätietoisten osuus kasvaa29.5.2026 07:01:48 EEST | Tiedote
SDP:n kannatus työelämässä olevien ykköspuolueena on laskenut. Puoluetta äänestäisi nyt 18 prosenttia vastaajista, kun viime kesäkuussa kannatus oli 21 prosenttia. Samalla epätietoisten osuus on kasvanut 11 prosentista 17 prosenttiin. Naisista lähes joka neljäs ei osaa sanoa, mitä puoluetta äänestäisi.
Suomen Yrittäjät tyytyväinen mietintöön hankintalaista – yhä useampi yritys valmis tarjoamaan julkiselle sektorille27.5.2026 18:42:11 EEST | Tiedote
Suomen Yrittäjät arvioi, että eduskunnan talousvaliokunnan mietintö hankintalaista lisää kilpailua. ”Lakimuutos avaa julkisia hankintoja nykyistä laajemmin pk-yrityksille. Temppuilu kilpailutusten kiertämiseksi toivottavasti loppuu”, Suomen Yrittäjien johtaja Harri Jaskari sanoo. Eduskunnan täysistunnon on määrä käsitellä lakia lähipäivinä.
Yrittäjät: Isot yritykset pitävät pieniä pankkeinaan – Valvova viranomainen perustettava nopeasti26.5.2026 13:49:14 EEST | Tiedote
Suomen Yrittäjät vaatii, että maksuehtolain noudattamista varten perustetaan viipymättä valvova viranomainen. – Isot yritykset käyttävät pienempiään pankkeinaan. Väitetään, että pitkistä maksuajoista on sovittu, vaikka todellisuudessa ne on saneltu. Maan tapa on, että isot toimijat ilmoittavat yksipuolisesti, milloin pienyrittäjä saa rahansa, puheenjohtaja Petri Salminen sanoo.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
