Suomen Yrittäjät

Yrittäjät: Koronan toiseen aaltoon tarvitaan 750 miljoonan yritystukiohjelma

11.10.2020 14:04:54 EEST | Suomen Yrittäjät | Tiedote

Jaa
Yrittäjät esittää koronan toisen aallon vuoksi laajaa yritystukiohjelmaa, joka sisältää suoria tukia ja lainsäädäntömuutoksia. - Tautitilanne heikkenee nopeasti. Se heijastuu laajalti yrityksiin. Uusi tukiohjelma tarvitaan pikaisesti, toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen sanoo.
Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen. Kuva: Markus Sommers. Kuva medioiden vapaasti käytettävissä.
Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen. Kuva: Markus Sommers. Kuva medioiden vapaasti käytettävissä.

Yrittäjät esittää yhteensä 750 miljoonan euron yritystukiohjelmaa. Sen keskeisin tekijä on kustannustuki, jonka kriteerit pitää uudistaa. Kustannustukeen Yrittäjät varaisi 500 miljoonaa euroa.

- Hallitus on luvannut uudistaa kustannustuen. Pidämme kustannustukea hyvänä, tehokkaana, osuvana ja tasapuolisena tukena, kunhan sen kriteerit saadaan kohdalleen, pääekonomisti Mika Kuismanen sanoo.

Lisäksi Yrittäjät haluaa yksinyrittäjätuen uudelleen käyttöön ja tuoda sen rinnalle yksinyrittäjille ja heidän verkostoilleen suunnatun yrityskehityssetelin. Näitä jaettaisiin kuntien kautta. Yksinyrittäjien tukiin Yrittäjät varaisi noin 200 miljoonaa euroa.

- Yksinyrittäjätuki tuli tarpeeseen, ja sen tarve taas kasvaa. Valtaosa yrittäjistä on yksinyrittäjiä ja he toimivat lähes aina verkostomaisesti. Heille tarvitaan tukea tässä tilanteessa myös yritysten kehittämiseen. Sitä ei ole ollut toistaiseksi saatavilla, Pentikäinen toteaa.

Yrittäjät esittää myös lisää kehittämistukia jakoon Business Finlandin ja Ely-keskusten kautta. Tähän pitäisi varata noin 50 miljoonaa euroa.

- Kun yritykset ovat syvän sumun keskellä, lainamuotoinen kehittämistuki ei houkuttele. Siksi tarvitaan suoria kehittämistukia. Businees Finlandin ja Ely-keskusten häiriörahoitus on toiminut hyvin, Kuismanen kiittää.

Kriisiajan yli tarvitaan määräaikaisia lakimuutoksia ja joustoa maksuihin

Yrittäjät esittää myös määräaikaisia lainsäädäntömuutoksia kriisiajan yli. Muutosten pitäisi olla voimassa kesäkuun 2021 loppuun, jotta toimintaympäristö olisi mahdollisimman ennustettava yli todennäköisen kriisiajan.

Yrittäjät esittää, että jatketaan konkurssilain väliaikaisia muutoksia, lyhennettyä yt-neuvottelu- ja lomautusprosessia sekä yrittäjien työttömyysturvaa.

Yrittäjät kannustaa myös verottajaa ja työeläkeyhtiöitä neuvottelemaan verojen ja maksujen maksuohjelmista yritysten kanssa konkurssien välttämiseksi.

- Toimilla on vältetty toistaiseksi pelätty konkurssiaalto. Sen riski kuitenkin kasvaa tuntuvasti, kun konkurssilain väliaikainen muutos päättyy lokakuun lopussa ja maksuun tulee yhtä aikaa niin varsinaisia kuin keväältä lykättyjä veroja ja maksuja. Tarvitaan joustavuutta, jotta elinkelpoisia yrityksiä ei kaadu, Pentikäinen sanoo.

Työn tarjoamista kannattaa helpottaa

Yrittäjien toisen aallon ohjelmassa ehdotetaan myös työpaikkasopimisen lisäämistä, määräaikaisten työsopimusten helpottamista kriisiajaksi, nuorten oppisopimuspalkkojen alentamista sekä pidättäytymisestä kaikista työllisyyttä heikentävistä lainsäädäntöhankkeista.

Yrittäjät esittää myös kotitalousvähennyksen laajentamista, yksityisen sektorin laajempaa hyödyntämistä koronatesteissä ja -jäljityksissä sekä aluekehitysrahojen ohjaamista pk-yrityksille, jotta rahoituksella olisi alueellista vaikuttavuutta.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen. Kuva: Markus Sommers. Kuva medioiden vapaasti käytettävissä.
Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen. Kuva: Markus Sommers. Kuva medioiden vapaasti käytettävissä.
Lataa

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Suomen Yrittäjät
Suomen Yrittäjät
Käynti: Maistraatinportti 2 / Posti: PL 999
00240 HELSINKI

09 229 221 (vaihde klo 8.00-16.00)http://www.yrittajat.fi

Suomen Yrittäjät on jäsenmäärältään elinkeinoelämän suurin keskusjärjestö, joka ajaa yrittäjien sekä pienten ja keskisuurten yritysten asiaa. Jäseniä Yrittäjien paikallisyhdistyksissä on lähes 70 000 ja toimialajärjestöissä noin 36 000. Ne työllistävät Tilastokeskuksen (2023) mukaan yrittäjät mukaan lukien noin 590 000 henkilöä ja yritysten yhteenlaskettu liikevaihto on noin 171 miljardia euroa. Yrittäjäjärjestön toiminta rakentuu 372 paikallisyhdistyksestä, 21 aluejärjestöstä ja 60 toimialajärjestöstä. Lisätietoa: www.yrittajat.fi.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Suomen Yrittäjät

Yrittäjät vaatii nopeita toimia kuljetusalan ja koneyrittäjien kustannuskriisiin2.10.2026 06:30:00 EEST | Tiedote

Dieselin hinta Suomessa kuuluu Euroopan korkeimpiin ja polttoöljyn hinnan nousu on ollut poikkeuksellisen suuri. Suomen Yrittäjät vaatii hallitukselta ripeitä toimia kuljetusalan ja koneyrittäjien kustannuspaineiden helpottamiseksi. Yrittäjät peräänkuuluttaa ammattidieselin käyttöönoton aikaistamista, veronpalautuksen tason nostamista sekä vastaavan tuen ulottamista myös pienempään kuljetuskalustoon ja koneyrityksiin. Lisäksi polttoainemarkkinoiden kilpailua on vahvistettava.

Yrittäjät: Hallitus esittää mikro- ja pienyrityksille oikeutta peruspankkipalveluihin –”Merkittävä uudistus ja parannus”1.10.2026 14:22:39 EEST | Tiedote

Hallitus esittää eduskunnalle, että mikro- ja pienyrityksille säädetään oikeus perusmaksutiliin. Suomen Yrittäjät pitää tänään annettua esitystä merkittävänä parannuksena ja helpotuksena yritystoiminnan aloittamiseksi. – Tämä on odotettu ja merkittävä uudistus ja parannus. Peruspankkipalvelut ovat nykypäivänä välttämättömiä kaikelle yritystoiminnalle, johtava ekonomisti Petri Malinen Suomen Yrittäjistä sanoo.

Yrittäjät esittää miljardien säästöohjelmaa – "Velkajarrusta pidettävä kiinni"30.9.2026 08:30:00 EEST | Tiedote

Suomen Yrittäjät esittää julkisen talouden vahvistamiseksi 5,7–8,6 miljardin euron sopeutusohjelmaa, joka perustuu menojen hillintään, julkisen sektorin uudistamiseen ja kasvureformeihin. Tavoitteena on vakauttaa julkinen talous kiristämättä työn ja yrittämisen verotusta. Yrittäjät esittää esimerkiksi laajaa indeksileikkausta, eläkejärjestelmän tehostamista, hyvinvointialueiden tehtävien ja rakenteiden keventämistä sekä ammatillisen koulutuksen tutkintorakenteen uudistamista.

Yrittäjägallup: Yrittäjien jaksaminen heikentynyt edelleen26.9.2026 06:30:00 EEST | Tiedote

Yrittäjien jaksaminen on heikentynyt hieman viime vuoden lopusta, Yrittäjägallup kertoo. Yhä harvempi yrittäjä kertoo, ettei jaksamisongelmia ole. "Yrittäjä jää usein yksin jaksamishaasteidensa kanssa, eikä apua haeta riittävän herkästi. Työterveyspalveluja käytetään yhä harvemmin, mikä herättää kysymyksen, vastaavatko palvelut ja ammattilaisten osaaminen pk-yrittäjien tarpeisiin ja yrittäjätyön erityispiirteisiin", sanoo elinkeinopolitiikan asiantuntija Katja Rajala Suomen Yrittäjistä.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye