Yrittäjät: Exit-suunnitelma ei ole onnen oikotie
9.4.2021 10:42:32 EEST | Suomen Yrittäjät | Tiedote

Vaikka exit-strategia on vielä kesken, eikä sitä epidemiologisista syistä päästäisi toteuttamaan toivotusti, se luo Pentikäisen mukaan toivoa paremmasta kuluttajille ja yrityksille.
Kriisi jättää yrityksiin kuitenkin pitkät jäljet.
- Talouden viiveet toimivat. Yritysten taseiden tervehtyminen vie aikansa. Maksuvaikeudet jatkuvat monilla kriisin hellitettyäkin, Pentikäinen huomauttaa.
- Exit-strategian tulee sisältää toimia, jotka auttavat yrityksiä toipumaan: yritystukia tarvitaan vielä kesän yli, yritysten rahoitus on turvattava ja Verohallinnon sekä työeläkeyhtiöiden kanssa on voitava tehdä yksilöllisiä maksujärjestelyjä. Tarvitaan määräaikaisia hallinnollisia joustoja, Pentikäinen listaa.
- On aiempaa enemmän kriisin heikentämiä yrityksiä, jotka etsivät jatkajia. Jotta työpaikat eivät häviä, pitää edistää yritysten omistajanvaihdoksia eri puolilla Suomea, hän jatkaa.
Yrittäjät kannattaa koronapassia ja rokotusten kohdentamista
Suomen Yrittäjät kannattaa koronapassin käyttöön ottamista.
- Se nopeuttaa yrityselämän toipumista ja antaa kansalaisille mahdollisuuksia palata kohti normaalia. Erityisen tärkeä se on tapahtuma-alalle, Pentikäinen perustelee.
Yrittäjät on jo pitkään vaatinut rokotusten kohdentamista vaikeimmille tautialueille sen jälkeen, kun riskiryhmät on rokotettu.
- Kun tilanne pahimmilla tautialueilla hellittää, koko maa toipuu paremmin. Rokotuksia pitää myös kohdistaa työtehtäviin, joissa ollaan asiakaspalvelussa eikä etätyö onnistu. Pitää huomioida myös matkailu- ja vientiyritykset.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mikael Pentikäinentoimitusjohtaja
Puh:040 504 1944mikael.pentikainen@yrittajat.fiMika Kuismanenpääekonomisti
Puh:050 356 0705mika.kuismanen@yrittajat.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta
Suomen YrittäjätKäynti: Maistraatinportti 2 / Posti: PL 999
00240 HELSINKI
09 229 221 (vaihde klo 8.00-16.00)http://www.yrittajat.fi
Suomen Yrittäjät on jäsenmäärältään elinkeinoelämän suurin keskusjärjestö, joka ajaa yrittäjien sekä pienten ja keskisuurten yritysten asiaa. Jäseniä Yrittäjien paikallisyhdistyksissä on lähes 70 000 ja toimialajärjestöissä noin 36 000. Ne työllistävät Tilastokeskuksen (2023) mukaan yrittäjät mukaan lukien noin 590 000 henkilöä ja yritysten yhteenlaskettu liikevaihto on noin 171 miljardia euroa. Yrittäjäjärjestön toiminta rakentuu 372 paikallisyhdistyksestä, 21 aluejärjestöstä ja 60 toimialajärjestöstä. Lisätietoa: www.yrittajat.fi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Yrittäjät
Mediakutsu: Tervetuloa Valtakunnallisille yrittäjäpäiville ja Suomen Yrittäjien liittokokoukseen 16.10. - 17.10.20268.9.2026 15:35:32 EEST | Tiedote
Kutsumme toimittajanne ja kuvaajanne seuraamaan Suomen Yrittäjien Valtakunnallisia yrittäjäpäiviä ja liittokokousta Lahden Messukeskukseen 16. - 17.10.2026. Suureen yrittäjäviikonloppuun odotetaan yli 1 400 kävijää.
Yrittäjät: Hallitukselta oikea päätös korvata droonivahinkoja yrityksille8.9.2026 11:59:20 EEST | Tiedote
Talouspoliittinen ministerivaliokunta linjasi tänään, että vieraan valtion droonin aiheuttamat kohtuulliset vahingot voidaan korvata yrityksille ja yksityishenkilöille tapauskohtaisesti. – Tämä linjaus on hyvä ja tärkeä asia. Jos on huono tuuri, harhautuva drooni voi osua myös taloihin ja yrityksiin. Siksi yritysten on tärkeä tietää, miten vahingot korvataan, toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen Suomen Yrittäjistä sanoo.
Yrittäjät Pisa-tuloksista: Luonnontieteet ja matikka ratkaisevat Suomen kasvun8.9.2026 11:38:24 EEST | Tiedote
Suomen Yrittäjät vaatii seuraavalta hallitukselta kansallista kasvuohjelmaa vahvistamaan lasten ja nuorten luonnontieteiden, matematiikan, teknologian ja luovan ongelmanratkaisun osaamista. Tuore Pisa-tutkimus kertoo, että luonnontieteiden osaaminen on edelleen laskenut, kuten matematiikan ja lukemisen taidot.
Yrittäjät: Hallituksen veropolitiikka tukee kasvua ja työllisyyttä1.9.2026 20:37:44 EEST | Tiedote
Suomen Yrittäjät pitää hallituksen budjettiriihen veroratkaisuja kasvun ja työllisyyden kannalta järkevinä. – Yhteisöveron alentaminen, ansiotuloverotuksen keventäminen ja kotitalousvähennyksen kasvattaminen ovat tässä taloustilanteessa oikeita ratkaisuja. Ne tukevat investointeja, yrittämistä ja työnteon kannustimia, sanoo Suomen Yrittäjien johtaja, pääekonomisti Päivi Puonti.
Yrittäjät: Hallituksen aloitettava selvitykset työajan pidentämisestä ja sairauspäivärahan omavastuuajasta1.9.2026 06:30:00 EEST | Tiedote
Suomen Yrittäjät esittää, että hallitus käynnistää budjettiriihessä selvitykset työajan pidentämisestä ja sairauspäivärahan omavastuuajan lyhentämisestä. Yrittäjät myös esittää, että hallitus luopuu datakeskuksille suunnitellusta veronpalautustuesta. Lisäksi on välittömästi aloitettava valmistelu tukimallista, jolla lievennetään afrikkalaisen sikaruton rajoituksista pk-yrityksille aiheutuvia taloudellisia vahinkoja.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme