Yrittäjät: Koronan toiseen aaltoon tarvitaan 750 miljoonan yritystukiohjelma
11.10.2020 14:04:54 EEST | Suomen Yrittäjät | Tiedote

Yrittäjät esittää yhteensä 750 miljoonan euron yritystukiohjelmaa. Sen keskeisin tekijä on kustannustuki, jonka kriteerit pitää uudistaa. Kustannustukeen Yrittäjät varaisi 500 miljoonaa euroa.
- Hallitus on luvannut uudistaa kustannustuen. Pidämme kustannustukea hyvänä, tehokkaana, osuvana ja tasapuolisena tukena, kunhan sen kriteerit saadaan kohdalleen, pääekonomisti Mika Kuismanen sanoo.
Lisäksi Yrittäjät haluaa yksinyrittäjätuen uudelleen käyttöön ja tuoda sen rinnalle yksinyrittäjille ja heidän verkostoilleen suunnatun yrityskehityssetelin. Näitä jaettaisiin kuntien kautta. Yksinyrittäjien tukiin Yrittäjät varaisi noin 200 miljoonaa euroa.
- Yksinyrittäjätuki tuli tarpeeseen, ja sen tarve taas kasvaa. Valtaosa yrittäjistä on yksinyrittäjiä ja he toimivat lähes aina verkostomaisesti. Heille tarvitaan tukea tässä tilanteessa myös yritysten kehittämiseen. Sitä ei ole ollut toistaiseksi saatavilla, Pentikäinen toteaa.
Yrittäjät esittää myös lisää kehittämistukia jakoon Business Finlandin ja Ely-keskusten kautta. Tähän pitäisi varata noin 50 miljoonaa euroa.
- Kun yritykset ovat syvän sumun keskellä, lainamuotoinen kehittämistuki ei houkuttele. Siksi tarvitaan suoria kehittämistukia. Businees Finlandin ja Ely-keskusten häiriörahoitus on toiminut hyvin, Kuismanen kiittää.
Kriisiajan yli tarvitaan määräaikaisia lakimuutoksia ja joustoa maksuihin
Yrittäjät esittää myös määräaikaisia lainsäädäntömuutoksia kriisiajan yli. Muutosten pitäisi olla voimassa kesäkuun 2021 loppuun, jotta toimintaympäristö olisi mahdollisimman ennustettava yli todennäköisen kriisiajan.
Yrittäjät esittää, että jatketaan konkurssilain väliaikaisia muutoksia, lyhennettyä yt-neuvottelu- ja lomautusprosessia sekä yrittäjien työttömyysturvaa.
Yrittäjät kannustaa myös verottajaa ja työeläkeyhtiöitä neuvottelemaan verojen ja maksujen maksuohjelmista yritysten kanssa konkurssien välttämiseksi.
- Toimilla on vältetty toistaiseksi pelätty konkurssiaalto. Sen riski kuitenkin kasvaa tuntuvasti, kun konkurssilain väliaikainen muutos päättyy lokakuun lopussa ja maksuun tulee yhtä aikaa niin varsinaisia kuin keväältä lykättyjä veroja ja maksuja. Tarvitaan joustavuutta, jotta elinkelpoisia yrityksiä ei kaadu, Pentikäinen sanoo.
Työn tarjoamista kannattaa helpottaa
Yrittäjien toisen aallon ohjelmassa ehdotetaan myös työpaikkasopimisen lisäämistä, määräaikaisten työsopimusten helpottamista kriisiajaksi, nuorten oppisopimuspalkkojen alentamista sekä pidättäytymisestä kaikista työllisyyttä heikentävistä lainsäädäntöhankkeista.
Yrittäjät esittää myös kotitalousvähennyksen laajentamista, yksityisen sektorin laajempaa hyödyntämistä koronatesteissä ja -jäljityksissä sekä aluekehitysrahojen ohjaamista pk-yrityksille, jotta rahoituksella olisi alueellista vaikuttavuutta.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mikael Pentikäinentoimitusjohtaja
Puh:040 504 1944mikael.pentikainen@yrittajat.fiMika Kuismanenpääekonomisti
Puh:050 356 0705mika.kuismanen@yrittajat.fiKuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Suomen YrittäjätKäynti: Maistraatinportti 2 / Posti: PL 999
00240 HELSINKI
09 229 221 (vaihde klo 8.00-16.00)http://www.yrittajat.fi
Suomen Yrittäjät on jäsenmäärältään elinkeinoelämän suurin keskusjärjestö, joka ajaa yrittäjien sekä pienten ja keskisuurten yritysten asiaa. Jäseniä Yrittäjien paikallisyhdistyksissä on lähes 70 000 ja toimialajärjestöissä noin 36 000. Ne työllistävät Tilastokeskuksen (2023) mukaan yrittäjät mukaan lukien noin 590 000 henkilöä ja yritysten yhteenlaskettu liikevaihto on noin 171 miljardia euroa. Yrittäjäjärjestön toiminta rakentuu 372 paikallisyhdistyksestä, 21 aluejärjestöstä ja 60 toimialajärjestöstä. Lisätietoa: www.yrittajat.fi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Yrittäjät
Työelämägallup: Kolmannes työssäkäyvistä siirtäisi kesälomaa elokuulle30.5.2026 06:45:00 EEST | Tiedote
Työelämässä olevista runsas kolmannes (35 %) siirtäisi koulujen kesälomaa muutamalla viikolla eteenpäin siten, että elokuu olisi lomakuukausi. Kesälomien siirtoa kannattavat muita useammin yrittäjät ja yksityiset ammatinharjoittajat. Miehet kannattavat muutosta naisia useammin, ja kannatus kasvaa vastaajan iän myötä.
Työelämägallup: SDP:n etumatka kaventunut – epätietoisten osuus kasvaa29.5.2026 07:01:48 EEST | Tiedote
SDP:n kannatus työelämässä olevien ykköspuolueena on laskenut. Puoluetta äänestäisi nyt 18 prosenttia vastaajista, kun viime kesäkuussa kannatus oli 21 prosenttia. Samalla epätietoisten osuus on kasvanut 11 prosentista 17 prosenttiin. Naisista lähes joka neljäs ei osaa sanoa, mitä puoluetta äänestäisi.
Suomen Yrittäjät tyytyväinen mietintöön hankintalaista – yhä useampi yritys valmis tarjoamaan julkiselle sektorille27.5.2026 18:42:11 EEST | Tiedote
Suomen Yrittäjät arvioi, että eduskunnan talousvaliokunnan mietintö hankintalaista lisää kilpailua. ”Lakimuutos avaa julkisia hankintoja nykyistä laajemmin pk-yrityksille. Temppuilu kilpailutusten kiertämiseksi toivottavasti loppuu”, Suomen Yrittäjien johtaja Harri Jaskari sanoo. Eduskunnan täysistunnon on määrä käsitellä lakia lähipäivinä.
Yrittäjät: Isot yritykset pitävät pieniä pankkeinaan – Valvova viranomainen perustettava nopeasti26.5.2026 13:49:14 EEST | Tiedote
Suomen Yrittäjät vaatii, että maksuehtolain noudattamista varten perustetaan viipymättä valvova viranomainen. – Isot yritykset käyttävät pienempiään pankkeinaan. Väitetään, että pitkistä maksuajoista on sovittu, vaikka todellisuudessa ne on saneltu. Maan tapa on, että isot toimijat ilmoittavat yksipuolisesti, milloin pienyrittäjä saa rahansa, puheenjohtaja Petri Salminen sanoo.
Suomen Yrittäjät: Palkkaa ei tarvitse maksaa, jos drooniuhka estää työmatkan26.5.2026 11:54:27 EEST | Tiedote
Drooniuhkaan liittyvät viranomaisohjeet ovat synnyttäneet epäselvyyttä palkanmaksusta. ”Suomen Yrittäjät katsoo, että työnantajalla ei ole palkanmaksuvelvoitetta, jos työntekijä ei voi matkustaa työpaikalle uhan vuoksi. Palkanmaksuvelvollisuus syntyy vain silloin, kun este kohdistuu työpaikkaan”, johtaja Atte Rytkönen-Sandberg Suomen Yrittäjistä sanoo. Työministeri on kutsunut iltapäiväksi työmarkkinajärjestöt koolle keskustelemaan asiasta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme