Yrittäjät: Kustannustukiesitys parantunut - paljon edelleen auki
29.10.2020 14:35:34 EET | Suomen Yrittäjät | Tiedote

Hallitus antoi eduskunnalle esityksen uudesta kustannustuesta, jota on tarkoitus jakaa koronakriisistä kärsiville yrityksille. Siihen on tehty muutoksia aiemmin jaetusta kustannustuesta saadun kokemuksen ja palautteen perusteella.
Suomen Yrittäjät on viestinyt lain valmistelijoille kustannustuen korjaustarpeista. Viestiä on kuultu.
- Esitys uudeksi kustannustueksi on parantunut ykköskierroksesta. Avoimia asioita on kuitenkin paljon, minkä vuoksi kokonaisarviota on ennenaikaista tehdä, Pentikäinen arvioi.
Eduskunnan kannattaa vielä tehdä muutoksia esitykseen
Hallituksen esityksessä kustannustuen perusperiaatteet säilyvät ennallaan. Tuki on korvaus yrityksen joustamattomista kustannuksista ja palkkamenoista, mutta sillä ei korvata liikevaihdon laskemista.
- Tervetullut muutos on tukikauden pidentyminen viiteen kuukauteen ja liikevaihdon minimirajan poistuminen. Nämä parantavat myös pienten yritysten mahdollisuuksia tuen saantiin. Tuen alaraja olisi kuitenkin syytä laskea 1000 euroon, Suomen Yrittäjien pääekonomisti Mika Kuismanen toteaa.
- On olennaista varmistaa, että toimialarajoista riippumatta kaikki koronasta tuntuvasti kärsineet yritykset voivat saada apua eikä ketään rajata toimialan vuoksi pois, Kuismanen sanoo.
- Olennaista tuen tehokkuuden ja osuvuuden kannalta on myös muuttaa kustannustuen ehtoja jäljellä olevan osakepääomavaatimuksen suhteen. 25 prosentin raja jäljellä olevaksi osakepääomaksi olisi tärkeä muutos, Kuismanen toteaa.
Yritys voi hakea uutta kustannustukea, vaikka olisi jo saanut muita suoria tukia, jotka on tarkoitettu lieventämään koronakriisin vaikutuksia. Jo myönnetyt tuet otetaan huomioon kustannustuen määrässä niin, että tuet eivät yhteenlaskettuina ylitä 800 000 euroa. Tukien enimmäismäärästä yritystä kohden säädetään Euroopan komission tilapäisissä valtiontukisäännöissä.
Hallitus pyrkii saamaan lakimuutokset voimaan joulukuussa 2020, ja kustannustuen haku pyritään avaamaan joulukuun lopussa. Yritykset hakisivat tukea edelleen Valtiokonttorista. Esitys siirtyy seuraavaksi eduskunnan käsittelyyn, eli muutoksia siihen saattaa vielä tulla.
Suomen Yrittäjät tarjoaa yrittäjille tietoa uuden kustannustuen jakamisesta esimerkiksi verkkokoulutuksella.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mikael Pentikäinentoimitusjohtaja
Puh:040 504 1944mikael.pentikainen@yrittajat.fiMika Kuismanenpääekonomisti
Puh:050 356 0705mika.kuismanen@yrittajat.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Suomen YrittäjätKäynti: Maistraatinportti 2 / Posti: PL 999
00240 HELSINKI
09 229 221 (vaihde klo 8.00-16.00)http://www.yrittajat.fi
Suomen Yrittäjät on jäsenmäärältään elinkeinoelämän suurin keskusjärjestö, joka ajaa yrittäjien sekä pienten ja keskisuurten yritysten asiaa. Jäseniä Yrittäjien paikallisyhdistyksissä on lähes 70 000 ja toimialajärjestöissä noin 36 000. Ne työllistävät Tilastokeskuksen (2023) mukaan yrittäjät mukaan lukien noin 590 000 henkilöä ja yritysten yhteenlaskettu liikevaihto on noin 171 miljardia euroa. Yrittäjäjärjestön toiminta rakentuu 372 paikallisyhdistyksestä, 21 aluejärjestöstä ja 60 toimialajärjestöstä. Lisätietoa: www.yrittajat.fi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Yrittäjät
Yrittäjät: Kotitalousvähennyksen parannus tervetullut, liikunta- ja kulttuurietu laajennettava toiminimiyrittäjille17.6.2026 10:35:00 EEST | Tiedote
Suomen Yrittäjät on tyytyväinen hallituksen esitykseen, jossa parannetaan kotitalousvähennystä. Vähennyksen enimmäismäärä nousee määräaikaisesti 1 600 eurosta 2 100 euroon tänä ja ensi vuonna. Myös liikunta- ja kulttuuriedun korotus vauhdittaa toimialojen kysyntää. Yrittäjät esittää laajennusta toiminimiyrittäjille.
Yrittäjät: Parlamentin äänestys rauhoittaa kauppaa USA:n kanssa – yritysten varauduttava nopeisiin muutoksiin16.6.2026 13:41:29 EEST | Tiedote
Euroopan parlamentti hyväksyi tänään EU ja Yhdysvaltojen väliseen Turnberry-kauppajärjestelyn lainsäädäntöehdotukset. Tavoitteena on vakauttaa EU:n ja USA:n kauppasuhteita sekä vähentää vastatoimien riskiä epävarmassa tilanteessa. “Yhdysvallat on yksi Suomen ja koko EU:n tärkeimmistä kauppakumppaneista. Kauppasuhteiden vakaus on suomalaisyrityksille erittäin tärkeää, siksi päätös on merkittävä”, Suomen Yrittäjien EU-toimiston päällikkö Mira-Maria Danisman sanoo.
Barometri: Yksinyrittäjien kuukausitulot pienet – halua kehittää yritystä löytyy16.6.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Merkittävä osa suomalaisista yksinyrittäjistä on pienituloisia. Päätoimisista yksinyrittäjistä 34 prosenttia ansaitsee alle 2 000 euroa kuukaudessa bruttotulona, ilmenee Suomen Yrittäjien Yksinyrittäjäbarometristä. Osuus on merkittävä, koska Suomessa on noin 230 000 yksinyrittäjää. Jaksamisongelmat koskettavat noin 60 prosenttia yksinyrittäjistä. Monilla on tahtoa kehittää yritystoimintaansa.
Työelämägallup: Yli puolet harkitsisi työpaikan vaihtoa ilman etätyömahdollisuutta – kolmasosa työnantajista kiristänyt etätyöpolitiikkaa15.6.2026 09:15:00 EEST | Tiedote
Etätöitä viimeisen vuoden aikana tehneistä yli puolet (54 %) harkitsisi työpaikan vaihtoa, jos etätyön tekeminen ei olisi mahdollista. Osuus on kasvanut viime vuoden kesäkuusta, jolloin se oli 49 prosenttia. Etätyötä tehneistä 36 prosenttia raportoi työnantajansa kiristäneen etätyöpolitiikkaansa. ”Lähi- ja etätyö on päivän teema työpaikoilla. Etsitään tasapainoa. Etätyötä tekevät raportoivat kuitenkin entistä useammin paremmasta työtyytyväisyydestä”, toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen Suomen Yrittäjistä sanoo.
Työelämägallup: Liittojen jäsenyyden lasku kiihtyy – verovähennysoikeuden poisto jakaa mielipiteitä13.6.2026 07:15:00 EEST | Tiedote
Ammattiliittojen jäsenmäärä on vähentynyt selvästi viime vuosina. Työelämässä olevista 53 prosenttia kuuluu ammattiliittoon, kun vielä kesäkuussa 2018 osuus oli 65 prosenttia. Kyseessä on Työelämägallupin mittaushistorian selvästi matalin luku. Vastaajissa lähes yksi neljästä kannattaa tehtyä työmarkkinajärjestöjen jäsenmaksujen verovähennysoikeuden poistamista, Työelämägallup kertoo.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

