Suomen Yrittäjät

Yrittäjät elpymisrahoista: paketti jää teholtaan puolitiehen

26.5.2021 16:51:15 EEST | Suomen Yrittäjät | Tiedote

Jaa
Plussaa: panostukset energiatehokkuuden parantamiseen, digitalisaatioon ja t&k-panostuksiin. Miinusta: edelleen hajanainen ohjelma, osalla kokonaisuuksista minimaalinen vaikutus kasvuun. Näin kommentoi Suomen Yrittäjien pääekonomisti Mika Kuismanen Suomen kestävän kasvun ohjelmaa.
Suomen Yrittäjien pääekonomisti Mika Kuismanen. Kuva: Markus Sommers. Kuva tiedotusvälineiden vapaasti käytettävissä.
Suomen Yrittäjien pääekonomisti Mika Kuismanen. Kuva: Markus Sommers. Kuva tiedotusvälineiden vapaasti käytettävissä.

Valtiovarainministeriö julkaisi tänään tiedon siitä, että Suomen kestävän kasvun ohjelman ensimmäiset uudistukset ja investoinnit käynnistyvät jo kuluvana vuonna.

– Paketti jää teholtaan puolitiehen, sillä siitä ei saada irti kaikkea mitä pitäisi, Mika Kuismanen arvioi kokonaisuutta.

– Ohjelmassa on paljon hyvää: esimerkiksi panostukset energiatehokkuuden parantamiseen, digitalisaatioon ja tutkimus- ja tuotekehityspanostuksiin, hän sanoo.

– Ne luovat uutta työtä ja mahdollistavat tuottavuuden parantumisen ja sitä kautta talouskasvun vauhdittumisen. Oikein kohdennettuna ne antavat merkittävän mahdollisuuden suomalaisille yrityksille.

Kuismasen mukaan ohjelma on kuitenkin edelleen hajanainen ja koostuu liian pienistä osakokonaisuuksista.

– Siinä on myös asiakokonaisuuksia, joiden kasvuvaikutus jäänee minimaaliseksi.

Työllisyys paranee vain vähän, sillä rakenteisiin ei puututa

Yrittäjien mukaan myös osaamiseen panostaminen on tervetullutta.

– Työllisyyden parantamiseen kohdennettujen rahojen vaikuttavuus jää kuitenkin pieneksi, koska ne eivät muuta työmarkkinoidemme rakenteita. Vanhentuneet rakenteet ovat todellinen syy alhaiseen työllisyysasteeseen, Kuismanen huomauttaa.

– On myös kysyttävä, onko kustannustehokasta suunnata elpymisrahoja tässä mittakaavassa erinäisiin sosiaali- ja terveyspalveluhankkeisiin. Näitä rahoja olisi voitu suunnata enemmän vihreän siirtymän laariin ja siellä eritoten rakennusten lämmitysjärjestelmien uudistamiseen ja uuden energiateknologian käyttöönottoon.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Suomen Yrittäjien pääekonomisti Mika Kuismanen. Kuva: Markus Sommers. Kuva tiedotusvälineiden vapaasti käytettävissä.
Suomen Yrittäjien pääekonomisti Mika Kuismanen. Kuva: Markus Sommers. Kuva tiedotusvälineiden vapaasti käytettävissä.
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Suomen Yrittäjät
Suomen Yrittäjät
Käynti: Maistraatinportti 2 / Posti: PL 999
00240 HELSINKI

09 229 221 (vaihde klo 8.00-16.00)http://www.yrittajat.fi

Suomen Yrittäjät on jäsenmäärältään elinkeinoelämän suurin keskusjärjestö, joka ajaa yrittäjien sekä pienten ja keskisuurten yritysten asiaa. Jäseniä Yrittäjien paikallisyhdistyksissä on lähes 70 000 ja toimialajärjestöissä noin 36 000. Ne työllistävät Tilastokeskuksen (2023) mukaan yrittäjät mukaan lukien noin 590 000 henkilöä ja yritysten yhteenlaskettu liikevaihto on noin 171 miljardia euroa. Yrittäjäjärjestön toiminta rakentuu 372 paikallisyhdistyksestä, 21 aluejärjestöstä ja 60 toimialajärjestöstä. Lisätietoa: www.yrittajat.fi.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Suomen Yrittäjät

Yrittäjägallup: Lähi-idän sodan vaikutukset pk-yrityksiin lieventyneet29.8.2026 07:37:23 EEST | Tiedote

Lähi-idän sodan vaikutukset suomalaisiin pk-yrityksiin ovat vähentyneet keväästä. Pk-yrityksistä 31 prosenttia kertoo sodan vaikuttaneen yrityksensä toimintaan, kun huhtikuussa vastaava osuus oli 39 prosenttia. – Suomalaisen teollisuuden vahvan vireen ja talouden elpymisen voidaan odottaa jatkuvan, mikäli Lähi-idän kriisi ei laajene eivätkä sen aiheuttamat maailmankaupan häiriöt pitkity, ekonomisti Roope Ohlsbom Suomen Yrittäjistä sanoo.

Yrittäjägallup: Yrittäjät haluavat vapautta päättää eläketurvastaan – luottamus järjestelmään heikkoa28.8.2026 07:15:00 EEST | Tiedote

Yrittäjien mahdollisuus määrittää itse eläketurvansa taso saa vahvaa kannatusta kaikilla toimialoilla ja kaikenkokoisissa yrityksissä, osoittaa Yrittäjägallup. – Tämä sopii hyvin yrittäjyyden luonteeseen. Yrittäjät haluavat enemmän vapautta päättää oman turvansa tasosta ja sen toteuttamistavasta. Yrittäjien luottamusta järjestelmään on vahvistettava sellaisella YEL-uudistuksella, joka kannustaa yrittäjyyteen, johtaja Atte Rytkönen-Sandberg Suomen Yrittäjistä sanoo.

Yrittäjägallup: Pk-yritysten luottamus tulevaan selvästi vahvistunut22.8.2026 06:30:00 EEST | Tiedote

Suomalaisten pk-yritysten näkymät ovat valoisimmat sitten syyskuun 2022, jolloin asiaa kysyttiin vertailukelpoisesti ensi kerran. ”Näkymät ovat parantuneet selvästi. Tämä lupaa hyvää taloudelle ja työllisyydelle. Yrityksistämme 99,9 prosenttia on pk-yrityksiä. Kun niillä on luottamus tulevaan, se tuo investointeja ja työpaikkoja”, toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen Suomen Yrittäjistä sanoo.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye