Yrityslainoja on nostettu poikkeuksellisen paljon
30.9.2022 10:00:00 EEST | Suomen Pankki | Tiedote

Elokuussa 2022 uusia yrityslainoja[1] nostettiin runsaasti (3,3 mrd. euroa) Suomessa toimivista luottolaitoksista. Uusien nostettujen lainojen keskikorko laski heinäkuusta ja oli elokuussa 1,59 %, mikä johtui suurien eli yli miljoonan euron lainojen korkojen laskusta. Elokuussa suuria lainoja nostettiin 2,9 mrd. euron edestä, mikä on 87 % kaikista yrityslainanostoista. Uusien suurien lainojen keskikorko oli 1,26 % elokuussa. Uusia lainoja nostivat elokuussa pääasiassa teollisuustoimialat.
Yrityslainoja on nostettu poikkeuksellisen paljon (28 mrd. euroa) edellisten 12 kuukauden aikana. Uudet nostot kasvoivat erityisesti energia- ja teollisuusyritysten rahoitustarpeen vuoksi. Kahdentoista kuukauden liukuva summa kasvoi yhteensä 12,9 mrd. euroa vuodentakaisesta. Tästä energiayritysten lainojen osuus oli 5,3 mrd. euroa ja teollisuusyritysten 5,1 mrd. euroa.
Suomessa toimivien pankkien yrityksille[2] myöntämien lainojen kanta oli yhteensä 64,5 mrd. euroa elokuun 2022 lopussa. Lainakanta kasvoi 1,8 mrd. euroa elokuussa 2022. Vuodentakaisesta lainakanta kasvoi 7,2 mrd. euroa. Elokuussa 2022 yrityslainakannan vuosikasvuvauhti oli 13,2 %. Samalla hoitamattomien lainojen suhde koko lainakantaan pieneni. Hoitamattomien lainojen osuus lainakannasta oli 1,6 % elokuussa 2022, kun se vuosi sitten vastaavana aikana oli 2,4 %.
Lainat
Suomalaiset kotitaloudet nostivat elokuussa 2022 uusia asuntolainoja 1,5 mrd. euron edestä, mikä on 288 milj. euroa vähemmän kuin vuosi sitten vastaavaan aikaan. Uusista asuntolainoista sijoitusasuntolainoja oli 8,6 %. Asuntolainojen kanta oli elokuun 2022 lopussa 107,9 mrd. euroa ja asuntolainakannan vuosikasvu 2,3 %. Sijoitusasuntolainojen osuus asuntolainakannasta oli 8,2 %. Suomalaisten kotitalouksien lainoista oli elokuun lopussa kulutusluottoja 17,0 mrd. euroa ja muita lainoja 18,2 mrd. euroa.
Asuntoyhteisöt nostivat uusia lainoja elokuussa 449 milj. euron edestä. Uusien nostettujen asuntoyhteisölainojen keskikorko oli 1,98 % elokuussa. Asuntoyhteisöille myönnettyjen lainojen kanta oli elokuun lopussa 41,3 mrd. euroa.
Talletukset
Suomalaisten kotitalouksien yhteenlaskettu talletuskanta oli elokuun 2022 lopussa 113,1 mrd. euroa ja talletusten keskikorko 0,03 %. Talletuskannasta oli yön yli ‑talletuksia 104,1 mrd. euroa ja määräaikaistalletuksia 2,1 mrd. euroa. Uusia määräaikaisia talletussopimuksia suomalaiset kotitaloudet solmivat elokuussa 70 milj. euron edestä. Uusien määräaikaistalletusten keskikorko oli elokuussa 1,14 %.
Lisätietoja antavat
Ville Tolkki, puh. 09 183 2420, sähköposti: ville.tolkki(at)bof.fi,
Markus Aaltonen, puh. 09 183 2395, sähköposti: markus.aaltonen(at)bof.fi.
Seuraava raha- ja pankkitilastotiedote julkaistaan 31.10.2022 klo 10.
Tiedotteen pohjana olevat tilastoluvut ja ‑grafiikka ovat luettavissa myös Suomen Pankin verkkosivuilla osoitteessa https://www.suomenpankki.fi/fi/Tilastot/rahalaitosten-tase-lainat-ja-talletukset-ja-korot/.
[1] Pl. asuntoyhteisöt.
[2] Pl. asuntoyhteisöt.
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Suomen Pankki on Suomen rahaviranomainen ja kansallinen keskuspankki. Samalla se on osa eurojärjestelmää, joka vastaa euroalueen maiden rahapolitiikasta ja muista keskuspankkitehtävistä ja hallinnoi maailman toiseksi suurimman valuutan, euron, käyttöä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Pankki
Kontaktlös betalning blev vanligare i oktober–december 2025 jämfört med motsvarande tidpunkt året innan5.3.2026 10:00:00 EET | Pressmeddelande
Med kort betalades i oktober–december mer än under motsvarande period året innan. Framför allt gjordes under det sista kvartalet fler kontaktlösa betalningar än under motsvarande period 2024.
Lähimaksaminen oli yleisempää loka-joulukuussa 2025 kuin vastaavana ajankohtana edellisvuonna5.3.2026 10:00:00 EET | Tiedote
Korteilla maksettiin loka-joulukuussa enemmän kuin viime vuonna vastaavana ajanjaksona. Erityisesti lähimaksuja tehtiin vuoden viimeisellä neljänneksellä enemmän kuin vuonna 2024 samalla ajanjaksolla.
Contactless payments increased in October–December 2025 from a year earlier5.3.2026 10:00:00 EET | Press release
Cards payments in October–December grew year-on-year. In particular, more contactless payments were made in the fourth quarter than in same period in 2024.
Hushållens utestående konsumtionskrediter över 28 miljarder euro4.3.2026 10:00:00 EET | Pressmeddelande
Hushållens totala utestående konsumtionskrediter uppgick vid utgången av 2025 till 28,2 miljarder euro och årsökningen har mattats av till 0,1 %. Av hushållens totala utestående konsumtionskrediter bestod ungefär hälften av konsumtionskrediter utan säkerhet (exkl. fordonslån) och deras årsökning var 1,5 %.
Kotitalouksien kulutusluottokanta yli 28 mrd. euroa4.3.2026 10:00:00 EET | Tiedote
Kotitalouksien kokonaiskulutusluottokanta oli vuoden 2025 lopussa 28,2 mrd. euroa ja sen vuosikasvuvauhti oli hidastunut 0,1 prosenttiin. Kotitalouksien kokonaiskulutusluottokannasta noin puolet oli vakuudettomia kulutusluottoja (pl. ajoneuvolainat), ja niiden vuosikasvuvauhti oli 1,5 %.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

