Yrittäjät: Yrityksissä työvoimapula, oleskelulupien joustavuutta lisättävä
7.3.2023 08:45:00 EET | Suomen Yrittäjät | Tiedote

”Suomi on erinomainen valinta sekä työnteko- että opiskelumaana. Meillä on laadukas koulutustarjonta ja turvallinen elinympäristö. Emme silti ole onnistuneet houkuttelemaan riittävästi ulkomaalaisia työntekijöitä ja opiskelijoita Suomeen. Yrittäjät esittää ratkaisuja asian korjaamiseksi”, Manai sanoo.
”Keskiöön tulee laittaa osaajien perheenjäsenten juurtuminen, puolison työllistyminen, nopea ja joustava oleskelulupajärjestelmä sekä kattavat englanninkieliset varhaiskasvatus- ja opiskelumahdollisuudet”, Manai lisää.
”Mitä korkeampi osaamisen taso on, sitä enemmän saamme irti myös tutkimus- ja kehitysinvestoinneista. Mitä toimivampi ja vastaanottavampi maahanmuuttojärjestelmä on, sitä enemmän Suomi houkuttelee ihmisiä töihin ja yrittämään”.
Yrittäjien 10 esitystä osaavan työvoiman saamiseksi ja osaajapulaan:
- Annetaan lukukausimaksuista osittainen palautus, jos ulkomaiset opiskelijat jäävät Suomeen töihin ja ohjataan tutkintorakenteita kohti kotimaisen kielitaidon kehittymistä.
- Myönnetään jokaiselle korkeakoulusta valmistuneelle ulkomaalaiselle automaattisesti pysyvä oleskelulupa.
- Vahvistetaan työllistymisen painoarvoa oppilaitosten rahoituksen saannissa.
- Vakiinnutetaan kansainvälisten osaajien houkuttelua edistävä Talent Boost varmistamalla sille jatkuva rahoitus.
- Varmistetaan, että koulutus- ja työvoimapolitiikka vastaa TKI-toiminnan tarpeita lisäämällä yritysten ja oppilaitosten välistä vuoropuhelua sekä konkreettista tekemistä.
- Arvioidaan yrittäjän oleskeluluvan kriteerien tarkoituksenmukaisuus. Lisätään yrittäjyyden ymmärrystä lupaviranomaisten toiminnassa.
- Uudistetaan ulkomaalaislain työntekoon oikeuttavien oleskelulupien järjestelmä. Siirretään ulkomaalaisvalvonnan painopistettä etukäteisvalvonnasta jälkivalvontaan.
- Lisätään peruspalvelujen tarjontaa englanniksi esimerkiksi varhaiskasvatuksessa ja perusopetuksessa sekä sähköisissä viranomaistenpalveluissa.
- Käynnistetään korkeakoulujen oma oppisopimusjärjestelmä edistämään työelämässä olevien osaamisen kehittämistä.
- Annetaan ihmisten tehdä joustavasti tutkinnon osakokonaisuuksia työn ja yrittäjyyden ohessa.
Yrittäjät julkisti ohjelman osaajapulan ratkaisemiseksi, lue ohjelma täältä.
Lisätietoja:
Aicha Manai, verkostopäällikkö, 044 555 3220, aicha.manai@yrittajat.fi, Suomen Yrittäjät.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Aicha ManaiverkostopäällikköSuomen Yrittäjät
Puh:09 2292 2966Puh:044 555 3220aicha.manai@yrittajat.fiKuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Suomen YrittäjätKäynti: Maistraatinportti 2 / Posti: PL 999
00240 HELSINKI
09 229 221 (vaihde klo 8.00-16.00)http://www.yrittajat.fi
Suomen Yrittäjät on jäsenmäärältään elinkeinoelämän suurin keskusjärjestö, joka ajaa yrittäjien sekä pienten ja keskisuurten yritysten asiaa. Jäseniä Yrittäjien paikallisyhdistyksissä on lähes 70 000 ja toimialajärjestöissä noin 36 000. Ne työllistävät Tilastokeskuksen (2023) mukaan yrittäjät mukaan lukien noin 590 000 henkilöä ja yritysten yhteenlaskettu liikevaihto on noin 171 miljardia euroa. Yrittäjäjärjestön toiminta rakentuu 372 paikallisyhdistyksestä, 21 aluejärjestöstä ja 60 toimialajärjestöstä. Lisätietoa: www.yrittajat.fi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Yrittäjät
Työeläkeselvitys: Eläkejärjestelmää voidaan tehostaa merkittävästi – Yrittäjät esittää rakenteellisia uudistuksia10.9.2026 03:00:00 EEST | Tiedote
Suomen Yrittäjien teettämän selvityksen mukaan Suomen työeläkejärjestelmässä on merkittävä tehostamispotentiaali. – Selvitys kyseenalaistaa perustelut, joilla hajautettua työeläkejärjestelmää on puolustettu vuosikymmeniä. Suomalaista työeläkejärjestelmää voidaan tehostaa tuntuvasti yhdistämällä työeläketoimijoita. On vastuutonta leikata eläkkeitä tai nostaa eläkemaksuja, jos eläkejärjestelmä ei ole tehokas, toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen Suomen Yrittäjistä sanoo.
Yrittäjäjärjestöt: EU-hankintaesitys tunnistaa Suomen tarpeet9.9.2026 15:36:36 EEST | Tiedote
Euroopan komissio esitti keskiviikkona uutta hankintasääntelyä, jonka sisältö oli pääosin onnistunut pk-yritysten kilpailuedellytysten kannalta. – Komissio on tunnistanut Suomen erityispiirteet. Esitys mahdollistaisi sen, että voimme jatkossakin rajoittaa inhouse-yhtiöiden toimintaa ja tukea siten pk-yritysten toimintaedellytyksiä ja reilua kilpailua. Julkisomisteisten inhouse-yhtiöiden markkinoilla temmeltämistä suitsitaan, Suomen Yrittäjien johtaja Harri Jaskari sanoo.
Mediakutsu: Tervetuloa Valtakunnallisille yrittäjäpäiville ja Suomen Yrittäjien liittokokoukseen 16.10. - 17.10.20268.9.2026 15:35:32 EEST | Tiedote
Kutsumme toimittajanne ja kuvaajanne seuraamaan Suomen Yrittäjien Valtakunnallisia yrittäjäpäiviä ja liittokokousta Lahden Messukeskukseen 16. - 17.10.2026. Suureen yrittäjäviikonloppuun odotetaan yli 1 400 kävijää.
Yrittäjät: Hallitukselta oikea päätös korvata droonivahinkoja yrityksille8.9.2026 11:59:20 EEST | Tiedote
Talouspoliittinen ministerivaliokunta linjasi tänään, että vieraan valtion droonin aiheuttamat kohtuulliset vahingot voidaan korvata yrityksille ja yksityishenkilöille tapauskohtaisesti. – Tämä linjaus on hyvä ja tärkeä asia. Jos on huono tuuri, harhautuva drooni voi osua myös taloihin ja yrityksiin. Siksi yritysten on tärkeä tietää, miten vahingot korvataan, toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen Suomen Yrittäjistä sanoo.
Yrittäjät Pisa-tuloksista: Luonnontieteet ja matikka ratkaisevat Suomen kasvun8.9.2026 11:38:24 EEST | Tiedote
Suomen Yrittäjät vaatii seuraavalta hallitukselta kansallista kasvuohjelmaa vahvistamaan lasten ja nuorten luonnontieteiden, matematiikan, teknologian ja luovan ongelmanratkaisun osaamista. Tuore Pisa-tutkimus kertoo, että luonnontieteiden osaaminen on edelleen laskenut, kuten matematiikan ja lukemisen taidot.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme