Suomen Yrittäjät

Yrittäjät tukevat laajalti koronapassia

Jaa
Koronapassi saa vahvan tuen yrittäjiltä. Suomalaisista yrittäjistä 74 prosenttia kannattaa koronapassia, tuore Yrittäjägallup osoittaa. ”Yrittäjät näkevät, että koronapassi auttaisi talouden avaamista ja yritysten menestymistä”, toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen kommentoi.

Kantar kysyi Suomen Yrittäjien toimeksiannosta yrittäjien näkemyksiä koronapassiin elokuussa. Yrittäjägallupissa vastaajia oli 1040. Kysymyksessä todettiin, että koronapassi sisältäisi tiedot rokotuksista, negatiivisesta testituloksesta tai sairastetusta koronasta.

Yrittäjistä 18 prosenttia ei kannata koronapassia. Kahdeksan prosenttia ei osannut kertoa kantaansa.

- Koronapassilla on myös merkittävä vastustus yrittäjäkunnassa. Monet näkevät siitä ongelmia, esimerkiksi asiakkaiden yhdenvertaisen kohtelun näkökulmasta”, Pentikäinen sanoo.

Mitä isompi yritys, sitä enemmän koronapassia kannatetaan. Yli kymmenen hengen yrityksistä 82 prosenttia tukee koronapassia. Nuoret yrittäjät vastustavat koronapassia selvästi muita enemmän. Alle 40-vuotiaista yrittäjistä kolmannes vastustaa koronapassia.

Koronapassin kannatus on hieman vahvempaa Suomen Yrittäjien jäsenkunnassa kuin ei-jäsenten parissa. Yrittäjien jäsenistä koronapassia tukee 76 prosenttia ja ei-jäsenistä 69 prosenttia.

Liitteenä kyselytutkimuksen perustiedot ja vastaus koronapassinäkemykseen.

Yhteyshenkilöt

Liitteet

Tietoja julkaisijasta

Suomen Yrittäjät
Suomen Yrittäjät
Käynti: Maistraatinportti 2 / Posti: PL 999
00240 HELSINKI

09 229 221 (vaihde klo 8.00-16.00)http://www.yrittajat.fi

Suomen Yrittäjät on jäsenmäärältään elinkeinoelämän suurin, 115 000 jäsenyrityksen keskusjärjestö, joka ajaa Suomen pienten ja keskisuurten yritysten asiaa. Jäsenyrityksistä 50 000 on työnantajayrittäjiä. Ne työllistävät yrittäjät mukaan lukien noin 660 000 henkilöä. Työllistämisluku perustuu vuonna 2018 yhdessä Tilastokeskuksen kanssa tehtyyn laskelmaan. Yrittäjäjärjestön toiminta rakentuu 379 paikallisyhdistyksestä, 20 aluejärjestöstä ja 61 toimialajärjestöstä. Lisätietoa: www.yrittajat.fi. 

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Suomen Yrittäjät

Yrittäjägallup: Yli 40 000 yrittäjää etsii juuri nyt ostajaa yritykselleen – omistajanvaihdosten rahoitus on vaikeutunut6.11.2025 08:45:00 EET | Tiedote

Omistajanvaihdos on ajankohtainen 15 prosentille yrittäjistä, mikä tarkoittaa yli 40 000 yritystä, osoittaa Yrittäjägallup. Teollisuudessa omistajanvaihdos on ajankohtainen 29 prosentille ja kaupan alalla joka viidennelle yrittäjälle. Vain noin joka neljäs yrittäjä tietää, kenelle voisi siirtää yrityksensä, jos luopuisi siitä.

Yrittäjät: Työterveyshuolto kaipaa muutoksia – työpaikoille tarvitaan lisää vapautta31.10.2025 08:00:00 EET | Tiedote

Työntekijöiden ja yrittäjien terveys on keskeinen osa hyvää työyhteisöä. Nykyinen työterveyshuoltojärjestelmä ei palvele riittävän hyvin tätä tarkoitusta. Siksi Suomen Yrittäjät esittää työterveyshuoltolain uudistamista vastaamaan paremmin pk-yritysten tarpeisiin, madaltamaan työllistämisen kynnystä ja avaamaan mahdollisuuksia pienille sote-yrittäjille. “Hyvä työnantaja huolehtii työntekijöiden terveydenhuollosta ja hyvinvoinnista. Nykyinen järjestelmä on kuitenkin kallis ja monien työnantajayrittäjien mielestä hyödytön”, johtaja Atte Rytkönen-Sandberg sanoo Suomen Yrittäjistä.

Yrittäjägallup: Rahoituksen saatavuus haaste pk-yrityksille – pankkien kannettava vastuunsa29.10.2025 07:45:00 EET | Tiedote

Yrittäjät odottaa pankeilta nyt enemmän vastuuta kasvun tukemisesta. Joka viides pk-yritys (21 %) kokee, että rahoituksen saanti on vaikeutunut viimeisen vuoden aikana, osoittaa Yrittäjägallup. Vaikka tilanne on hieman parantunut syksyllä, rahoitushaasteet hidastavat edelleen yritysten kasvua ja hankkeiden toteutumista. "Joka viides kertoo, että rahoitushaasteet ovat hidastaneet kasvua. Teollisuudessa jopa 37 prosenttia kertoo, että kasvua tukevia hankkeita jää toteutumatta rahoituksen puutteesta," toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen Suomen Yrittäjistä sanoo.

Kosmetiikkaa, valo- ja tulitaidetta sekä ihmisläheistä johtamista – Rohkeat naiset dominoivat tämän vuoden yrittäjäpalkinnoissa25.10.2025 21:15:00 EEST | Tiedote

Hedelmäisen Smuuti Skin -kosmetiikkabrändin luonut Jenni Ahokas on valittu Vuoden nuoreksi yrittäjäksi. Valolla ja tulella taiteileva Katra Solopuro puolestaan nappasi kansainvälisestikin toimivalla showtuotantoyrityksellään tunnustuksen yksinyrittäjien palkintokategoriassa. Vuoden maahan muuttaneen yrittäjän palkinnon sai ukrainalainen Ruslana Kuisma, jonka siivouspalveluyritys tunnetaan ihmisläheisestä johtamiskulttuuristaan.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye