Suomen Yrittäjät

Yrittäjät: Syrjintä on jo kielletty, joustavat työjärjestelyt ovat jo arkipäivää

14.12.2021 09:06:00 EET | Suomen Yrittäjät | Tiedote

Jaa
Ministeriön työryhmä ei pidä perusteltuna tehdä lakimuutoksia työ- ja perhe-elämän yhteensovittamiseksi. – Tämä on oikea johtopäätös. Työryhmässä käsiteltyjen tutkimusten ja selvitysten perusteella ei ole ilmennyt sellaisia ongelmia, joita nykyisellä sääntelyllä ei voitaisi ratkaista, asiantuntija Albert Mäkelä Suomen Yrittäjistä sanoo.
Asiantuntija Albert Mäkelä. Valokuvaaja Markus Sommers
Asiantuntija Albert Mäkelä. Valokuvaaja Markus Sommers

Työ- ja elinkeinoministeriön työryhmä päätyi siihen, että selvitystyö ja laadittu muistio täyttävät hallitusohjelmakirjausten tarpeet.   

Työryhmä ei pitänyt työsopimuslain muuttamista perusteltuna, koska raskaus- ja perhevapaasyrjintä on jo kielletty tasa-arvolaissa, ja kaksinkertainen sääntely aiheuttaisi soveltamisongelmia. Tasa-arvolain syrjinnän kielto kattaa myös määräaikaiset työntekijät. 

- Syrjintä on aina kiellettyä, eikä sitä pidä hyväksyä. Perhevapaiden aikana tapahtuneet muutokset työpaikalla tai työtehtävissä eivät lähtökohtaisesti ole syrjintää, vaikka työntekijä kokisi ne epämieluisiksi, työryhmässä Suomen Yrittäjiä edustanut asiantuntija Albert Mäkelä sanoo. 

Työryhmässä esitettiin, että perhevapaalta palaavien työntekijöiden tulisi olla erillisen irtisanomissuojan piirissä. Tällaisesta jälkisuojasta ei nykyisin ole erikseen säädetty. 

- Tämä asettaisi työntekijät keskenään eri asemaan. Se olisi epäreilua eritoten niiden työntekijöiden kannalta, jotka eivät ole perhevapailla, Mäkelä jatkaa. 

Joustavat työjärjestelyt ovat jo arkipäivää 

Suomen Yrittäjät teetti työryhmän toimikauden aikana kyselyn, jossa tiedusteltiin työntekijöiltä ja yrityksiltä työn ja yksityiselämän yhteensovittamisesta ja työaikajoustoista. 

Kyselyn mukaan 68 prosentilla työntekijöistä on tarvittaessa mahdollisuus sopia joustavista työjärjestelyistä työntekijän omista tarpeista johtuen.  

Joustavista työjärjestelyistä voidaan aina sopia. Lisäksi lainsäädäntöön sisältyy jo nyt monia joustomahdollisuuksia työ- ja perhe-elämän yhteensovittamiseksi ja perhevapaauudistus lisää niitä entisestään, Mäkelä toteaa. 

Osa-aikaisesta työstä voidaan sopia työpaikoilla 

Työryhmän työn aikana on esitetty, että työntekijöillä pitäisi olla itsenäinen oikeus siirtyä osa-aikatyöhön ja päättää sen järjestelyistä. 

- Tämä vaikeuttaisi töiden järjestelyä ja työnantajan toimintaa. Se myös lisäisi kauttaaltaan osa-aikatyötä, mikä ei olisi myöskään työntekijöiden etu. Osa-aikatyöstä voidaan jo nyt sopia työnantajan ja työntekijän välillä, ja tämä on hyvä malli, Mäkelä sanoo. 

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Asiantuntija Albert Mäkelä. Valokuvaaja Markus Sommers
Asiantuntija Albert Mäkelä. Valokuvaaja Markus Sommers
Lataa

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Suomen Yrittäjät
Suomen Yrittäjät
Käynti: Maistraatinportti 2 / Posti: PL 999
00240 HELSINKI

09 229 221 (vaihde klo 8.00-16.00)http://www.yrittajat.fi

Suomen Yrittäjät on jäsenmäärältään elinkeinoelämän suurin keskusjärjestö, joka ajaa yrittäjien sekä pienten ja keskisuurten yritysten asiaa. Jäseniä Yrittäjien paikallisyhdistyksissä on lähes 70 000 ja toimialajärjestöissä noin 36 000. Ne työllistävät Tilastokeskuksen (2023) mukaan yrittäjät mukaan lukien noin 590 000 henkilöä ja yritysten yhteenlaskettu liikevaihto on noin 171 miljardia euroa. Yrittäjäjärjestön toiminta rakentuu 372 paikallisyhdistyksestä, 21 aluejärjestöstä ja 60 toimialajärjestöstä. Lisätietoa: www.yrittajat.fi.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Suomen Yrittäjät

Suomen Yrittäjät tyytyväinen mietintöön hankintalaista – yhä useampi yritys valmis tarjoamaan julkiselle sektorille27.5.2026 18:42:11 EEST | Tiedote

Suomen Yrittäjät arvioi, että eduskunnan talousvaliokunnan mietintö hankintalaista lisää kilpailua. ”Lakimuutos avaa julkisia hankintoja nykyistä laajemmin pk-yrityksille. Temppuilu kilpailutusten kiertämiseksi toivottavasti loppuu”, Suomen Yrittäjien johtaja Harri Jaskari sanoo. Eduskunnan täysistunnon on määrä käsitellä lakia lähipäivinä.

Yrittäjät: Isot yritykset pitävät pieniä pankkeinaan – Valvova viranomainen perustettava nopeasti26.5.2026 13:49:14 EEST | Tiedote

Suomen Yrittäjät vaatii, että maksuehtolain noudattamista varten perustetaan viipymättä valvova viranomainen. – Isot yritykset käyttävät pienempiään pankkeinaan. Väitetään, että pitkistä maksuajoista on sovittu, vaikka todellisuudessa ne on saneltu. Maan tapa on, että isot toimijat ilmoittavat yksipuolisesti, milloin pienyrittäjä saa rahansa, puheenjohtaja Petri Salminen sanoo.

Suomen Yrittäjät: Palkkaa ei tarvitse maksaa, jos drooniuhka estää työmatkan26.5.2026 11:54:27 EEST | Tiedote

Drooniuhkaan liittyvät viranomaisohjeet ovat synnyttäneet epäselvyyttä palkanmaksusta. ”Suomen Yrittäjät katsoo, että työnantajalla ei ole palkanmaksuvelvoitetta, jos työntekijä ei voi matkustaa työpaikalle uhan vuoksi. Palkanmaksuvelvollisuus syntyy vain silloin, kun este kohdistuu työpaikkaan”, johtaja Atte Rytkönen-Sandberg Suomen Yrittäjistä sanoo. Työministeri on kutsunut iltapäiväksi työmarkkinajärjestöt koolle keskustelemaan asiasta.

Yrittäjät: Matkailuala ja perheet hyötyisivät kesäloman siirtämisestä22.5.2026 14:29:13 EEST | Tiedote

Suomen Yrittäjät suhtautuu myönteisesti opetusministerin ehdotukseen koulujen kesälomien siirtämisestä. Tänään lausunnolle lähteneessä mallissa kesäloman alkua esitetään siirrettäväksi kahdella viikolla myöhemmäksi kesäkuulle ja syyslukukauden alkua elokuun puolivälin jälkeiseen aikaan. Yrittäjät pitää tätä kasvu- ja työllisyystoimena, joka helpottaa myös perheiden arkea.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye